Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εργοδηγός μηχανικός


luffykunKUN

Recommended Posts

Το ΕΤΕΕΜ δεν ξερει τιποτα.Μην το συμβουλευεστε ολα λαθος θα στα πει.Εχω βγαλει ακρη ως προς τα μηχανολογικα τα οποια ειναι απεριοριστα στην Επιτηρηση εκτελεση και συντηρηση.ΜΟυ εδωσε τα παραπανω νουμερα η διευθυνση βιομηχανιας θα τα ξανατσεκαρω.

 

η βιομηχανια πλαστικων και τα μηχανηματα της εντασσονται στην κινηση οσον αφορα το ηλεκτρολογικο κομματι σωστα,κανεις?

Εε ναι κίνηση ειναι τα μηχανήματα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να διακρινω τις εγκαταστασεις της βιομηχανιας πλαστικων.

Το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι 500 kva αυτη που παω και οτι εχουμε απεριοριστα στην επιτηρηση εκτελεση και συντηρηση,οχι στην επιβλεψη δηλαδη στην εκδοση αδειας.

Τωρα πως παει το πραγμα, η ηλεκτρολογικη εγκατασταση  και το μηχανολογικο κομματι ειναι ξεχωριστα.

Εμεις οι ΤΕΙ πως δουλευουμε στην βιομηχανια συμφωνα με τα δικαιωματα?Τα 500 kva ειναι περιπου 400kw η δικια μου.

Εφοσον στο ηλεκτρολογικο θετει ορια μας επηρεαζει στο μηχανολογικο?

Link to comment
Share on other sites

4η δεν μπορω σαν ηλεκτρολόγος όχι, αλλα ψάχνω να δω αν μπορούν οι διπλωματούχοι , που λογικά μπορούν..

Εσυ δεν μας είπες ομως.. Τει αυτοματισμού τελείωσες? Επαλ? τι?

TEI. αν μπορεις απαντησε μου στα εξης σε παρακαλω.

1)και στην 4ης σαν αρχιτεχνιτης τι δικαιωματα ηλεκτρολογικα θα εχεις?δηλαδη αν εργαστεις ως αρχιτεχνιτης ηλεκτρολογος ποιες θα ειναι οι αρμοδιοτητεσ σου?στο ρωταω για να δω αν μπορω να παω να δουλεψω σε καμοια προκυρηξη της δεη αν βγει .

 

2)εγω που εχω αδεια 2ης μπορω να εργαστω κανονικα σαν ηλεκτρολογος δηλαδη σε αυτες τις επιχειρησεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχιτεχνιτης 4ης ομαδας εχεις απεριοριστα

 

Αδεια δευτερης ομαδας αλλα  ποιας ειδικοτητας  β ?

 

Επειδη ειναι πολυ σοβαρα αυτα επισκευτειτε την διευθυνση βιομηχανιας της περιφερειας της περιοχης σας.Ενδεικτικα δειτε αυτα

 

Ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις 2ης Ομάδας οι οποίες είναι εν γένει οι ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις με τα κάτωθι χαρακτηριστικά:

 

   (3.2.3.1) (α) Τάση μεταξύ αγωγού φάσης - γης μεγαλύτερη των 1.000 V και

 

   (β) Ισχύς για φωτισμό και συσκευές (συνολικά) μικρότερη

 

των 130 KW, ή

 

   (γ) Ισχύς για μηχανήματα μικρότερη των 150 KW, ή (δ) Ισχύς για παραγωγή, μεταφορά, μετασχηματισμό και διανομή ηλεκτρικής ενέργειας μικρότερη των 250 KW.

 

   (3.2.3.2) (α) Τάση μεταξύ αγωγού φάσης - γης μικρότερη των 1.000 V και

 

   (β) Ισχύς για παραγωγή, μεταφορά, μετασχηματισμό και διανομή ηλεκτρικής ενέργειας μεγαλύτερη των 150 KW και μικρότερη των 250 KW.

 

   (3.2.4) Ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις 3ης Ομάδας οι οποίες είναι εν γένει οι ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις με τα κάτωθι χαρακτηριστικά:

 

   (3.2.4.1) (α) Τάση μεταξύ αγωγού φάσης - γης μεγαλύτερη των 1.000 V και

 

   (β) Ισχύς για φωτισμό και συσκευές (συνολικά) μεγαλύτερη των 130 KW και μικρότερη των 200 KW, ή

 

   (γ) Ισχύς για μηχανήματα μεγαλύτερη των 150 KW και μικρότερη των 200 KW, ή

 

   (δ) Ισχύς για παραγωγή, μεταφορά, μετασχηματισμό και διανομή ηλεκτρικής ενέργειας μεγαλύτερη των 250 KW και μικρότερη των 600 KW.

 

   (3.2.4.2) (α) Τάση μεταξύ αγωγού φάσης - γης μικρότερη των 1.000 V και

 

   (β) Ισχύς για φωτισμό και συσκευές (συνολικά) μεγαλύτερη των 130 KW και μικρότερη των 200 KW, ή

 

   (γ) Ισχύς για μηχανήματα μεγαλύτερη των 150 KW και μικρότερη των 200 KW, ή

 

   (δ) Ισχύς για παραγωγή, μεταφορά, μετασχηματισμό και διανομή ηλεκτρικής ενέργειας μεγαλύτερη των 250 KW.

Edited by Ανδρεας Ε
Link to comment
Share on other sites

TEI. αν μπορεις απαντησε μου στα εξης σε παρακαλω.

1)και στην 4ης σαν αρχιτεχνιτης τι δικαιωματα ηλεκτρολογικα θα εχεις?δηλαδη αν εργαστεις ως αρχιτεχνιτης ηλεκτρολογος ποιες θα ειναι οι αρμοδιοτητεσ σου?στο ρωταω για να δω αν μπορω να παω να δουλεψω σε καμοια προκυρηξη της δεη αν βγει .

 

2)εγω που εχω αδεια 2ης μπορω να εργαστω κανονικα σαν ηλεκτρολογος δηλαδη σε αυτες τις επιχειρησεις?

Τα  λέει στο φεκ , τι  αρμοδιότητες έχεις . Αλλα εννοεις άδεια 2ης ειδικότητας αρχιτεχνίτης? ή  εγκαταστάτης?

 

Γενικα οπως καταλαβαίνετε γίνεται ενα μπάχαλο και κανείς δεν μπορεί να απαντήσει σίγουρα

Edited by Mitsos Ribopaido
Link to comment
Share on other sites

Τα  λέει στο φεκ , τι  αρμοδιότητες έχεις . Αλλα εννοεις άδεια 2ης ειδικότητας αρχιτεχνίτης? ή  εγκαταστάτης?

 

Γενικα οπως καταλαβαίνετε γίνεται ενα μπάχαλο και κανείς δεν μπορεί να απαντήσει σίγουρα

αδεια εργοδηγου εχω στην 2η ειδικοτητα ενω σε 1,3,4η εχω αρχιτεχνιτη ,ενω εσυ σαν ηλεκτρολογος τε εχεις αδεια εργοδηγου 1η,2η,3η και στη 4η εχεις αρχιτεχνιτη,ομως στην συγκεκριμενη φεκ λεει για μηχανολογικο εξοπλισμο εννοεικαι τον ηλεκτρομηχανολογικο εξοπλισμο ή υπαρχει αλλη φεκ που αναφερεται στο ηλεκτρομηχανολογικο εξοπλισμο?δηλαδη με αυτη τη φεκ  και με τις αδειες αργοδηγου και αρχτιτεχνιτη μπορω να δουλεψω σαν ηλεκτρολογος σε αυτες βιομηχανιες ΄η πρεπει να ειμαι ηλεκτρολογος τε ή μηχανολογος  ΠΕ(που εχουν απεριοριστα δικαιωματα)?

Link to comment
Share on other sites

Αρχιτεχνιτης 4ης ομαδας εχεις απεριοριστα

 

Αδεια δευτερης ομαδας αλλα  ποιας ειδικοτητας  β ?

 

Επειδη ειναι πολυ σοβαρα αυτα επισκευτειτε την διευθυνση βιομηχανιας της περιφερειας της περιοχης σας.Ενδεικτικα δειτε αυτα

 

Ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις 2ης Ομάδας οι οποίες είναι εν γένει οι ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις με τα κάτωθι χαρακτηριστικά:

 

   (3.2.3.1) (α) Τάση μεταξύ αγωγού φάσης - γης μεγαλύτερη των 1.000 V και

 

   (β) Ισχύς για φωτισμό και συσκευές (συνολικά) μικρότερη

 

των 130 KW, ή

 

   (γ) Ισχύς για μηχανήματα μικρότερη των 150 KW, ή (δ) Ισχύς για παραγωγή, μεταφορά, μετασχηματισμό και διανομή ηλεκτρικής ενέργειας μικρότερη των 250 KW.

 

   (3.2.3.2) (α) Τάση μεταξύ αγωγού φάσης - γης μικρότερη των 1.000 V και

 

   (β) Ισχύς για παραγωγή, μεταφορά, μετασχηματισμό και διανομή ηλεκτρικής ενέργειας μεγαλύτερη των 150 KW και μικρότερη των 250 KW.

 

   (3.2.4) Ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις 3ης Ομάδας οι οποίες είναι εν γένει οι ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις με τα κάτωθι χαρακτηριστικά:

 

   (3.2.4.1) (α) Τάση μεταξύ αγωγού φάσης - γης μεγαλύτερη των 1.000 V και

 

   (β) Ισχύς για φωτισμό και συσκευές (συνολικά) μεγαλύτερη των 130 KW και μικρότερη των 200 KW, ή

 

   (γ) Ισχύς για μηχανήματα μεγαλύτερη των 150 KW και μικρότερη των 200 KW, ή

 

   (δ) Ισχύς για παραγωγή, μεταφορά, μετασχηματισμό και διανομή ηλεκτρικής ενέργειας μεγαλύτερη των 250 KW και μικρότερη των 600 KW.

 

   (3.2.4.2) (α) Τάση μεταξύ αγωγού φάσης - γης μικρότερη των 1.000 V και

 

   (β) Ισχύς για φωτισμό και συσκευές (συνολικά) μεγαλύτερη των 130 KW και μικρότερη των 200 KW, ή

 

   (γ) Ισχύς για μηχανήματα μεγαλύτερη των 150 KW και μικρότερη των 200 KW, ή

 

   (δ) Ισχύς για παραγωγή, μεταφορά, μετασχηματισμό και διανομή ηλεκτρικής ενέργειας μεγαλύτερη των 250 KW.

αδεια εργοδηγου 2ης ειδικοτητας και αρχιτεχνιτη στις αλλες τρεις.Υπαρχει καποια αλλη φεκ που αναφερεται στα ηλετρολογικα δικαιωματα η αυτη που αναγραφει μηχανολογικου εξοπλισμου καλυπτει και τον ηλεκτρικο?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε για να εχεις ολη την εικονα επειδη ειναι πολυ μπερδεμενα τα επ.δικαιωματα σκεψου ουτε αυτοι που θαπρεπε να ξερουν δνε ξερουν ακριβως και δνε παιζεις με αυτα,οι αρμοδιοι ειναι η διευθυνση βιομηχανιας της περιφερειας σου.Παρε τηλ στο γραφειο περιφεριαρχη και ζητα να σου πουνε!Οτι και να σου πω εγω,ο συλλογος μας το ΕΤΕΕμ που θαπρεπε να ξερει τον εβαλα μια ωρα και διαβαζε και τελικα ενω πλησιαζε στα σωστα επαγγ.δικαιωματα δεν μπορουσε να καταληξει σε συμπερασμα γιατι ειναι μπερδεμενα και σκεψου αυτοι που ειναι αρμοδιοι.Και τελικα μιλησα με διευθυνση βιομηχανιας και μου ειπαν ακριβως με νομικη επαρκεια τι ισχυει αλλιως ακομα θα εψαχνα σαν κ εσενα!

Edited by Ανδρεας Ε
Link to comment
Share on other sites

Σωστός φίλε ανδρεα!

Εγω οταν δούλευα στο συνεργείο έψαχνα τι χρειάζεται και αν μπορω να βγάλω την αδεια τεχνιτη αυτοκινήτων και μου είπαν στο υπουργείο όταν κατέθεσα τα χαρτι  για τις άδειες οτι θελει 1 χρονο πείρα..Αλλιως δεν ήξερε κανεις.. η εετεμ θελει να γινει και επιμελητήριο ενω δεν ξερει που παν τα 4

Link to comment
Share on other sites

Η εκάστοτε Διεύθυνση Βιομηχανίας, η οποία είναι και αρμόδια να παρέχει τις αντίστοιχες άδειες, θα σας ενημερώσει, ή οφείλει να σας ενημερώσει, πλήρως τόσο για τα δικαιώματά σας -για κάθε περίπτωση ξεχωριστά- όσο και για τα δικαιολογητικά και τις επιμέρους διαδικασίες που απαιτούνται για την περαιτέρω αδειοδότηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.