Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εργοδηγός μηχανικός


luffykunKUN

Recommended Posts

παιδια εχω τελειωσει αυτοματισμου ,και στην περιφερεια αναπτυξης της περιοχης μου  δινουν αδεια εργοδηγου 2ης κατηγοριας και αδεια αρχιμηχανικου 1ης,3ης,4ης.Δηλαδη μπορω να δουλεψω και σαν ηλεκτρολογος εγκαταστασεων?Αυτες οι αδειες αρχιμηχανικου ,εκτος απο σχολεσ τει μπορει καποιος να τις παρει και με εμπειρια ή απο καποιο ιεκ ,οαεδ?Δηλαδη αν βγει μια προκυρηξη για εξαμηνο και ζηταει ηλεκτολογο εγκαταστασεων Δ.Ε(δημοσιας εκπαιδευσης),μπορεις εσυ να πας με το απολυτηριο λυκειου και αυτη την αδεια απο την περιφερεια αρχιμηχανικου?

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Αν και το προφίλ σου δεν είναι ολοκληρωμένο ώστε να καταλάβω τι εννοείς με το "έχω τελειώσει αυτοματισμού", μερικές γενικές πληροφορίες, που αφορούν τα λεγόμενά σου, είναι οι κατωτέρω:

 

Εργοδηγός μηχανικός οιασδήποτε ειδικότητας έχει το δικαίωμα άσκησης των επαγγελματικών δραστηριοτήτων του αρχιτεχνίτη μηχανικού της ίδιας ή άλλης ειδικότητας. Εργοδηγός μηχανικός συγκεκριμένης ειδικότητας που επιθυμεί να αποκτήσει την άδεια εργοδηγού μηχανικού άλλης ειδικότητας, οφείλει να προσκομίσει δικαιολογητικά οκτάμηνης προϋπηρεσίας αρχιτεχνίτη μηχανικού στην αιτούμενη ειδικότητα.

 

Σου ανέφεραν άδεια αρχιμηχανικού ή αρχιτεχνίτη μηχανικού?

 

Δεν έχεις δικαίωμα ηλεκτρολόγου εγκαταστάσεων, εκτός και εάν σου δώσουν την αντίστοιχη βεβαίωση από την περιφέρεια.

 

Γενικά έχεις τα δικαιώματα που θα σου παρέχουν οι βεβαιώσεις που θα πάρεις από την περιφέρεια. Όταν τις πάρεις, ενημέρωσε μας ακριβώς για τον τίτλο της εκάστοτε βεβαίωσης, καθώς και τα δικαιώματα που θα αναγράφονται κάτωθι των.

Edited by atsianos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος πέρνεις την άδεια αρχιτεχνίτη. .Οι ΔΕ πέρνουν του τεχνίτη , την πρώτη δηλαδή.. Εσυ είσαι ενα βήμα πάνω. Μπορείς να εργαστείς κανονικα αλλα για να υπογράψεις θες 900 ένσημα δηλαδή 3 χρόνια και έπειτα πας στην νομαρχία , στο γραφείο το αντίστοιχο και κανεις αιτηση.. Με εξετάσεις που δίνεις σου παρέχουν την άδεια ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη 1ης ομάδας..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Αν και το προφίλ σου δεν είναι ολοκληρωμένο ώστε να καταλάβω τι εννοείς με το "έχω τελειώσει αυτοματισμού", μερικές γενικές πληροφορίες, που αφορούν τα λεγόμενά σου, είναι οι κατωτέρω:

 

Εργοδηγός μηχανικός οιασδήποτε ειδικότητας έχει το δικαίωμα άσκησης των επαγγελματικών δραστηριοτήτων του αρχιτεχνίτη μηχανικού της ίδιας ή άλλης ειδικότητας. Εργοδηγός μηχανικός συγκεκριμένης ειδικότητας που επιθυμεί να αποκτήσει την άδεια εργοδηγού μηχανικού άλλης ειδικότητας, οφείλει να προσκομίσει δικαιολογητικά οκτάμηνης προϋπηρεσίας αρχιτεχνίτη μηχανικού στην αιτούμενη ειδικότητα.

 

Σου ανέφεραν άδεια αρχιμηχανικού ή αρχιτεχνίτη μηχανικού?

 

Δεν έχεις δικαίωμα ηλεκτρολόγου εγκαταστάσεων, εκτός και εάν σου δώσουν την αντίστοιχη βεβαίωση από την περιφέρεια.

 

Γενικά έχεις τα δικαιώματα που θα σου παρέχουν οι βεβαιώσεις που θα πάρεις από την περιφέρεια. Όταν τις πάρεις, ενημέρωσε μας ακριβώς για τον τίτλο της εκάστοτε βεβαίωσης, καθώς και τα δικαιώματα που θα αναγράφονται κάτωθι των.

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/200a_12.1351164098062.pdf

 

αυτη ειναι η φεκ,ειναι αρχιτεχνιτης μηχανικος οχι αρχιμηχανικου ,αν και δεν ξερωτη διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος πέρνεις την άδεια αρχιτεχνίτη. .Οι ΔΕ πέρνουν του τεχνίτη , την πρώτη δηλαδή.. Εσυ είσαι ενα βήμα πάνω. Μπορείς να εργαστείς κανονικα αλλα για να υπογράψεις θες 900 ένσημα δηλαδή 3 χρόνια και έπειτα πας στην νομαρχία , στο γραφείο το αντίστοιχο και κανεις αιτηση.. Με εξετάσεις που δίνεις σου παρέχουν την άδεια ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη 1ης ομάδας..

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/200a_12.1351164098062.pdf

 

αυτα ειναι τα δικαιωματα.Δηλαδη εγω στις βιοτεχνειες της 2ησ κατηγοριας μπορω να ασκω και το επαγγελμα του ηλεκτρολογου εγκαταστασεων και στις 1ης,3ης και 4ης  μονο σαν αρχιτεχνιτης?αν οχι,στη περιφερεια τι να πω να γραφει να μου βγαλουν στις αδειες αρχιτεχιτη μηχανικου ,αρχιτεχνιτης μηχανικος ηλεκτρολογος εγκαταστεων?΄Ή βρισκω δουλεια καπου σε μια βιομηχανια,τους λεω εχω αδεια αρχτιτεχνιτη μηχανικου και θελω να δουλεψω σαν ηλεκτρολογος και μετα απο καποια ενσημα βγαζω και αδεια κανονικη ηλεκτρολογου?Δηλαδη ο τιτλος εργοδηγος σε μια αδεια περιφερειας σου δινει καποια επαγκελματικα δικαιωματα υπογραφης και εξω σαν ελευθερος επαγκελματιας?και αν ναι που?

Link to comment
Share on other sites

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/200a_12.1351164098062.pdf

 

αυτα ειναι τα δικαιωματα.Δηλαδη εγω στις βιοτεχνειες της 2ησ κατηγοριας μπορω να ασκω και το επαγγελμα του ηλεκτρολογου εγκαταστασεων και στις 1ης,3ης και 4ης  μονο σαν αρχιτεχνιτης?αν οχι,στη περιφερεια τι να πω να γραφει να μου βγαλουν στις αδειες αρχιτεχιτη μηχανικου ,αρχιτεχνιτης μηχανικος ηλεκτρολογος εγκαταστεων?΄Ή βρισκω δουλεια καπου σε μια βιομηχανια,τους λεω εχω αδεια αρχτιτεχνιτη μηχανικου και θελω να δουλεψω σαν ηλεκτρολογος και μετα απο καποια ενσημα βγαζω και αδεια κανονικη ηλεκτρολογου?Δηλαδη ο τιτλος εργοδηγος σε μια αδεια περιφερειας σου δινει καποια επαγκελματικα δικαιωματα υπογραφης και εξω σαν ελευθερος επαγκελματιας?και αν ναι που?

π.χ εσυ που εισαι ηλεκτρολογος μπορεις να δουλεψεις σαν εργοδηγος 1,2,3ης ειδικοτητας και μπορεις να βγαλεις αδεια αρχιτεχνιτη 4ης.δηλαδη εσυ στην τεταρτη ειδικοτητα δεν μπορεις να δουλεψεις σαν ηλεκτρολογος ? 

στο τελος της φεκ εχει τις σχολες και τα δικαιωματα καθεμιας!!!!

Link to comment
Share on other sites

π.χ εσυ που εισαι ηλεκτρολογος μπορεις να δουλεψεις σαν εργοδηγος 1,2,3ης ειδικοτητας και μπορεις να βγαλεις αδεια αρχιτεχνιτη 4ης.δηλαδη εσυ στην τεταρτη ειδικοτητα δεν μπορεις να δουλεψεις σαν ηλεκτρολογος ? 

στο τελος της φεκ εχει τις σχολες και τα δικαιωματα καθεμιας!!!!

4η δεν μπορω σαν ηλεκτρολόγος όχι, αλλα ψάχνω να δω αν μπορούν οι διπλωματούχοι , που λογικά μπορούν..

Εσυ δεν μας είπες ομως.. Τει αυτοματισμού τελείωσες? Επαλ? τι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω που θα δουλεψω σε βιομηχανια εχω απεριοριστων στα βιομηχανικα μηχανολογικα σαν ηλεκτρολογος ΤΕΙ και στα ηλεκτρολογικα εχω

ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ

75 φωτισμου
75 κινηση
150 σταθμοι υποσταθμοι
 
σε μια βιομηχανια που εχει 500kva εγκατεστημενη ισχυ μπορω να εργαστω σαν μηχανικος επιτηρησης,συντηρησης και επισκευης?
 
Θεωρειται η βιομηχανια πλαστικων στην κατηγορια της κινησης?
Edited by Ανδρεας Ε
Link to comment
Share on other sites

 

Εγω που θα δουλεψω σε βιομηχανια εχω απεριοριστων στα βιομηχανικα μηχανολογικα σαν ηλεκτρολογος ΤΕΙ και στα ηλεκτρολογικα εχω

ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ

75 φωτισμου
75 κινηση
150 σταθμοι υποσταθμοι
 
σε μια βιομηχανια που εχει 500kva εγκατεστημενη ισχυ μπορω να εργαστω σαν μηχανικος επιτηρησης,συντηρησης και επισκευης?
 
Θεωρειται η βιομηχανια πλαστικων στην κατηγορια της κινησης?

 

Νόμιζα οτι ειχες βγάλει άκρη.. Μονο η εετεμ θα σου δωσει  απαντηση τεκμηριωμένη , εμεις απλα ψαχνουμε.. Επίσης κοίτα το πδ 108 λέει έως 200kw ισχύ στα μηχανήματα- κίνηση

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΤΕΕΜ δεν ξερει τιποτα.Μην το συμβουλευεστε ολα λαθος θα στα πει.Εχω βγαλει ακρη ως προς τα μηχανολογικα τα οποια ειναι απεριοριστα στην Επιτηρηση εκτελεση και συντηρηση.ΜΟυ εδωσε τα παραπανω νουμερα η διευθυνση βιομηχανιας θα τα ξανατσεκαρω.

 

η βιομηχανια πλαστικων και τα μηχανηματα της εντασσονται στην κινηση οσον αφορα το ηλεκτρολογικο κομματι σωστα,κανεις?

Δεν ξερω που εντασεται η βιομηχανια πλαστικων

Edited by Ανδρεας Ε
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.