Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναδρομική διαγραφή ΤΣΜΕΔΕ και ζητούμενων εισφορών


SotirisL

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! 


 


Τον Οκτώβριο του 2012 διαγράφηκα από το ΤΕΕ καθώς ξεκίνησα το PhD μου στην Αγγλία. Το ΤΕΕ μου παραχώρησε την σχετική βεβαίωση, την οποία προσκόμισα και κατέθεσα ο ίδιος στο ΤΣΜΕΔΕ αμέσως μετά, όπου μου εξήγησαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο και δεν θα πληρώνω εισφορές.


 


Όπως φαντάζομαι συνέβη σε αρκετούς από εσάς, προς μεγάλη μου έκπληξη έφτασε στο σπίτι μου την προηγούμενη εβδομάδα ένα ειδοποιητήριο πληρωμής ΕΦΚΑ. Κοιτάζωντας στην σχετική ιστοσελίδα, διαπιστώνω ότι από το πουθενά υπάρχει στο όνομα μου μια ληξιπρόθεσμη οφειλή 15.000 ευρώ περίπου, οι οποίες αντιστοιχούν σε εισφορές ΤΣΜΕΔΕ Οκτ 2012 μέχρι και Δεκ 2016. 


 


Ύστερα από αρκετά τηλεφωνήματα διαπιστώνω ότι το ΤΣΜΕΔΕ θεωρεί ότι είμαι ακόμα γραμμένος στα μητρώα του και ότι πρέπει να συνεχίσω να πληρώνω εισφορές, μαζί με τις εισφορές του 2012-2016. 


 


Έχεις κανείς αντίστοιχη εμπειρία; Δηλαδή ενώ έχει διαγραφεί από το ΤΕΕ, το ΤΣΜΕΔΕ να μην τον έχει διαγράψει; Και αν ναι, πως είναι δυνατόν να διαγραφούν αναδρομικές οφειλες στο ΤΣΜΕΔΕ από την ημέρα που διαγράφηκες από το ΤΕΕ; 


 


Ευχαριστώ πολύ!


Link to comment
Share on other sites

αν εχεις τις βεβαιωσεις μην φοβασε τιποτα ... δεν ειμαι ειδικος αλλα η κοινη λογικη λεει οτι δεν θα εχεις προβλημα και οτι κακως σου εβαλαν εισφορες  .. αν βεβαια δεν βγαζεις ακρη πηγαινε και σε εναν καλο δικηγορο ... 

Link to comment
Share on other sites

Έχω βεβαίωση ότι έχω διαγραφεί από το ΤΕΕ αλλά δεν έχω βεβαίωση ότι έχω διαγραφεί από το ΤΣΜΕΔΕ. Όταν είχα παει το 2012/2013 στο ΤΣΜΕΔΕ μου είχαν πει ότι η βεβαίωση του ΤΕΕ είναι υπέραρκετη και ότι το ΤΣΜΕΔΕ δεν χρειάζεται να χορηγήσει αντιστοιχη βεβαίωση. Σήμερα το ΤΣΜΕΔΕ δεν αναγνωρίζει τίποτα και ισχυρίζεται ότι η διαγραφή του ΤΕΕ δεν αρκεί για να διαγραφείς από το ΤΣΜΕΔΕ...

 

φοβάμαι μήπως κάνουν κάποια κατάσχεση τραπεζικού λογαριασμού και μετά τράβα πάρε πίσω τα λεφτά σου....

Edited by SotirisL
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου. Υπάρχει topic σχετικά με την διαγραφή απο το Τσμεδε αν θες μπορείς να διαβάσεις τις τις δημοσιεύσεις του τελευταίου ετους για να δεις αν έκανες σωστά τα βήματα, αν και φοβάμαι οτι δεν έχει και πολύ σημασία πλέον.

Το οτι δεν έχεις κάποιο έγγραφο απο το Τσμεδε μου μοιάζει λίγο επικίνδυνο. Τα προφορικά δεν είναι και δεσμευτικά.. επειδή παίζονται 15.000,00 φύγε τώρα για δικηγόρο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια χαρά έκανε τα βήματα ο παθών, αφού έφτασε να καταθέσει στο ΤΣΜΕΔΕ την απόφαση διαγραφής από την διεύθυνση τεχνικών έργων και το ΤΕΕ. Το κωλοΤΣΜΕΔΕ δεν δίνει κωλόχαρτο βεβαίωσης διαγραφής. Υποβάλεις τα δυο παραπάνω -κάκιστα, καθώς θα έπρεπε να φτάνουν σε αυτό ενδο-υπηρεσιακά ή να τα ζητά αυτεπάγγελτα, όπως ακριβώς μας εγγράφει με την επιτυχή απόκτηση της άδειας άσκησης επαγγέλματος- και σου λένε "θααα βγει απόφαση διαγραφής σου κι από εμάς". Λεχρίτες!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα

Εχω καποιο προβλημα με την διαγραφη μου.ξεκινησα τις διαδικασιες και εχω διαηραφη κ απο το τεε.απο το τσμεδε οχι ακομη.ανακάλυψα οτι μπορω να κανω αναδρομικη διαγραφη γιατι δν εχω κανει εναρξη στην εφορία.το μονο που ισως να επηρεάζει ειναι οτι για τους πρωτους 6 μηνες δουλευα καπου και πληρωναν τος εισφορές στο τσμεδε.τεσπα αν κ ρωτησα στο τεε δν μ ειχαν πει τιποτα για αναδρομικη διαγραφη.τωρα τι κανω; θα δεχτουν να κανω αναδρομικη δοαγραφη ενω εχει εκδοθει η απλη διαγραφη; ξερετε τι δικαιολογητικά κ τι διαδικασια θελει; δν εχω δουλεψει ποτε ως μηχανικος και δν εχω κανει εναρξη σε εφορία κτλ. SOS.βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

απλά για την ιστορία, το ΤΣΜΕΔΕ αρνήθηκε να μου κάνει αναδρομική διαγραφή από το 2012 αλλά με διαγράφουν από το 2017 και μου ζητάνε να πληρώσω 15 χιλιάδες ευρώ... 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Προσωπικά, για αρκετά χρόνια δεν είχα καμία οικονομική δραστηριότητα με μηδενικές και αρνητικές φορολογικές δηλώσεις, δεν είχε ποτέ χρειαστεί να περάσω αμοιβές στο ΤΕΕ, ούτε έκοβα τιμολόγια, όμως ποτέ από το 2011 που έκανα την έναρξη δεν είχα κάνει διακοπή εργασιών από τη ΔΟΥ λόγω άγνοιας (και μέγιστης βλακείας).

Τα τελευταία 2 χρόνια εργάστηκα περιστασιακά με μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών.

 

Πρόσφατα οι οφειλές μου προς το ΤΣΜΕΔΕ μεταφέρθηκαν στον ΚΕΑΟ, καθώς οι όποιοι διακανονισμοί είχα κάνει εξέπεπταν λόγω αδυναμίας καταβολής του τρέχοντος. 

 

Πληροφορήθηκα από συναδέλφους πως είναι εφικτό να γίνει αναδρομική διαγραφή για προγενέστερο διάστημα κατά το οποίο δεν υπήρχε οικονομική δραστηριότητα με παράλληλη διαγραφή των χρεών.

 

Ισχύει μόνο για όσους είχανε κάνει διακοπή εργασιών από τη ΔΟΥ;

Από τη ΔΟΥ μου απάντησαν πως δε μπορώ να κάνω εκπρόθεσμη διακοπή για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα επειδή τα τελευταία χρόνια είχα δραστηριότητα.

 

Έχει κάνει κάποιος σας αναδρομική διαγραφή για να με ενημερώσει ποια είναι τα δικαιολογητικά που ζητάνε στο ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/4/2017 at 5:12 ΜΜ, SotirisL said:

Καλησπέρα σε όλους! 

 

 

 

 

Τον Οκτώβριο του 2012 διαγράφηκα από το ΤΕΕ καθώς ξεκίνησα το PhD μου στην Αγγλία. Το ΤΕΕ μου παραχώρησε την σχετική βεβαίωση, την οποία προσκόμισα και κατέθεσα ο ίδιος στο ΤΣΜΕΔΕ αμέσως μετά, όπου μου εξήγησαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο και δεν θα πληρώνω εισφορές.

 

 

 

 

 

Όπως φαντάζομαι συνέβη σε αρκετούς από εσάς, προς μεγάλη μου έκπληξη έφτασε στο σπίτι μου την προηγούμενη εβδομάδα ένα ειδοποιητήριο πληρωμής ΕΦΚΑ. Κοιτάζωντας στην σχετική ιστοσελίδα, διαπιστώνω ότι από το πουθενά υπάρχει στο όνομα μου μια ληξιπρόθεσμη οφειλή 15.000 ευρώ περίπου, οι οποίες αντιστοιχούν σε εισφορές ΤΣΜΕΔΕ Οκτ 2012 μέχρι και Δεκ 2016. 

 

 

 

 

 

Ύστερα από αρκετά τηλεφωνήματα διαπιστώνω ότι το ΤΣΜΕΔΕ θεωρεί ότι είμαι ακόμα γραμμένος στα μητρώα του και ότι πρέπει να συνεχίσω να πληρώνω εισφορές, μαζί με τις εισφορές του 2012-2016. 

 

 

 

 

 

Έχεις κανείς αντίστοιχη εμπειρία; Δηλαδή ενώ έχει διαγραφεί από το ΤΕΕ, το ΤΣΜΕΔΕ να μην τον έχει διαγράψει; Και αν ναι, πως είναι δυνατόν να διαγραφούν αναδρομικές οφειλες στο ΤΣΜΕΔΕ από την ημέρα που διαγράφηκες από το ΤΕΕ; 

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.