Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Aφαιρεση ξυλινου παρκε και τοποθετηση πλακιδιων


Vasilis Petralwna

Recommended Posts

Μαζι σου αλλα δυσπιστια για τα ''ελαφρα'' υλικα εχω αντιμετωπισει και απο μηχανικους ...δε ξερω αν υπαρχει προκαταληψη, αγνοια ή ειναι εμπειρικο το θεμα, αλλα ειδικα με τον περλιτη και ολα τα περλιτοειδη , εχω ακουσει ζοφερες ιστοριες για πλακακια που σηκωθηκαν 1 και 2 χρονια μετα την εφαρμογη ... υπαρχουν και κανα δυο θεματα σχετικα εδω που διαβασα ...θα μου πεις, απο το internet ουτε μηχανικος γινεσαι, ουτε πλακας :)

 

μα για τα παραπάνω έφταιγε το γεγονός οτι δεν μέτρησαν την υγρασία !!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μα για τα παραπάνω έφταιγε το γεγονός οτι δεν μέτρησαν την υγρασία !!!!!!!!!!!!!!!!!

plus οτι δεν επέλεξαν υλικά (π.χ. τσιμεντοκονία) στην οποία να αναγράφει ο κατασκευαστής στο TDS οτι η απομένουσα υγρασία είναι σε 24h   <3%   (link διαθεσιμο με pm)

 

An δεν το αναγράφει στο TDS, γιατι να εμπιστευτω τον κάθε μαντρά, πλακά, πωλήτή, ο οποίος μου λέει "αφεντικό μην ανησυχείς στεγνώνει"

 

Σωστά κε Ροδόπουλε;;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

plus οτι δεν επέλεξαν υλικά (π.χ. τσιμεντοκονία) στην οποία να αναγράφει ο κατασκευαστής στο TDS οτι η απομένουσα υγρασία είναι σε 24h   <3%   (link διαθεσιμο με pm)

 

An δεν το αναγράφει στο TDS, γιατι να εμπιστευτω τον κάθε μαντρά, πλακά, πωλήτή, ο οποίος μου λέει "αφεντικό μην ανησυχείς στεγνώνει"

 

Σωστά κε Ροδόπουλε;;;;

 

χρόνια τώρα. Διαφορετικά μετράμε με βάσει το ASTM και περιμένουμε................................for a life time.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

έχει χρησιμοποιήσει κανείς αυτό το υλικό για γέμισμα έπειτα από αποξήλωση παρκέ; Με ενδιαφέρει να έχω καλό υποδάπεδο με χαμηλό σχετικά βάρος.

Η τελική επιφάνεια που αφήνουν αυτά τα υλικά είναι έτοιμη για κόλλα και πλακάκι; Για γέμισμα δαπέδου 8εκ μπορούμε να έχουμε μια λύση με  3εκ μονωτικό + 5εκ ελαφροβαρούς τσιμεντοκονίας;

 

 

Link to comment
Share on other sites

@l_kostas σε γέμισμα πάνω από 4cm πάχος θα έβαζα μεμβράνη απεμπλοκής ανάμεσα στο υπόστρωμα (πχ πλάκα μπετόν) και το γέμισμα. Ο λόγος είναι το γέμισμα να διαχωριστεί από το αμαρτωλό υπόστρωμα. Το γέμισμα θα προσπαθούσα να είναι semi dry-mix ούτως ώστε να στεγνώσει όσο το δυνατόν νωρίτερα πριν εφαρμόσω την τελική επικάλυψη. Προσοχή στο ότι τα semi-dry mix γεμίσματα θέλουν έναν ρυθμό στεγνώματος 8mm πάχους/ ημέρα. Τα non dry έχουν πολύ πιο αργό ρυθμό στεγνώματος. Το συγκεκριμένο που αναφέρεις δεν το ξέρω. Όλα αυτά τα γεμίσματα είναι έτοιμα μετά το στέγνωμα για κόλλα-πλακάκι. Χρησιμοποιείται συχνά τελευταία και μεμβράνη αποσύμπλεξης ανάμεσα στο γέμισμα και την κόλλα πλακιδίων, θεωρώ όμως ότι επειδή θα έχεις ένα καινούριο γέμισμα άρα με λιγότερες πιθανότητες να σου ρηγματώσει ότι ίσως να μην χρειάζεται. Εδώ έχω ένα κενό, δεν είμαι σίγουρος αν όταν έχεις βάλει μεμβράνη πριν το γέμισμα , αν χρειάζεται και αυτή πριν την κόλλα. Σε περίπτωση τοποθέτησης θερμομονωτικού θα πρέπει να πας σε XPS υψηλών αντοχών (πχ XPS300) και να το προστατέψεις από το νερό του γεμίσματος.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ για το xps300 για να μπορεί να πάρει το βάρος της τσιμεντοκονίας. Το θέμα με αυτό είναι στο στρώσιμο επειδή από το δάπεδο περνάνε σωληνώσεις ύδρευσης/θέρμανσης, πάνω στις οποίες δεν μπορεί να πατήσει γιατί δεν θα είναι επίπεδο. Οπότε εκείνα τα σημεία αναγκαστικά πρέπει να γεμίσουν μόνο με τσιμεντοκονία, άρα θα είναι σε επαφή η τσιμεντοκονία με το μονωτικό. Τα έτοιμα γεμίσματα έχουν συχνά και αστάρι για να περάσεις στο υπόστρωμα. 

Link to comment
Share on other sites

Οι οδεύσεις σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μπαίνουν κάτω από το μονωτικό αλλά πάνω σε αυτό. Το αστάρι, είναι αστάρι πρόσφυσης. Προσωπικά, σε τέτοιο γέμισμα θα έβαζα μεμβράνη απεμπλοκής όπως είπα. Το γέμισμα δηλαδή να είναι πλωτό (unbonded).

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.