Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύνδεση ηλεκτρικής κουζίνας


vforvgr

Recommended Posts

Καλησπέρα , πρόσφαρα αγόρασα έναν εντοιχισμένο αυτόνομο φούρνο , ο οποίος συνοδεύεται με ένα καλώδιο του οποίου η μια άκρη είναι φυς που μπαίνει σε υποδοχή στον φούρνο και η άλλη σούκο (αρσενικό).
​Από τον πίνακα της παροχής βγαίνουν τρία καλώδια ( κόκκινο=φάση , κιτρινοπρασινο=γείωση , μπλε=ουδέτερο).
​Εν συνεχεία θέλω να εγκαταστήσω και αυτόνομες κεραμικές εστίες.
​Όποτε θα ήθελα να ρωτήσω , πως πρέπει να κάνω την εγκατάσταση.
​Αρχικά σκέφτηκα να βγάλω ένα θηλυκό σούκο από τα τρία καλώδια της παροχής , έτσι ώστε να συνδέσω απευθείας τον φούρνο , αλλά δεν ξέρω πως θα συνδέσω μετά τις εστίες , οι οποίες φαντάζομαι ότι θα συνδέονται με τον κλασσικό τρόπο (κλέμα).
​Να σημειώσω πως είναι η τρίτη φορά που συνδέω κουζίνα , αλλά πάντα ήταν μαζί με τα μάτια.

Edited by vforvgr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , πρόσφαρα αγόρασα έναν εντοιχισμένο αυτόνομο φούρνο , ο οποίος συνοδεύεται με ένα καλώδιο του οποίου η μια άκρη είναι φυς που μπαίνει σε υποδοχή στον φούρνο και η άλλη σούκο (αρσενικό).

​Από τον πίνακα της παροχής βγαίνουν τρία καλώδια ( κόκκινο=φάση , κιτρινοπρασινο=γείωση , μπλε=ουδέτερο).

​Εν συνεχεία θέλω να εγκαταστήσω και αυτόνομες κεραμικές εστίες.

​Όποτε θα ήθελα να ρωτήσω , πως πρέπει να κάνω την εγκατάσταση.

​Αρχικά σκέφτηκα να βγάλω ένα θηλυκό σούκο από τα τρία καλώδια της παροχής , έτσι ώστε να συνδέσω απευθείας τον φούρνο , αλλά δεν ξέρω πως θα συνδέσω μετά τις εστίες , οι οποίες φαντάζομαι ότι θα συνδέονται με τον κλασσικό τρόπο (κλέμα).

​Να σημειώσω πως είναι η τρίτη φορά που συνδέω κουζίνα , αλλά πάντα ήταν μαζί με τα μάτια.

Οι καινούργιοι φούρνοι - εστίες έρχονται απο τους κατασκευαστές με άλλες απαιτήσεις σε διατομές, μικρότερες δηλαδή. Παλιά βάζαν το 6αρι σε 9kw με συντελεστη ετεροχρονισμού 0.7 για να εισαι καλυμμένος οτι σηκώνει το φορτίο.. Φαντάζομαι το φις θα ναι με 1μισάρι καλώδιο. Οι πιο πολλοι ηλεκτρολόγοι θα βγάζαν το φίς και θα στα ενωναν και τα 2 (φουρνος-εστιες) στριμμένα στο καλώδιο της παροχής .

Μπορείς να βάλεις ενα τέτοιο http://www.thermis-sa.gr/greek/details.php?pid=267 και να το κρύψεις σε καπάκι 7,5x7,5 εξωτερικό στο πίσω μέρος του φουρνου αν έχεις χώρο και οχι πίσω απο το μοτερ του αερόθερμου(Καλά οι περισσότεροι και δω συνδεση θα κάναν και μετα τύλιγμα με ταινία...). Αλλα φυσικα σου λέω το όμορφο και το ασφαλές

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη λες να συνδεσω απο την παροχη ενα κλεμα στο οποιο θα συνδεοονται και ο φουρνος και οι εστιες με τυλιγμενα καλωδια;Και να το βαλω σε καπακι για ασφαλεια;

Δηλαδη το καλωδιο να το κοψω απο την μερια που ειναι φυς για σουκο;

 

Δεν θα ηταν πιο σωστο να βγαλω απο την παροχη μια κλειστη πριζα σουκο ασφαλειας οπου θα συνδεθει ο φουρνος και να συνδεσω τις εστιες απευθειας στα καλωδια τις παροχης;

Edited by vforvgr
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη λες να συνδεσω απο την παροχη ενα κλεμα στο οποιο θα συνδεοονται και ο φουρνος και οι εστιες με τυλιγμενα καλωδια;Και να το βαλω σε καπακι για ασφαλεια;

Δηλαδη το καλωδιο να το κοψω απο την μερια που ειναι σουκο

Ναι εγώ θα το έκοβα απο το φίς το σούκο..

Αν ειναι να βάλεις Κουτί w300h300_klema_kouzinas_VI.jpg

Βάζεις αυτην! Στο κάτω μέρος Οι 3 πρωτες βίδες(που ενώνονται 1-2 και 2-3) είναι φαση  οι 4-5 ουδέτερος και γείωση η 6η

Στο πάνω μέρος συνδέεις αντιστοιχα φασεις ουδετερους γειώσεις που πάνε στα ματια -εστιες με αυτα

17965845_10212578742564378_1408900365_n.

 Και άν θες τα κρύβεις σε ένα κουτί εξωτερικό τύπου κουβίδη 10χ10  και είναι πιο πένα απο ποτέ..

 

 

Αυτη η κλεμμα βιδώνει και στο τοίχο αν θες..αλλα μεσα σε κουτι θα ναι προστατευμενη

 

Οι πιο πολλοι απλα θα τα στρίβανε όλα μαζι χωρίς κλέμμα και μετα θα βάζαν ταινία.. Ή θα βάζανε κλέμμα 6αρα ή 10αρα και απο την μια θα έμπαινε η παροχή , απο την άλλη τα καλώδια φουρνου-εστιών στριμμένα

Edited by Mitsos Ribopaido
Link to comment
Share on other sites

Τοτε ποιος αλλος τροπος υπαρχει ωστε να συνδεσω και τις 2 συσκευες;

Αυτο που ανεφερα αρχικα ειναι λαθος;

Οριστε το καλωδιο...

https://ibb.co/gGAgY5

Η παροχή

https://ibb.co/dd6MY5

Η πισω οψη του φουρνου και υποδοχη ρευματος

https://ibb.co/cFCpLk

Edited by vforvgr
Link to comment
Share on other sites

Έχει 3x4 παροχή βλέπω καλά? Πως θα το κάνεις με φις και γυμνό καλώδιο...? Τι να σου πω εγώ δεν τα ξέρω αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις 3x4;

Θα συνδεσω απο την παροχη μια κλειστη πριζα σουκο και εκει θα κουμπωσω το φυς..

Το ξύλινο ντουλαπάκι αυτό είναι για το φούρνο μόνο..Δηλαδη τα 3 καλώδια αυτά δίνουν μόνο στο φούρνο? Ειναι εντοιχισμένος?

Αν ναι κάνε αυτό και εισαι έτοιμος.. Εγω νόμιζα οτι δίνει και στις εστίες μαζί

Link to comment
Share on other sites

Όχι ειναι αυτονομος ο φουρνος . Οι εστιες που θα βαλω ομως θα πρεπει να συνδεθουν και αυτες στα 3 αυτα καλωδια απευθειας και οχι στον φουρνο.Ειναι αυτονομες και οι 2 συσκευες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.