Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυθαιρεσίες επί υπογείου και τακτοποίηση τους


infinder

Recommended Posts

Απόσπασμα από τον Ν4030/25-Νοε-2011 κεφάλαιο Γ' αρ49 §14:

 

«..Το ειδικό πρόστιμο για το ύψος που έχει προκύψει από τη μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου της ή από εκχωματώσεις υπολογίζεται σύμφωνα με την κατηγορία 13 του Παραρτήματος («Φύλλο καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής και υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου») ..»

 

Το ύψος λοιπόν της εκχωμάτωσης δεν προσμετράται μεν στην υπέρβαση ύψους αλλά έχει δικό του πρόστιμο, το οποίο υπολογίζεται σύμφωνα με την κατηγορία 13 του παραρτήματος. Εξαιτίας δηλαδή του ξεμπαζώματος (για το οποίο πλέον νομίζω ότι οφείλω να συμφωνήσω ότι το πρόστιμο είναι γύρω στα 500€), υπάρχει και επιπλέον πρόστιμο για το ύψος που αποκαλύφθηκε από την εκχωμάτωση(το οποίο στην περίπτωση του δικού μου παραδείγματος είναι 0.7m).

Είναι σωστό αυτό;

Πώς θα εφαρμόσω τον γενικό τύπο και πόσο είναι το πρόστιμο για αυτό το ύψος στο δικό μου παράδειγμα.

 

Υ.Γ Δεν ξέρω γιατί αποκόπηκε το τμήμα της συζήτησης με τα δικά μου μηνύματα, θεωρώ όμως ότι θα έπρεπε να μου είχε δοθεί τουλάχιστον η ευκαιρία να επιλέξω εγώ τον τίτλο της νέας συζήτησης, που ανοίχτηκε για λογαριασμό μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχολιο #17 @infinder

Καλη Ανασταση

Γιατί δεν εκπλήσσομαι από την απάντησή σου;

Λοιπόν!

Έχουμε και λέμε:

• Εγώ είμαι ένας μισότρελος που δεν καταλαβαίνει τίποτα και έχει και κακές προθέσεις.

• Εσείς έχετε καλές προθέσεις αλλά δεν μπορείτε να συνεννοηθείτε μαζί μου.

• Για όλα τα ξεμπαζώματα που τακτοποιούνται με αναλυτικό προϋπολογισμό στη θέση 13 του φύλλου καταγραφής το πρόστιμο βγαίνει 500€.

• Αν καταλαβαίνω καλά, για όλα τα ξεμπαζώματα που έχετε τακτοποιήσει έχετε υπολογίσει πρόστιμο 500€.

Καλή Ανάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Απόσπασμα από τον Ν4030/25-Νοε-2011 κεφάλαιο Γ' αρ49 §14:

 

«..Το ειδικό πρόστιμο για το ύψος που έχει προκύψει από τη μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου της ή από εκχωματώσεις υπολογίζεται σύμφωνα με την κατηγορία 13 του Παραρτήματος («Φύλλο καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής και υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου») ..»

 

Το ύψος λοιπόν της εκχωμάτωσης δεν προσμετράται μεν στην υπέρβαση ύψους αλλά έχει δικό του πρόστιμο, το οποίο υπολογίζεται σύμφωνα με την κατηγορία 13 του παραρτήματος. ΝΑΙ..!!!!!

 

Εξαιτίας δηλαδή του ξεμπαζώματος (για το οποίο πλέον νομίζω ότι οφείλω να συμφωνήσω ότι το πρόστιμο είναι γύρω στα 500€), υπάρχει και επιπλέον πρόστιμο για το ύψος που αποκαλύφθηκε από την εκχωμάτωση(το οποίο στην περίπτωση του δικού μου παραδείγματος είναι 0.7m).

Είναι σωστό αυτό;    ΟΧΙ... ΟΧΙ....ΟΟΟΟΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!! ΓΙΑ ΧΙΛΙΟΣΤΗ ΦΟΡΑ...ΟΟΟΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙ. Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟΥ ΣΟΥ ΕΓΙΝΕ ΚΥΡΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΞΕΜΠΑΖΩΜΑ!!! ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΛΟΓΟΙ. ΑΝ ΕΝΑ ΥΠΟΓΕΙΟ ΛΕΒΗΤΟΣΤΑΣΙΟ Π.Χ. ΤΟ ΞΕΜΠΑΖΩΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΞΩ ΠΡΟΣΘΕΤΟΝΤΑΣ ΚΟΥΖΙΝΑ, ΜΠΑΛΚΟΝΟΠΟΡΤΑ ΚΤΛ....ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΛΕΒΗΤΟΣΤΑΣΙΟ!!! ΔΕΝ ΕΞΗΓΩ ΑΛΛΟ.

 

Πώς θα εφαρμόσω τον γενικό τύπο και πόσο είναι το πρόστιμο για αυτό το ύψος στο δικό μου παράδειγμα.

 

ΘΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ. ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΔΕΚΑΔΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ ΔΩΡΕΑΝ. ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΦΑΕΙ ΕΝΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΧΡΕΩΣΕΙ ΛΟΓΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΟΥ. 

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ. ΘΕΛΕΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ. ΤΕΛΟΣ. 

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

....

Υ.Γ Δεν ξέρω γιατί αποκόπηκε το τμήμα της συζήτησης με τα δικά μου μηνύματα, θεωρώ όμως ότι θα έπρεπε να μου είχε δοθεί τουλάχιστον η ευκαιρία να επιλέξω εγώ τον τίτλο της νέας συζήτησης, που ανοίχτηκε για λογαριασμό μου.

 

Τα θέματα από ιδιώτες πάνε υποχρεωτικά στην ενότητα που μπορούν και οι ιδιώτες να γράψουν.

Διατύπωσε πως θέλεις να είναι ο τίτλος και μπορεί να εγκριθεί αν είναι με βάση το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα θέματα από ιδιώτες πάνε υποχρεωτικά στην ενότητα που μπορούν και οι ιδιώτες να γράψουν.

Διατύπωσε πως θέλεις να είναι ο τίτλος και μπορεί να εγκριθεί αν είναι με βάση το θέμα.

«Παράγοντες που διαμορφώνουν το ειδικό πρόστιμο για ξεμπαζώματα με τον ν4014/2011»

Link to comment
Share on other sites

ο 4014 δεν είναι πια σε ισχυ ως αντισυνταγματικός. Έχουμε αρκετά θέματα με ανάλογο τίτλο.

 

Σε κάθε περίπτωση όταν γυρίσει απο τις εορτές του Πάσχα οι αρμόδιο συντονιστές τις ενότητας θα το δουν.

 

Και με μια γρήγορα ματιά που είδα οι συνάδερφοι μηχανικοί σας έχουν απαντήσει και το θέμα θα μπορούσε να θεωρηθεί ώς ολοκληρωμένο.

 

Το Φόρουμ δεν υποκαθιστά την αναγκαιότητα που έχεις ως ιδιώτης να επισκεφτείς και να αναθέσεις σε Τεχνικό Γραφείο το όλο πολεοδομικό πρόβλημα που έχεις ούτε μπορούν να γίνουν ταχύρυθμα σεμινάρια σχεδιασμού και πολεοδομικών μετρήσεων με βάση τις πολεοδομικές διατάξεις και γενικά ότι αφορά την δόμηση στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Κυριε μισοτρελος δεν ειστε αλλα σιγουρα δεν κινηστε και σε πολυ ασφαλη και λογικα μονοπατια. Ειναι φανερη η εμμονη σας να βρειτε καποιο λαθος στην τακτοποιηση και ειναι φανερη η εντονη επιθυμια σας να μας δειξετε οτι κατεχετε πολυ γνωση πανω στο αντικειμενο του μηχανικου. Σιγουρα εχετε γυρισει πολλους μηχανικους αλλα οποιος δεν συμφωνησει μαζι σας...Εχετε απλετο χρονο απο την εργασια σας(εισοδηματιας, δημοσιος υπαλληλος, συνταξιουχος) γιατί φαινεται οτι διαβαζετε, αλλά αν δεν ασχοληθειτε επαγγελματικά, μηχανικος δεν θα γινετε! Ειστε ετοιμος για ανοιχτο πανεπιστημιο παντως! Σας ευχομαι αν εργαζεστε, να σας τυχαινουν πελατες σαν κι εσας που θα αμφισβητουν με υποβοσκουσα αγενεια(δεν μας λετε γιατι ψαχνετε το θεμα) και μια υπεροψια που τροφοδοτειται απο την ημιμαθεια σας!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γεια σας

 

Θα μπορούσατε παρακαλώ να μου απαντήσετε εάν στην τακτοποίηση υπογείου  απο βοηθητικό σε κύριο χώρο προσμετρώνται οι εξωτερικοί τοίχοι ή λαμβάνουμε υπ΄ όψιν μόνο την εσωτερική επιφάνεια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.