Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός καπνοδόχου - καπναγωγού για συσκευή C82


tassoskatsi

Recommended Posts

Καλημέρα, έχω τρεις επίτοιχους λέβητες αερίου 24kW τύπου C82 σε νεόδμητη οικοδομή και θέλω να υπολογίσω την κοινή καπνοδόχο τους καθώς και τον καπναγωγό. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει πως μπορώ να το κάνω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν απο τον πίνακα 1 (σελ 16948) στο παράρτημα 7 του κανονισμού και τον τύπο 1/Λ βρίσκεις σε ποια κατηγορία είναι η καμινάδα σου. Συνήθως είναι κατηγορία ΙΙ. Δες και το excel που εβαλα απο τον υπολογισμό ΕΝ 13384-1 για βοήθημα για να μην κάνεις πράξεις. Στις γραμμές  40-52 ειναι ολη η δουλειά. Με κίτρινο σου σημειώνω σε ποια πεδία συμπληρώνεις τα υλικά της καμινάδας και με γαλάζιο (γραμμή 52) σου έχει υπολογίζει την αντίσταση θερμοδιαφυγής της καμινάδας σου 1/Λ. Εδω έχει βγει 0,466m2K/W. Ειναι μια τυπική διπλού τοιχώματος καμινάδα. Αρα με βάση τον πίνακα 1 του παραρτηματος 7 είναι κατηγορίας ΙΙ. Μετά πας στον πίνακα 5, σελ 16955 του κανονισμου και με βάση το ενεργό ύψος που θα έχεις (απο την πιο πάνω συσκευή ως το στόμιο της καμινάδας) και για 3 συσκευές 24kw έκαστη υπολογίζεις την εσωτερική διατομή της καμινάδας. [συνήθως το ενεργό ύψος στην πράξη είναι κοντα στα 2 μετρα, για λόγους στήριξης της καμινάδας στην ταράτσα αν ειναι παραπάνω. Εκτος αν στον τελευταίο όροφο δεν έχεις συσκευή οπότε μπορεί να είναι τότε 4μέτρα]. Θα προσέξεις επίσης να ισχύουν οι απαιτήσεις του παραρτήματος για την κατασκευή της καμινάδας παρ. 2 ως παρ. 6 στο παράρτημα 7 του κανονισμού.

απο τον Πίνακα 5, π.χ για 3 συσκευές 24kw, ενεργό ύψος 2,1μ υπολογίζω οτι η καμινάδα μου θα πρέπει να έχει διατομή 400<Α<480 cm2. Αρα υπολογίζω για να βρώ την εσωτερική διάμετρο D της καμινάδας: R2>400=>R>11,29 άρα η Εσωτερική διάμετρος πρέπει να είναι D>22,58cm. Άρα για τυποποιημένες διατομές καμινάδων εμπορίου με Φ230/280 είσαι οκ. Φυσικα ο υπολογισμός είναι για συμβατικούς λέβητες ως 30kw. Για συμπύκνωσης και για συμβατικούς > 30kw αναγκαστικά κάνεις υπολογισμό με το πρότυπο ΕΝ 13384-2.

KAPN-NG1c.xls

Link to comment
Share on other sites

για καπναγωγό θα βάλεις Φ80 του κατασκευαστή της συσκευής και με εξάρτημα Φ80 θα λαμβάνεις τον αέρα καύσης ξεχωριστά. Τους περιορισμούς για τον καπναγωγό τους έχει στην παράγραφο 5 σελ.16949. Οι γωνίες στον καπναγωγό μειώνουν το μέγιστο μήκος των 2μ του καπναγωγού βάση αυτών που γράφει ο κατασκευαστής. Θα πρεπει να δεις ποση μείωση δίνει ο κατασκευαστής ανα γωνία καπναγωγού (ισοδύναμο μήκος).

Edited by tzitzikas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι για νέα οικοδομή μήπως να προδιαγραφές πλαστική; αφού πλέον δεν υπάρχουν απλά μηχανήματα στην αγορά

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν απο τον πίνακα 1 (σελ 16948) στο παράρτημα 7 του κανονισμού και τον τύπο 1/Λ βρίσκεις σε ποια κατηγορία είναι η καμινάδα σου. Συνήθως είναι κατηγορία ΙΙ. Δες και το excel που εβαλα απο τον υπολογισμό ΕΝ 13384-1 για βοήθημα για να μην κάνεις πράξεις. Στις γραμμές  40-52 ειναι ολη η δουλειά. Με κίτρινο σου σημειώνω σε ποια πεδία συμπληρώνεις τα υλικά της καμινάδας και με γαλάζιο (γραμμή 52) σου έχει υπολογίζει την αντίσταση θερμοδιαφυγής της καμινάδας σου 1/Λ. Εδω έχει βγει 0,466m2K/W. Ειναι μια τυπική διπλού τοιχώματος καμινάδα. Αρα με βάση τον πίνακα 1 του παραρτηματος 7 είναι κατηγορίας ΙΙ. Μετά πας στον πίνακα 5, σελ 16955 του κανονισμου και με βάση το ενεργό ύψος που θα έχεις (απο την πιο πάνω συσκευή ως το στόμιο της καμινάδας) και για 3 συσκευές 24kw έκαστη υπολογίζεις την εσωτερική διατομή της καμινάδας. [συνήθως το ενεργό ύψος στην πράξη είναι κοντα στα 2 μετρα, για λόγους στήριξης της καμινάδας στην ταράτσα αν ειναι παραπάνω. Εκτος αν στον τελευταίο όροφο δεν έχεις συσκευή οπότε μπορεί να είναι τότε 4μέτρα]. Θα προσέξεις επίσης να ισχύουν οι απαιτήσεις του παραρτήματος για την κατασκευή της καμινάδας παρ. 2 ως παρ. 6 στο παράρτημα 7 του κανονισμού.

απο τον Πίνακα 5, π.χ για 3 συσκευές 24kw, ενεργό ύψος 2,1μ υπολογίζω οτι η καμινάδα μου θα πρέπει να έχει διατομή 400<Α<480 cm2. Αρα υπολογίζω για να βρώ την εσωτερική διάμετρο D της καμινάδας: R2>400=>R>11,29 άρα η Εσωτερική διάμετρος πρέπει να είναι D>22,58cm. Άρα για τυποποιημένες διατομές καμινάδων εμπορίου με Φ230/280 είσαι οκ. Φυσικα ο υπολογισμός είναι για συμβατικούς λέβητες ως 30kw. Για συμπύκνωσης και για συμβατικούς > 30kw αναγκαστικά κάνεις υπολογισμό με το πρότυπο ΕΝ 13384-2.

 

 

Είσαι φοβερός, σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, συγγνώμη που δε πρόλαβα να απαντήσω νωρίτερα.

 

Από τον πίνακα έβγαλα τη διατομή του φρεατίου που είναι 400cm2 το R>11,29 από που το βγάζεις? 

 

Δε πρέπει να υπολογίσουμε την υδραυλική διατομή για τη μετατροπή από ορθογωνική σε κυκλική?  

 

Αυτό που έκανες το κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Αν έχεις ορθογώνια καμινάδα να βάλεις χρησιμοποίησε τοτε το excel που βάζω σε αυτό το ποστ, και αλλάζεις δεδομένα απο σειρά 73-89. Εγω εκανα ενα παράδειγμα σε αυτό το excel και έβαλα εσωτερική διατομή 21cmX21cm, ώστε να έχω διατομή 441cm2 μιας και πρέπει να είμαι πάνω απο τα ελάχιστα 400cm2 που βγάζει ο πίνακας 5 του κανονισμού. Δεν μπορείς να έχεις 20cmX20cm εσωτερική διατομή καμινάδας γιατι θα σου βγάλει επιφάνεια διατομής εσωτερική 400cm2 αλλα στο πινακάκι σου λεει ξεκάθαρα > και όχι >=. Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις τον πίνακα 4 όπου σου δίνει την δυνατότητα για 3 συσκευές 24kw και 2m<ενεργό ύψος<=4m να χρησιμοποιήσεις διατομή 20cmX20cm εφόσον έχεις τετραγωνικής διατομής καμινάδα. Αν έχεις ορθογώνιας διατομής ή κυκλικής διατομής πας με τον πίνακα 5.

Το excel που έβαλα πιο πάνω και το παράδειγμα είναι για στρόγγυλη καμινάδα. Το R=11,29cm είναι η ακτίνα που αντιστοιχεί σε επιφάνεια κυκλικής διατομής 400cm2. Αρα υπολογισα εγώ οτι θέλω R>11,29cm.

KAPN-NG1t.xls

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να λέμε και από ποιόν είναι τα αρχειάκια. Κώστας Πασπαλάς ο δημιουργός τους λοιπόν και ορίστε και όλο το πακέτο. Κάποτε υπήρχαν στη σελίδα του ΣΜΗΒΕ.

kapnodoxoi.rar

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να λέμε και από ποιόν είναι τα αρχειάκια. Κώστας Πασπαλάς ο δημιουργός τους λοιπόν και ορίστε και όλο το πακέτο. Κάποτε υπήρχαν στη σελίδα του ΣΜΗΒΕ.

δεν γνώριζα πιος τα έχει γράψει. Τα είχαν μοιράσει πριν χρόνια απο την εταιρεία αερίου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.