Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έκπτωση εργολάβου αντιπαροχής


alpapado

Recommended Posts

Πελάτης μου έχει δώσει παλαιότερα οικόπεδο σε κατασκευαστική εταιρία με το σύστημα της αντιπαροχής.

Η εταιρία δεν έχει ολοκληρώσει εδώ και 7 χρόνια, προφανώς λόγω οικονομικής αδυναμίας όπως μου λέει ο πελάτης.

 

Ο πελάτης, μου ζητάει να του υποδείξω ποια είναι η πλήρης τυπική διαδικασία ώστε να κηρύξει έκπτωτο τον ανάδοχο, και να μπορέσει να συνεχίσει το έργο με κάποια άλλη εταιρία.

 

Το έργο είναι στα μπετά, άρα ο ανάδοχος έχει επενδύσει ήδη σε αυτό (θεωρώ) το 25% του κόστους και φυσικά δεν έχει ποτέ πουληθεί κανένα ακίνητο.

 

1) Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί (βήμα-βήμα)
2) Πως εκτιμάται η αξία της επένδυσης του ανάδοχου ώστε να αποζημιωθεί?
3) Πως εκτιμάται η ζημία του ιδιοκτήτη, λόγω καθυστέρησης ολοκλήρωσης?
4) Τι πρέπει να γίνει με την υφιστάμενη άδεια αν έχει εκδοθεί στο όνομα του ανάδοχου? 

5) Τι γίνεται με τα ένσημα ΙΚΑ που ήδη έχουν πληρωθεί από τον ανάδοχο και πως συνυπολογίζονται στην επένδυση?

6) Τι γίνεται με τις εργοταξιακές παροχές που προφανώς είναι στο όνομα του αναδόχου?

7) Σε περίπτωση ασυμφωνίας ως προς τις αποζημιώσεις, πόσο γρήγορα βγαίνει δικαστική απόφαση?

8-) Γνωρίζετε δικηγόρο με εμπειρία σε κάτι τέτοιο ώστε να τον παραπέμψω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

το εργολαβικο, προβλεπει αναλυτικα την διαδικασια  περι  "εκπτωσης" του εργολαβου

 

οπως επισης και τις συνεπειες/αποτελεσματα...

 

 

Αυτο ακολουθειτε, κατα γραμμα

 

υγ

οσο για τον δικηγορο,

αυτος θα ειναι επιλογη του οικοπεδουχου...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

alpapado ενημέρωσε το προφίλ σου με την ειδικότητά σου.

 

Την καλησπέρα μου Δημήτριε ...

μπορεί ο "συνάδελφος" αλλά και εμείς να μελετήσουμε από εδώ τα (1) και (3), είναι αρχεία pdf που μπορούμε να κατεβάσουμε και μεταξύ άλλων ενδιαφερόντων αναφορών, αναφέρουν και για αυτό που αναφέρει ο "συνάδελφος".
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.