Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύνδεση ηλεκτρικής κουζίνας


vforvgr

Recommended Posts

Όχι ειναι αυτονομος ο φουρνος . Οι εστιες που θα βαλω ομως θα πρεπει να συνδεθουν και αυτες στα 3 αυτα καλωδια απευθειας και οχι στον φουρνο.Ειναι αυτονομες και οι 2 συσκευες.

Ναι αλλα οι εστίες αφου ειναι ο φουρνος αυτόνομος πρεπει να χουνε δικο τους καλώδιο...σιγουρα δεν έχουν?

Link to comment
Share on other sites

Τις εστιες δεν μου τις εφεραν ακομα

Eννοω οι εστίες όπως κουμπώνουν στο πάγκο, δεν έχουν μια αναμονη για ρεύμα ξεχωριστή όπως εχει ο φούρνος ?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον οι εστίες είναι αυτόνομες , θα έχουν αναμονή για ρεύμα. Αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα συνδέονται σε πριζα σουκο αλλά απευθείας πάνω στην παροχή της κουζίνας.
Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω , ο φούρνος μου έχει ενδεικτική κατανάλωση 3,5 kw και η ασφάλεια της πρίζας της κουζίνας είναι 16Α άρα λογικά τα καλώδια είναι 3x4mm , με παίρνει να τον συνδέσω εκεί;
Επίσης η ασφάλεια της παροχής είναι 25Α άρα τα καλώδια 3x6mm , μπορώ στην συγκεκριμένη παροχή να συνδέσω φούρνο (3,5kw) και εστίες (6,6kw) ;

Edited by vforvgr
Link to comment
Share on other sites

Η ασφαλεια 25Α μπορει να σου δωσει 25 x 230 = 5.750 W.

 

Μπορεις να τα συνδεσεις ολα, με την προϋπόθεση η κυρια που θα τα χρησιμοποιει, να μη τα αναβει ολα μαζι, γιατι.....θα τρεχεις.

 

Αυτο που δεν πρεπει σε καμμια περιπτωση να κανεις, ειναι να αλλαξεις ασφαλεια, χωρις να αλλαξεις το παροχικο καλωδιο.

 

Υ.Γ. Μη χρησιμοποιησεις τα βυσματακια στην παραπανω φωτογραφια, αν δεν θελεις για μονιμη παρεα τους πυροσβεστες......

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

....Αλλά φαντάζομαι ότι...

Μπας και για να μη φαντάζεσαι γενικα το να καλέσεις έναν έμπειρο ηλεκτρολόγο το έχεις φανταστεί?

Θα έχει κάνει δεκάδες εγκαταστάσεις σαν αυτό που εσύ ΤΩΡΑ προσπαθείς να φανταστείς.

 

Πιθανά λίγα ευρώ που θα δώσεις να έχεις μεγίστη απόδοση και για βλάβες στις συσκευές σου αλλα ακόμα πιο σημαντικό για την υγεία σου και όσων μένουν εκεί μέσα.

Δική σου η επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάζομαι το είπα επειδή δεν έχω πάρει ακόμα τις εστίες. Συμφωνώ φίλε ότι η υγεία είναι πάνω από όλα  , αλλά για οικονομικούς λόγους , αλλά και επειδή δεν είμαι τελείως άσχετος πήρα την απόφαση καλώς ή κακώς να την περάσω μόνος , γι΄αυτό ζητάω την βοήθεια σας. Εάν ήταν κάτι εξειδικευμένο , εννοείται πως θα απευθυνόμουν σε επαγγελματία ηλεκτρολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Μη χρησιμοποιησεις τα βυσματακια στην παραπανω φωτογραφια, αν δεν θελεις για μονιμη παρεα τους πυροσβεστες......

 

Αν εννοείς τα βυσματάκια που έστειλα , μάλλον δεν έχεις ανοίξει ποτέ κουζίνα απο πίσω.. Στο εύχομαι καποια στιγμή σαν εμπειρία να αποκτήσεις και αυτό σαν γνώση..

 

 

Εφόσον οι εστίες είναι αυτόνομες , θα έχουν αναμονή για ρεύμα. Αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα συνδέονται σε πριζα σουκο αλλά απευθείας πάνω στην παροχή της κουζίνας.

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω , ο φούρνος μου έχει ενδεικτική κατανάλωση 3,5 kw και η ασφάλεια της πρίζας της κουζίνας είναι 16Α άρα λογικά τα καλώδια είναι 3x4mm , με παίρνει να τον συνδέσω εκεί;

Επίσης η ασφάλεια της παροχής είναι 25Α άρα τα καλώδια 3x6mm , μπορώ στην συγκεκριμένη παροχή να συνδέσω φούρνο (3,5kw) και εστίες (6,6kw)

Δεν ήταν πλήρως στην αρχή κατανοητό πως ήταν η διαρύθμιση.. Τώρα οκ..

Ναι τις εστίες με κλέμμα θα τις ενώσεις και μπόλικη ταινία . Οπως γίνεται κλασικά και τόσα χρόνια με ασφάλεια ... Τώρα τα αλλα ειναι να εχουμε να λέμε..

Στην παροχή της κουζίνας υπολογίζεις ενα συντελεστή ετεροχρονισμού (Δεν θα ανάβουν όλα μαζί)  0,7 αρα 10x0,7 =7kw/ 230V= 30,4A

Σύμφωνα με το ελοτ το 6αρι αντέχει μέχρι 32,5Α άρα είσαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Στο εύχομαι καποια στιγμή σαν εμπειρία να αποκτήσεις και αυτό σαν γνώση..

H συμβουλή μου για τα βυσματάκια, δεν αναφέρεται στο εσωτερικό της συσκευής, που είναι ευθύνη του κατασκευαστή, και τροφοδοτεί μία-μία τις εστίες, με ειδικό καλώδιο.

 

Για τη σύνδεση του παροχικού αναφέρομαι, που θα κάνει μόνος του ο φίλος, και σίγουρα τέτοια εμπειρία δεν θέλω να αποκτήσω....

 

Υ.Γ. Όσο για τις κλέμες, στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν τις χρησιμοποιώ ποτέ. Προτιμώ "κυπαρισάκια" ή καπς...

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

H συμβουλή μου για τα βυσματάκια, δεν αναφέρεται στο εσωτερικό της συσκευής, που είναι ευθύνη του κατασκευαστή, και τροφοδοτεί μία-μία τις εστίες, με ειδικό καλώδιο.

 

Για τη σύνδεση του παροχικού αναφέρομαι, που θα κάνει μόνος του ο φίλος, και σίγουρα τέτοια εμπειρία δεν θέλω να αποκτήσω....

 

Υ.Γ. Όσο για τις κλέμες, στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν τις χρησιμοποιώ ποτέ. Προτιμώ "κυπαρισάκια" ή καπς...

Για το μέσα της συσκευής μιλάω που έχω ασχοληθεί.. Με τέτοιΑ βυσματα διατομής 1,5mm^2 είσαι καλυμμένος.. Εγω βάζω πιο καλά βεβαια δεν πέρνω αυτά του 5λεπτου, αλλα και πάλι αν τα κοσάρεις καλά ειναι άψογα.

Για την σύνδεση του παροχικού εννοείς την χάλκινη κλεμοσειρά? Αυτη τη φιλοσοφία σύνδεσης έχουν όλες οι κουζίνες.. Και μούφα 6αρα με θερμοσυστελλόμενο έχω δεί.. Ανέφερα τι χρησιμοποιείται κατα κόρον. Γιαυτό και ρώτησα αν ήταν μια παροχή γιατι στην αρχή δεν ειναι επεξεγηματικό το πόστ. Είπα μετα αν έβαζε την κλεμοσειρά μέσα σε κουτί την στερέωνε κιολας , οπότε απο θέμα ένωσης και ασφάλειας ειναι κομπλέ..

Εξάλλου Ο αστερας που κάνουν για την μετατροπή 3φασικού - > 1φασικού απο την εταιρία έρχεται με κατι σιδεράκια ''ψεύτικα''!

 

Για τα κυπαρισσάκια συμφωνώ , κάπς δεν έχω δεί πουθενα αλλού πέρα κουτιών διακλάδωσης γιατι οι ηλεκτρολόγοι που δούλεψα και δουλέυω τώρα δεν τα εμπιστεύονται  αλλού..

Edited by Mitsos Ribopaido
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.