Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύνδεση ηλεκτρικής κουζίνας


vforvgr

Recommended Posts

Το πρόβλημα με αυτούς τους ακροδέκτες της φωτογραφίας είναι ότι ελάχιστα καταστήματα πωλούν τέτοιους οι οποίοι είναι κατάλληλοι για παροχή αξιόλογης ισχύος. Οι περισσότεροι πωλούν ακροδέκτες οι οποίοι είναι κατάλληλοι για λίγα watt (χρήση σε ηλεκτρονικό εξοπλισμό συνήθως) και στην Θεσσαλονίκη τουλάχιστον είναι αρκετά δύσκολο κάποιος να βρει ενισχυμένους κατάλληλους ακροδέκτες - για σύνδεση αντιστάσεων πχ (ο Ιωαννίδης στην Μαρασλή έχει τέτοιους).

 

Σε κάθε περίπτωση, εάν κάποιος αποφασίσει να τους χρησιμοποιήσει, θα πρέπει να το κάνει με χρήση κατάλληλης πρέσας αποκλειστικά, ώστε να εξασφαλίσει την συνοχή της μάτισης για αποφυγή σπινθηρισμών.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη αλήθεια φίλε Nik , εγώ πήρα συγκεκριμένους και αντι για 5  λεπτα τα πλήρωσα 30 εκαστο,, αλλα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

Για το πρεσάρισμα , βάζω πρώτα πένσα εγω και μετα την πρέσα ή τον μικροκοσαδόρο που έχω αποκλειστικά για αυτά, απλα και μονο για να χω το κεφαλι μου ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Λοιπόν το να κάνει κανείς μόνος του την σύνδεση της ηλεκτρικής κουζίνας είναι σαν να βάζει το χέρι του στην πρίζα, αλλά αν ξέρεις τι θα κάνεις δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Εδώ θα βρείτε τις οδηγίες πως να το κάνετε μόνοι σας με την βοήθεια ενός πολύμετρου. Στα αγγλικά είναι το βίντεο http://youtu.be/ZNX_w48FsZ0

Edited by anonymous2019
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

δλδ, αυτος που δεν ξερει αγγλικά, αντι να τρέχει σε διερμηνεα...

μηπως θα ηταν προτιμωτερο να βρει εναν ειδικο που ξερει τα ελληνικα????

[παρακληση, μην κανετε "επικινδυνες" αναρτησεις..]

υγ

δεν εβαλα εγω την αρνητικη, αλλά, ουσιαστικα, την θεωρώ σωστη
 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μη  δοκιμάσει παρακαλώ κανείς μη επαγγελματίας τίποτα. Δεν παίζει ''περμανάντ'' οπως ακούγεται αν τυχον ακουμπήσεις τη φάση αλλα ταξίδι χωρις επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι φοιτητης σε σχολη σχετικα με το ρευμα, θα πρεπει να μαθεις πρωτα να σπουδαιολογεις αυτα που βλεπεις.

Το βιντεο το ειδα μεχρι τη στιγμη που δειχνει τον πινακα. Ο πινακας δεν εχει ρελε διαρροης.

Γνωμη δικια μου ειναι να αφαιρεθει το λινκ.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.