Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταπτυχιακά για Πολιτικούς Μηχανικούς


Guest Mystic

Recommended Posts

Με προβλημάτισες λίγο evp. Να δουλέψω στο δημόσιο δεν υπάρχει περίπτωση. Αν είναι να κάνω μεταπτυχιακό το οποίο ούτε θα με βοηθήσει στη δουλειά, ούτε θα το λάβουν υπ' όψιν οι μελλοντικοί εργοδότες, τι να το κάνω..;

 

Αυτές τις μέρες θα ρωτήσω και κάποιους καθηγητές να μου πουν κ αυτοί την άποψη τους.. Δυστυχώς επαγγελματίες δεν μπόρεσα να ρωτήσω ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν ήμουν τώρα τελειόφοιτος θα το έκανα 100% (στην εποχή μας δεν είχαμε μεταπτυχιακά). Αν δεν το κάνεις τώρα μετά θα είναι πολύ δύσκολο και μπράβο στους συναδέλφους που τα καταφέρνουν και συνδυάζουν επαγγελματικές και οικογενειακές υποχρεώσεις μ' ένα μεταπτυχιακό.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, το μεταπτυχιακό το κάνουμε "για την πάρτη μας"

τι θα πει να ρωτήσεις τον εργοδότη;;;;;;

είμαστε αυτόνομα άτομα και αποφασίζουμε ανάλογα με τα ενδιαφέροντά μας

 

το αν πληρώνεται το μεταπτυχιακό ή όχι είναι άλλη υπόθεση

άλλον εργοδότη τον ενδιαφέρει το μεταπτυχιακό άλλον όχι και άλλος το βρίσκει απαραίτητο

άλλος το πληρώνει, άλλον τον βολευει και δεν το πληρώνει και άλλος θέλει να μη σου πληρώνει ούτε το πτυχίο

 

σαφως δεν είναι αυτό το κριτήριο για μια τέτοια απόφαση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είπα πάντως να μην κάνεις μεταπτυχιακό...Δεν θέλω να παρεξηγηθώ.Εγώ άλλωστε έκανα. Παρουσίασα απλά τη δική μου εμπειρία από τους εργοδότες. Το μεταπτυχιακό ήταν μια καλή εμπειρία απλά δεν μου έδωσε κάποια εξειδίκευση για την επαγγελματική μου σταδιοδρομία όπως περίμενα. Σίγουρα πάντως στο εξωτερικό υπάρχουν μεταπτυχιακά που βοηθούν να εντρυφήσεις σε κάποιο τομέα που επιθυμείς απλά εγώ δεν είχα την οικονομική δυνατότα για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, το μεταπτυχιακό το κάνουμε "για την πάρτη μας"

τι θα πει να ρωτήσεις τον εργοδότη;;;;;

 

Για την πάρτη μου ασχολούμαι με τα χόμπυ μου. Όταν όμως πρόκειται να δώσω τόσα χρήματα για να βγω στο εξωτερικό ή να πάω σε άλλη πόλη, σου φαίνεται παράλογο να θέλω να κάνω κάτι που θα με βοηθήσει στην μετέπειτα επαγγελματική μου πορεία; Δε λέω ότι δε γουστάρω αυτό που κάνω, απλά δεν μπορώ να δώσω χρόνο και χρήματα (που κανένα απ' τα δύο δε μου περισσεύει στην παρούσα φάση) για να πω πως έκανα κάτι για την πάρτη μου και ας μου είναι "άχρηστο" μετά.

 

Εννοείται πως δεν είναι ΜΟΝΟ αυτό το κριτήριο για μια τέτοια απόφαση. Φυσικά θέλω να κάνω μεταπτυχιακό πάνω σε κάτι που θα βρω ενδιαφέρον. Έτσι κ αλλιώς, λόγω χαρακτήρα και μόνο, αν κάτι δε μου αρέσει δεν το κάνω για κανένα λόγο..

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέμα του μεταπτυχιακού το συνδέεις στενά με την επαγγελματική αποκατάσταση είναι δύσκολο να προεξοφλήσεις που πότε και τι δουλειά θα βρεις. Οπότε

 

Αν πρόκειται να μπεις στον μύλο των κατασκευαστικών εταιρειών και να σε τρώει το εργοτάξιο τότε δεν θα σου προσφέρει κάτι. Αν θες να ασχοληθείς ως εργολάβος δημοσίων έργων το ίδιο. (Για τα δύο τελευταία υπάρχουν μεταπτυχιακά πάνω στην διαχείριση έργων). Αλλοι συνάδελφοι που βρήκαν δουλειά σε εταιρείες εκτός "στενού" αντικειμένου μηχανικού ακολούθησαν το δρόμο του ΜΒΑ και πλέον έχουν αποκοπεί τελείως από το μηχανιλίκι κάνοντας καρριέρα ως στελέχη επιχειρήσεων.

 

Ακόμα και σε μελετητικό γραφείο να δουλέψεις πάλι εξαρτάται από τις δουλειές που αναλαμβάνει. Αν θες να κάνεις ελεύθερο επάγγελμα στάθμισε τις μέχρι τώρα γνώσεις σου και δες αν χρειάζεσαι το κάτι παραπάνω.

 

Από την άλλη σκέψου όμως ότι ένα καλό μεταπτυχιακό μπορεί να οδηγήσει σε κάποιες συστατικές επιστολές και γνωριμίες και ίσως σου ανοίξει την πόρτα σοβαρών μελετητικών γραφείων.

 

Ναι , οι μεταλλικές είναι ανερχόμενες και δεν υπάρχουν νομίζω ακόμα τόσοι πολλοί που να ασχολούνται σοβαρά με το θέμα σε επίπεδο μελέτης. Ενω στο Ο.Σ. όπου και να κοιτάξεις θα βρεις πολύ κόσμο.

 

Με σιγουριά όμως μπορώ να σου πω ότι αν είναι να το κάνεις τώρα είναι η στιγμή. Διότι όταν θα μπλέξεις μετά με δουλειά , οικογένεια κτλ δεν θα περισσεύει ούτε ο χρόνος ούτε η διάθεση. Και είναι καλό να το δεις και λίγο "για την πάρτη σου". Στην τελική ότι εφόδιο παίρνεις καλό θα σου κάνει. Προσωπικά , αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο 15 χρόνια πίσω (τότε που τελείωνα) και υπήρχαν διαθέσιμα μεταπτυχιακά εντός Ελλάδος όπως σήμερα, ναι θα το είχα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους...Για να μην ανοίγω άλλο παρόμοιο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω αν για το μεταπτυχιακό που θέλει να κάνει κάποιος παίζει ρόλο η διπλωματική εργασία(αν ειναι κριτήριο δηλ για την επιλογή κάποιου στο μεταπτυχιακό).....Είμαι υδραυλικό τομέα και αναγκαστικά θα κάνω διπλωματική σε σχέση με τα υδραυλικά αλλά δεν θα ήθελα να ασχοληθώ στην συνέχεια με αυτό το αντικείμενο για αυτό και προβληματίζομαι αν θα μου είναι εμπόδιο η διπλωματική σε κάτι διαφορετικό που θέλω να κάνω.....Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις στο μεταπτυχιακό που σε ενδιαφέρει τις προκυρήξεις των προηγούμενων ετών. Εκεί συνήθως γράφονται και τα κριτήρια που χρησιμοποιούν και σε τι ποσοστό βαραίνεί το καθένα.

 

Γενικά παίζει κάποιο ρόλο το θέμα της διπλωματικής, όπως και οι βαθμοί στα αντίστοιχα μαθήματα. Πάντως νομίζω ότι πρέπει να είσαι πολύ στο όριο για να σε κόψουν λόγω θέματος διπλωματικής...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υδραυλικό τομέα και αναγκαστικά θα κάνω διπλωματική σε σχέση με τα υδραυλικά...

 

Γιατί δεν κάνεις διατμηματική διπλωματική; Στους πολιτικούς του Α.Π.Θ. σίγουρα γίνεται να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έκανα 2 μεταπτυχιακά (το ένα δεν αναγνωρίζεται δυστυχώς) και τα έκανα όλα δουλεύοντας παράλληλα. Δεν ήταν ότι πιο εύκολο και μου στοίχισε 2 χρόνια τις διακοπές του καλοκαιριού + αρκετό άγχος και ξενύχτια. Τώρα βέβαια, αν κάποιος δεν έχει χρόνο ή τον πνίγουν οι οικογενειακές υποχρεώσεις η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα δεν είναι εύκολα.

 

Πιστεύω πάντως πως όταν κάνεις ένα μεταπτυχιακό πιο μεγάλος αντιλαμβάνεσαι πολύ καλύτερα μερικά πράγματα. Νομίζω ότι οι φοιτητές πολύ συχνά δεν έχουν καμιά εικόνα και καμιά ιδέα τι είναι αυτά που κάνουν στο πίνακα των αμφιθεάτρων. Λύνουν εξισώσεις μηχανικά και πρώτο τους μέλημα είναι περάσουν απλά το μάθημα. Αυτό είναι απολύτως λογικό καθότι δεν έχουν καμιά επαφή με την πραγματικότητα της δουλειάς του μηχανικού κι όταν βγαίνουν έξω συνήθως αισθάνονται παντελώς ανεπαρκείς.

 

Όταν όμως κάνεις ένα μεταπτυχιακό συναφές με το επαγγελματικό σου αντικείμενο το οποίο πια γνωρίζεις στη πράξη ως μηχανικός εφαρμογής (γιατί αυτό είμαστε οι περισσότεροι) τα πράγματα είναι διαφορετικά και συχνά η "ποιότητα" της γνώσης που αποκτάς είναι πιο χρήσιμη και ουσιαστική.

 

Επίσης, όπως σωστά είπε η Myri, το μεταπτυχιακό το κάνεις για σένα. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να σε ενδιαφέρει το αντικείμενο. Εγώ ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά δεν θα το άντεχα καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.