Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aφαιρεση ξυλινου παρκε και τοποθετηση πλακιδιων


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους,

 

Εχω μια σχετικα απλη απορια για την οποια εχω λαβει 5 διαφορετικες γνωμες ...

 

Σε διαμερισμα 2ου οροφου πολυκατοικιας του 1969  θελω να αφαιρεσω το αθλιο παρκε στο σαλονι και να ριξω πλακακια τοσο στο σαλονι (που εχει το παρκε) οσο και στο γειτονικο χωλ που εχει μωσαικο ωστε να ''ενοποιηθουν'' οπτικα (η σειρομενη πορτα που τα χωριζει θα φυγει) .

 

Αφαιρεσα κανα δυο καδρονια απο το παρκε και ειδα πως το παχος μεχρι την πλακα ειναι μικρο, 6-7 εκατοστα ...οποτε θα πρεπει να ριξω ενα δαπεδο 12 τμ και υψους 6-7 εκατ. ωστε η επιφανεια του πρωην ξυλινου δαπεδου να ερθει προσωπο με το μωσαικο ...εκει πλεον θα κολληθουν τα πλακακια.

 

Η ερωτηση ειναι τι να ριξω ? τσιμεντοκονια ? περλομπετο ? κατι αλλο ? πρεπει να φωναξω μηχανικο και να παρω αδεια για μια τετοια εργασια ? Τιθεται θεμα στατικοτητας κανοντας μια τετοια -απλη στα ματια μου-  εργασια ?

 

Ο πλακας μου λεει τσιμεντοκονια αφου το παχος της στρωσης θα ειναι μικρο και το βαρος μικρο.Περλομπετο το φοβαται ακομα και με αρμο διαστολης ...

 

Ακομα ομως και για την περιεκτικοτητα της τσιμεντοκονιας εχω ακουσει διαφορετικες γνωμες ... ποση αμμο (και ποια απο ολες), μηπως μαρμαροσκονη , ποσο τσιμεντο και τι ποιοτητας για ενα τετοιο χωρο με τις παραπανω διαστασεις ? Ο πλακας μου τα λεει πλουσια αλλα δε θα κουβαλησει αυτος κατω αυτα που θα περισσεψουν ... :) .

Οι εταιριες που φερνουν ετοιμο υλικο με μπετονιερα και το ριχνουν με σωληνες θα ασχοληθουν με ενα τετοιο εργο ή το κοστος θα ειναι απαγορευτικο ? (σε σχεση με τον ''παραδοσιακο'' τροπο αναμιξης on site)

 

Γενικα θελω τα υλικα να τα παρω μονος μου και οχι να αφησω τον πλακα να μου φερει οτι θελει αυτος ...πχ κολλες κλπ θελω να ειναι καλες ...

 

Μετα το οποιο δαπεδο πεσει τελικα, απλα ασταρωνω δαπεδο και μωσαικο και κολλαμε πλακακια ? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

... πρεπει να φωναξω μηχανικο και να παρω αδεια για μια τετοια εργασια ? Τιθεται θεμα στατικοτητας κανοντας μια τετοια -απλη στα ματια μου-  εργασια ?

 

....

 

Για να μη σε τρέχει και κάποιος γείτονας (είτε για φασαρία θόρυβο, είτε για τα μπάζα, είτε για 50 άλλους λόγους) και μετά τρέξουν πρόστιμα πολεοδομία και ΙΚΑ, ανάθεσε σε ένα /τεχνικό γραφείο / μηχανικό / αρχιτέκτονα/ να το δει και να σου βγάλει μια 48ωρη «άδεια» ενημέρωση στην πολεοδομία.

 

Πιθανά θα χρειαστεί και μερική κατάληψη πεζοδρόμιου με κάδο για τα μπάζα κλπ κλπ.

 

Οπότε θα δει και θέματα στατικότητας ή και αλλα παρελκόμενα που δεν τα έχεις πάρει χαμπάρι ακόμα.

Στατιστικά από το μέγεθος που περιγράφεις δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλα πάλι στατιστικά και ένα κτίριο από το 1969 έχει τα προβλήματα του και τα όρια του με την στατιστική.

Link to comment
Share on other sites

Για να μη σε τρέχει και κάποιος γείτονας (είτε για φασαρία θόρυβο, είτε για τα μπάζα, είτε για 50 άλλους λόγους) και μετά τρέξουν πρόστιμα πολεοδομία και ΙΚΑ, ανάθεσε σε ένα /τεχνικό γραφείο / μηχανικό / αρχιτέκτονα/ να το δει και να σου βγάλει μια 48ωρη «άδεια» ενημέρωση στην πολεοδομία.

 

Πιθανά θα χρειαστεί και μερική κατάληψη πεζοδρόμιου με κάδο για τα μπάζα κλπ κλπ.

 

Οπότε θα δει και θέματα στατικότητας ή και αλλα παρελκόμενα που δεν τα έχεις πάρει χαμπάρι ακόμα.

Στατιστικά από το μέγεθος που περιγράφεις δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλα πάλι στατιστικά και ένα κτίριο από το 1969 έχει τα προβλήματα του και τα όρια του με την στατιστική.

 

Καλησπερα και σε ευχαριστω για την απαντηση ... να σου πω την αληθεια, δε θεωρουσα πως η συγκεκριμμενη εργασια απαιτει εκδοση αδειας (ουτε φυσικα καδο για μπαζα κλπ) ...ουτε φυσικα αναμενω πως θα προκαλεσει οχληση σε καποιον (περα απο τη δικη μου :)  Μια Κυριακη θα ξηλωνα μονος μου το ρομβικο παρκε , θα εκοβα με μια σεγα τα δοκαρακια στηριξης σε μικροτερα κομματια για να καουν ευκολοτερα στο τζακι του χρονου , πακεταρισμα τα παρκε σε 4-5 μεγαλες σακουλες κηπου και δρομο ....απο κατω το παρκε (οσο ειδα) δεν εχει μπαζα κλπ...αντε να βγαλει μια σακουλα μαυρη με σκονη ...αλλωστε οπως ειπα το βαθος απο κατω ειναι μικρο οποτε δεν ''αποθηκευσαν'' μπαζα :)  ...ενα απογευμα θα ριξει ο μαστορας την τσιμεντοκια (ή οτι αλλο ριξω) και μετα απο καμμια βδομαδα, θα μπουν μια μερα τα πλακακια . Η ποια φασαριοζικη δουλεια θα ειναι ο τροχος που θα κοβει τα πλακακια ο μαστορας τη μερα της τοποθετησης...τωρα αν ενοχληθει καποιος γειτονας απο το φορτηγο που θα παρκαρει 10 λεπτα να ανεβασει τα αμμοχαλικα με το παπαγαλακι στο β οροφο, τοτε τι να πω...

 

Αλλωστε μιλαμε για μια δουλεια με προυπολογισμο 500 ευρω (12+8 τμ = 20 τμ x 25 ευρω/τμ = 500 ευρω για ριψη τσιμεντοκονιας σε 12 τμ και στρωσιμο πλακιδιων σε 20 τμ συνολικα) για υλικα και εργασια

 

Με φιλους μηχανικους που μιλησα μου ειπαν πως θεμα στατικοτητας ειναι απιθανο να υφισταται αλλα ως προς το δαπεδο, δε συμφωνησαν :) .... ο ενας ειπε περλομπετο και ο αλλος κλασικη τσιμεντοκονια ...ο πλακας λεει τσιμεντοκονια, μια εταιρια πλακιδιων αφρομπετο .... με τα πολλα δηλαδη, μια φαινομενικα απλη δουλεια με προβληματισε :) :)  . Προσωπικα, θα προτιμουσα το περλομπετο (παροτι ακριβοτερο απο τη τσιμεντοκονια) αλλα ο πλακας με φοβισε πως μπορει να το παρω στα χερια ...το ''μπορει'' βεβαια δε μου αρεσε ...ειτε κανει για αυτες τις δουλειες το συγκεκριμμενο προιον ή δεν κανει ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κρίμα να έχετε ξύλινο δάπεδο & μωσαϊκό και να τα βγάλετε για να μπει πλακάκι; Με τα λεφτά που έχετε σκοπό να δώσετε μπορείτε να τα συντηρήσετε και να γίνουν καινούργια.

Άδεια χρειάζεται για οποιαδήποτε εργασία γίνεται εντός ή εκτός ενός σπιτιού. Το κόστος και η ταλαιπωρία σε περίπτωση καταγγελίας είναι πολύ μεγαλύτερο.

Μηχανικός πρέπει να το εκτιμήσει από κοντά. Η επιφάνεια είναι μικρή, αλλά το βάρος που θα προσθέσετε είναι ~1.5tn (με τσιμεντοκονία) και η πολυκατοικία είναι του 1969.

Ως προς τα υλικά: περλομπετό (όχι περλιτης) μπορεί να μπει. Ο μηχανικός σας ή η εταιρεία που θα τα πάρετε θα σας υποδείξει την σωστή αναλογία με τσιμέντο για επικόλληση πλακιδίων. Θα χρειαστεί επίσης να γίνει γέφυρα πρόσφυσης πριν το ρίξιμο και κατάλληλο αστάρωμα πριν την επικόλληση.

Αν θέλετε περισσότερη σιγουριά, κονιάματα δαπέδων (κανονικού βάρους η ελαφριά) υπάρχουν και έτοιμα σε σακιά από όλες σχεδόν τις εταιρείες.

Πριν βγάλετε τα υλικά με γερανό στον 2ο όροφο, σκεφτείτε οτι αφήνετε 1-1.5tn σε ένα μπαλκόνι του 1969.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κρίμα να έχετε ξύλινο δάπεδο & μωσαϊκό και να τα βγάλετε για να μπει πλακάκι; Με τα λεφτά που έχετε σκοπό να δώσετε μπορείτε να τα συντηρήσετε και να γίνουν καινούργια.

Άδεια χρειάζεται για οποιαδήποτε εργασία γίνεται εντός ή εκτός ενός σπιτιού. Το κόστος και η ταλαιπωρία σε περίπτωση καταγγελίας είναι πολύ μεγαλύτερο.

Μηχανικός πρέπει να το εκτιμήσει από κοντά. Η επιφάνεια είναι μικρή, αλλά το βάρος που θα προσθέσετε είναι ~1.5tn (με τσιμεντοκονία) και η πολυκατοικία είναι του 1969.

Ως προς τα υλικά: περλομπετό (όχι περλιτης) μπορεί να μπει. Ο μηχανικός σας ή η εταιρεία που θα τα πάρετε θα σας υποδείξει την σωστή αναλογία με τσιμέντο για επικόλληση πλακιδίων. Θα χρειαστεί επίσης να γίνει γέφυρα πρόσφυσης πριν το ρίξιμο και κατάλληλο αστάρωμα πριν την επικόλληση.

Αν θέλετε περισσότερη σιγουριά, κονιάματα δαπέδων (κανονικού βάρους η ελαφριά) υπάρχουν και έτοιμα σε σακιά από όλες σχεδόν τις εταιρείες.

Πριν βγάλετε τα υλικά με γερανό στον 2ο όροφο, σκεφτείτε οτι αφήνετε 1-1.5tn σε ένα μπαλκόνι του 1969.

Ευχαριστω και να γνωριζετε πως λαμβανω σοβαρα υποψη τις επισημανσεις σας ... η μονη μου ενασχοληση με φορτια σε δαπεδο ηταν οταν εγκατεστησα ενα ενυδρειο 400 λιτρων νερου (μαζι με τα τζαμια κλπ πρεπει να ζυγιζε πανω 500 κιλα) και ηταν διαστασεων 1,2 x 0,5 m ...  δηλαδη τα κιλα / τμ ηταν απειρως περισσοτερα απο την οποια τσιμεντοκονια ...για να το επισημαινετε βεβαια , κατι περισσοτερο θα ξερετε και θα το δω ...απο κει και περα, η κοινη λογικη υπαρχει και δε θα ακουμπησω ενα τονο υλικα στο μπαλκονι ....

 

Αναφορικα με το παρκε, θεωρειστε το κατεστραμμενο ...ενδεχεται να μπορει να επανελθει αλλα μιλαμε για σπιτι που θα νοικιαστει υπο αγνωστους ορους ... αν εμενα εγω μεσα, θα το προσεχα μετα την ''αναβιωση'' του . Εχω δει φρεσκαρισμενο παρκε να γινεται χαλια μεσα σε δυο χρονια επειδη ο νοικαρης εφερε σκυλο στο σπιτι ... (κατι που πχ δε θελω , ουτε ισως εχω την πολυτελεια να απαγορεψω ετσι που ειναι τα πραγματα...) ...νυχιες παντου στο πατωμα και μυρωδια ουρων που ποτισε τα ξυλα ...

 

Να κανω μια ερωτηση ακομα σχετικη : η λυση των θερμομονωτικων πλακων για δαπεδα με αφορα ? βλεπω καποια υλικα σαν αυτο :

http://www.fibrotermica.gr/gr/products.php?cat_id=2&id=9  ...θα μπορουσε πχ να τοποθετησω κατι τετοιο στην εφαρμογη μου ? Δεν το εχω δει σα λυση και δε ξερω αν κολλουνται πλακακια απο πανω. Πχ ενα εκατ. τσιμεντοκονια για να ισιωσει η πλακα- πλακες πολυστερινες 3 εκατ παχους - ενα-δυο εκατ. τσιμεντοκονια - πλακακια ...  και καποια θερμοηχομονωση θα κερδιζα και το βαρος θα επεφτε δραματικα ...αποριες ενος ασχετου :)

Link to comment
Share on other sites

Η Fibran έχει εξηλασμένη πολυστερίνη στα 5cm με κανονικό πλακάκι από πάνω (σύνολο 6cm) το οποίο μπορεί να κολληθεί και να αρμολογηθεί κανονικά. Σε συνδυασμό με μια στρώση εξομάλυνσης με αυτοεπιπεδούμενο κονίαμα θα μπορούσε να γίνει δουλειά, εάν ο μηχανικός σας θέλει να εξοικονομήσετε το φορτίο της τσιμεντοκονίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η Fibran έχει εξηλασμένη πολυστερίνη στα 5cm με κανονικό πλακάκι από πάνω (σύνολο 6cm) το οποίο μπορεί να κολληθεί και να αρμολογηθεί κανονικά. Σε συνδυασμό με μια στρώση εξομάλυνσης με αυτοεπιπεδούμενο κονίαμα θα μπορούσε να γίνει δουλειά, εάν ο μηχανικός σας θέλει να εξοικονομήσετε το φορτίο της τσιμεντοκονίας.

 

Ναι το εχω δει και αυτο αλλα μαλλον δε με παιρνει στο υψος ... εγω σκεφτομουν τετοια πανελ στα οποια πανω-κατω θα πεσει τσιμεντοκονια 1,5 ποντο περιπου :

https://www.monotikaylika.gr/durosol-dapedou-2500x1000x30-326/

 

Θα εβαζα τσιμεντοκονια μονο απο πανω αλλα προβλεπω η πλακα να εχει ατελειες στην επιφανεια της και δε θα κολληθουν τα πανελς επιπεδα πανω της ...

Στην πανω στρωση της τσιμεντοκονιας , αφου ασταρωθει , θα κολληθουν τα πλακακια ...

 

Αντεχουν αυτα τα πανελ τη δουλεια για την οποια τα προοριζω ?...δε μιλαμε για δαπεδο γκαραζ, ενα σαλονακι με πλακακια θα ειναι ...

Link to comment
Share on other sites

υποχρεωτικά έτοιμα αυτοεπιπεδούμενα γεμίσματα που στεγνώνουν σε 7 ημέρες. Φτιάχνονται επι τόπου στο έργο και στεγνώνουν. Οι τσιμεντοκονίες στεγνώνουν απο 6 μήνες - ποτέ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για το γκρέμισμα του ενδιάμεσου τοίχου πάντως χρειάζεστε άδεια.

Εκεί κολλάει η όχληση των γειτόνων και η ανάγκη του κάδου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.