Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κύλινδροι σχεδίων μεγάλης διαμέτρου


Charlie

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

δεν ξέρω αν γράφω στη σωστή θέση γιατί δεν είναι "εξοπλισμός" αλλά δεν ξέρω που αλλού να ρωτήσω.

 

Χρειάζεται να μεταφέρω 100+ σχέδια ύψους περίπου 75 εκ, και πλάτους περίπου 2μ.

Επειδή τα υπ' όψιν σχέδια πρέπει να μεταφερθούν σε άριστη κατάσταση και χωρίς να καμπυλωθούν πολύ, χρειάζομαι κυλίνδρους διαμέτρου τουλάχιστον 25εκ. Δεν μου κάνουν οι κύλινδροι που υπάρχουν στο εμπόριο γι αυτή τη δουλειά λόγω διαμέτρου το πολύ 12 με 15εκ.

Προς το παρόν τα σχέδια φυλάσσονται χωρίς να είναι τυλιγμένα.

Όσο και να έψαξα δεν βρήκα κυλίνδρους με τόση μεγάλη διάμετρο. Ξέρετε αν πουλάει κάποιος κάτι που θα με βοηθούσε? Δεν θα χρειαστώ πολλούς και το κόστος δεν είναι πρόβλημα.

 

Δεν με πειράζει αν είναι για άλλη χρήση, αρκεί να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου. Σκέφτηκα να κόψω πλαστικούς σωλήνες Φ30εκ. αλλά δεν βρήκα ακόμη αποδεκτή λύση για "καπάκια". Άλλη λύση είναι να πάρω το εσωτερικό από κυλίνδρους τυπογραφείου, και πάλι δεν ξέρω αν θα έχουν τόσο μεγάλη διάμετρο...

Αφού συσκευαστούν θα αποσταλούν με courier, και δεν θέλω να ρισκάρω καθόλου την οποιαδήποτε ζημιά (τσαλάκωμα, υγρασία, τρύπημα κτλ).

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σωλήνα αποχέτευσης PVC Φ25 (ή και μεγαλύτερη) κομμένη στο ύψος που θέλεις (80-85cm π.χ) και τάπωμα με πλαστικό καπάκι αντίστοιχης διάστασης

Edited by project.breeze
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Οπως το πε ο άνωθεν.

 

Θα πας να πάρεις τετοια σωλήνα PVC, τη γκρι, που ναι φθηνή. Αν θες πολλά μέτρα, καλύτερα σε χονδρέμπορα, γιατι υπερκοστολογούνται.

 

Και τάπες θυληκές που υπάρχουν ως ειδικό τεμάχιο. Αυτες εχουν 2-3ε η μία.

 

Οπότε βαζεις τα σχεδια στη σωλήνα, βαζεις απο 2 τάπες, τ'ασφαλίζεις με σελοτειπ μη βγει η ταπα (χλωμό) και τα στέλνεις όπου θέλεις!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η τάπα είναι για τον σωλήνα? Δηλαδή πωλείται από το ίδιο το κατάστημα? Κομμένη και ραμμένη για τον σωλήνα?

Αν είναι έτσι τότε με μικρό κόστος έχει βρεθεί η λύση.

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η τάπα είναι για τον σωλήνα? Δηλαδή πωλείται από το ίδιο το κατάστημα? Κομμένη και ραμμένη για τον σωλήνα?

Αν είναι έτσι τότε με μικρό κόστος έχει βρεθεί η λύση.

 

Σας ευχαριστώ!

 

Ναι, στο ίδιο κατάστημα θα βρεις και τις τάπες-καπάκια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.