Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Aφαιρεση ξυλινου παρκε και τοποθετηση πλακιδιων


Vasilis Petralwna

Recommended Posts

κ. Βασίλη τα μονωτικά που σκέφτεστε να βάλετε (EPS150) συνήθως απαιτούν τουλ.4-5cm τσιμεντοκονιάματος από πάνω.

Δείτε με τον μηχανικό σας για τον υπάρχει πρόβλημα με τα φορτία και μετά, αν χρειαστεί, σκέφτεστε τις εναλλακτικές.

 

Jery αυτοεπιπεδούμενα είναι τα κονιάματα που κάνουν αυτό που λέει το όνομα τους, επιπεδώνονται μόνα τους. Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες (κοκκομετρίας, πρώτης ύλης κτλ.) ανάλογα με την εφαρμογή τους.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υποχρεωτικά έτοιμα αυτοεπιπεδούμενα γεμίσματα που στεγνώνουν σε 7 ημέρες. Φτιάχνονται επι τόπου στο έργο και στεγνώνουν. Οι τσιμεντοκονίες στεγνώνουν απο 6 μήνες - ποτέ. 

 

Δηλαδη αν πεσει κλασικη τσιμεντοκονια με αμμο νταμαρι-ποταμι-τσιμεντο πρεπει να περιμενω 6 μηνες για να στεγνωσει πριν μπουν πλακακια ? (μιλαμε για εσωτερικο χωρο - τετοια εποχη θα γινει αν γινει) ...εγω καμμια βδομαδα θα το αφηνα.

 

Τελικα, μετα απο σωστοτερη μετρηση του κενου κατω απο το παρκε, το συνολικο γεμισμα που απαιτειται ειναι 5,5 εκατ περιπου. ... αν μπουν οι πλακες πολυστερινης 2 εκατ. και κολληθουν στην πλακα με καποια κολλα ή πολυουρεθανη, το υπολοιπο που θα πρεπει να γεμισει με καποια τσιμεντοκονια ειναι 3-3,5 εκατ.  ...οποτε τα υλικα ειναι ακομη λιγοτερα απο την αρχικη εκτιμηση ...

 

Οποτε οι επιλογες ειναι :

1)  κλασικη τσιμεντοκονια με αμμο νταμαρι, αμμο ποταμι και τσιμεντο : κοστος για 12 τμ περι τα 30-40 ευρω (τα υλικα σε σακουλακια, οχι big bags)

 

2) καποια ετοιμη τσιμεντοκονια οπως πχ οι παρακατω :

 

http://marmoline.gr/categories/etoimoi-sovades-domika-episkeyastika-veltiotika/products/tsimentokonia-gemismatos-dapedon-3-15-cm    κοστος για 3,5 εκατ γεμισμα (720 κιλα υλικου) : 90 ευρω

https://www.isomat.gr/wp-content/uploads/2015/12/screed-100.pdf      - κοστος για 3,5 εκατ x 12 τμ γεμισμα   (588 κιλα υλικου) : 140 ευρω

 

Τα απαιτουμενα κιλα υλικων προερχονται απο τα TDS των προιοντων και οι τιμες ειναι λιανικης .

 

Σε ολες τις περιπτωσεις, θα προστεθει στο μιγμα και ενα σακουλακι με ινες πολυπροπυλενιου κοστους 5 ευρω ενω πανω στη τσιμεντοκονια θα περαστει ασταρι προσφυσης πριν μπουν τα πλακακια.

 

Προσανατολιζομαι προς τη λυση της Marmoline ...δε ξερω αν το εχει χρησιμοποιησει κανεις να μου πει μια γνωμη ...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν πεσει κλασικη τσιμεντοκονια με αμμο νταμαρι-ποταμι-τσιμεντο πρεπει να περιμενω 6 μηνες για να στεγνωσει πριν μπουν πλακακια ? (μιλαμε για εσωτερικο χωρο - τετοια εποχη θα γινει αν γινει) ...εγω καμμια βδομαδα θα το αφηνα.

 

ΝΑΙ μπιορεί και περισσότερο 

 

Τελικα, μετα απο σωστοτερη μετρηση του κενου κατω απο το παρκε, το συνολικο γεμισμα που απαιτειται ειναι 5,5 εκατ περιπου. ... αν μπουν οι πλακες πολυστερινης 2 εκατ. και κολληθουν στην πλακα με καποια κολλα ή πολυουρεθανη, το υπολοιπο που θα πρεπει να γεμισει με καποια τσιμεντοκονια ειναι 3-3,5 εκατ.  ...οποτε τα υλικα ειναι ακομη λιγοτερα απο την αρχικη εκτιμηση ...

 

Αν μπουν πλάκες πολυστερινης 2 εκατ μπορεί να κάνει υγροποίηση θέλει υπολογισμό

 

Οποτε οι επιλογες ειναι :

1)  κλασικη τσιμεντοκονια με αμμο νταμαρι, αμμο ποταμι και τσιμεντο : κοστος για 12 τμ περι τα 30-40 ευρω (τα υλικα σε σακουλακια, οχι big bags) Βλακείες απο τα μαστόρια για να βγάζουν λεφτά και να πληρώνονται έξτρα εργατικά.

 

2) καποια ετοιμη τσιμεντοκονια οπως πχ οι παρακατω :

 

http://marmoline.gr/categories/etoimoi-sovades-domika-episkeyastika-veltiotika/products/tsimentokonia-gemismatos-dapedon-3-15-cm    κοστος για 3,5 εκατ γεμισμα (720 κιλα υλικου) : 90 ευρω

https://www.isomat.gr/wp-content/uploads/2015/12/screed-100.pdf      - κοστος για 3,5 εκατ x 12 τμ γεμισμα   (588 κιλα υλικου) : 140 ευρω

 

Τα απαιτουμενα κιλα υλικων προερχονται απο τα TDS των προιοντων και οι τιμες ειναι λιανικης .

 

Σε ολες τις περιπτωσεις, θα προστεθει στο μιγμα και ενα σακουλακι με ινες πολυπροπυλενιου κοστους 5 ευρω ενω πανω στη τσιμεντοκονια θα περαστει ασταρι προσφυσης πριν μπουν τα πλακακια.

 

Προσανατολιζομαι προς τη λυση της Marmoline ...δε ξερω αν το εχει χρησιμοποιησει κανεις να μου πει μια γνωμη ...

 

κοιτάς αυτό και δεν βάζεις πλάκες πολυστερινης 2 εκατ http://marmoline.gr/el/categories/monosis-%E2%80%A2-thermomonotika-steganotika-ygromonotika/products/thermomonotiko-elafry-koniama-dapedoy-5-20-cm

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tι να πω, αν η κλασικη τσιμεντοκονια ειναι ακαταλληλη πρακτικα λογω υγρασιας απορω γιατι μου προταθηκε σαν option και μαλιστα απο φιλο μηχανικο (εστω τηλεφωνικα) .

Μου ειπε σε τσιιμεντοκονια πως στρωνεις πλακακια σε 3 μερες και με περλομπετο σε καμμια βδομαδα (ηταν μαλιστα υπερ της τσιμεντοκονιας) ...

 

Δε μπορω να ξηλωσω το παρκε απο το δαπεδο σημερα και να βαλω πλακακια στη τσιμεντοκονια μετα απο 6 μηνες ...

 

Το ελαφρυ δαπεδο της Marmoline εχει επισης περλιτη μεσα (=περλομπετον ?) .

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω, αν η κλασικη τσιμεντοκονια ειναι ακαταλληλη πρακτικα λογω υγρασιας απορω γιατι μου προταθηκε σαν option και μαλιστα απο φιλο μηχανικο (εστω τηλεφωνικα) .

Μου ειπε σε τσιιμεντοκονια πως στρωνεις πλακακια σε 3 μερες και με περλομπετο σε καμμια βδομαδα (ηταν μαλιστα υπερ της τσιμεντοκονιας) ...

 

Δε μπορω να ξηλωσω το παρκε απο το δαπεδο σημερα και να βαλω πλακακια στη τσιμεντοκονια μετα απο 6 μηνες ...

 

Το ελαφρυ δαπεδο της Marmoline εχει επισης περλιτη μεσα (=περλομπετον ?) .

 

κόκκους πολυεστερίνης το γράφει στην πρώτη σελίδα.

ς

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

αυτό πάνω απο ξύλινο σου αρέσει?

 

Mου αρεσει κ Ροδοπουλε αλλα πολυ φοβαμαι πως οσο κανει το τζακι που φαινεται στη φωτο, τοσο αποτιμαται το μισο σπιτι του οποιου το ερμο το δαπεδο προσπαθω να φτιαξω :smile::mrgreen:

 

Μη γελατε αγαπητοι μηχανικοι, αφου τα ξερετε καλυτερα  :smile:  ...ενα ερμο σπιτακι ειναι που πιανει, δεν πιανει 25.000 ευρω αν το πουλησω σημερα ...και αν νοικιαστει, θα πιασει ποσα ? 180-200 ευρω και αυτα με χτυποκαρδι μηνα το μηνα ...

Τι ζητησα ο Χριστιανος, να γεμιζω ενα ρημαδοδαπεδο 5 ποντους , να ριξω και ενα πλακακι των 10 ευρω απο πανω να με παει 10 χρονια χωρις προβληματα ... θα του αλλαξω και μια λεκανη / νιπτηρα στο μπανιο, θα του βαλω και μια κουζινα απο τα Leroy με 150 ευρω ....1000 ευρω εχω να διαθεσω για ολα μαζι :mrgreen:

 

Για το θερμομονωτικο δαπεδο της Marmoline : λεει κοκκους πολυστερινης αλλα απο τις οδηγιες χρησης του (περι αρμων κλπ)  και απο αυτο (το παλαιοτερο) λινκ :

http://www.kritharis.gr/katastima/domika-ilika-catalog/monotika/thermomonosi/parelkomena/gtl-30/   , θεωρησα πως απλα εχουν προαναμιξει τον περλιτη στο τσιμεντο ...

 

Θα μπορουσα βεβαια να παω και σε χυμα κοκκους πολυστερινης και να τα αναμιξουμε με το τσιμεντο στο σπιτι ...

https://fragoulakis.gr/monotika-ylika/light-fill/  

 

...φυσικα, ο πλακας με ολα αυτα που του λεω, απλα γελαει και μου λεει πως θα κατσει το πατωμα ...και δωστου μπερδεμα εγω ...

Link to comment
Share on other sites

Mου αρεσει κ Ροδοπουλε αλλα πολυ φοβαμαι πως οσο κανει το τζακι που φαινεται στη φωτο, τοσο αποτιμαται το μισο σπιτι του οποιου το ερμο το δαπεδο προσπαθω να φτιαξω :smile::mrgreen:

 

Μη γελατε αγαπητοι μηχανικοι, αφου τα ξερετε καλυτερα  :smile:  ...ενα ερμο σπιτακι ειναι που πιανει, δεν πιανει 25.000 ευρω αν το πουλησω σημερα ...και αν νοικιαστει, θα πιασει ποσα ? 180-200 ευρω και αυτα με χτυποκαρδι μηνα το μηνα ...

Τι ζητησα ο Χριστιανος, να γεμιζω ενα ρημαδοδαπεδο 5 ποντους , να ριξω και ενα πλακακι των 10 ευρω απο πανω να με παει 10 χρονια χωρις προβληματα ... θα του αλλαξω και μια λεκανη / νιπτηρα στο μπανιο, θα του βαλω και μια κουζινα απο τα Leroy με 150 ευρω ....1000 ευρω εχω να διαθεσω για ολα μαζι :mrgreen:

 

Για το θερμομονωτικο δαπεδο της Marmoline : λεει κοκκους πολυστερινης αλλα απο τις οδηγιες χρησης του (περι αρμων κλπ)  και απο αυτο (το παλαιοτερο) λινκ :

http://www.kritharis.gr/katastima/domika-ilika-catalog/monotika/thermomonosi/parelkomena/gtl-30/   , θεωρησα πως απλα εχουν προαναμιξει τον περλιτη στο τσιμεντο ...

 

Θα μπορουσα βεβαια να παω και σε χυμα κοκκους πολυστερινης και να τα αναμιξουμε με το τσιμεντο στο σπιτι ...

https://fragoulakis.gr/monotika-ylika/light-fill/  

 

...φυσικα, ο πλακας με ολα αυτα που του λεω, απλα γελαει και μου λεει πως θα κατσει το πατωμα ...και δωστου μπερδεμα εγω ...

 

για το δάπεδο μιλάω και άσε το τζάκι (υποψιν κάνει 850Ε). Να πείς στο πλακά να γυρίσει στο χωριό του να βοσκήσει τα πρόβατα (παίζετε και αυτό αν το κάνει σωστά). Να μην βάλεις χύμα κόκκους διότι θες ειδικό μηχάνημα για να μην μαζέψουν. 

Link to comment
Share on other sites

To δαπεδο που ποσταρες ειναι καποια πατητη τσιμεντοκονια που στρωνεται πανω σε ολα τα προυπαρχοντα δαπεδα, σωστα ? Σαν κοστος εφαρμογης μπορει να μου εβγαινε το ιδιο πανω-κατω αλλα με την προυποθεση πως το παλιο παρκε θα ηταν της προκοπης ...εδω μιλαμε για παρκε που το πατας και νομιζεις πως τα σανιδια θα ερθουν σουζα ... ξερω γω...

Link to comment
Share on other sites

 Να πείς στο πλακά να γυρίσει στο χωριό του να βοσκήσει τα πρόβατα (παίζετε και αυτό αν το κάνει σωστά).

 

Μαζι σου αλλα δυσπιστια για τα ''ελαφρα'' υλικα εχω αντιμετωπισει και απο μηχανικους ...δε ξερω αν υπαρχει προκαταληψη, αγνοια ή ειναι εμπειρικο το θεμα, αλλα ειδικα με τον περλιτη και ολα τα περλιτοειδη , εχω ακουσει ζοφερες ιστοριες για πλακακια που σηκωθηκαν 1 και 2 χρονια μετα την εφαρμογη ... υπαρχουν και κανα δυο θεματα σχετικα εδω που διαβασα ...θα μου πεις, απο το internet ουτε μηχανικος γινεσαι, ουτε πλακας :) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.