Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χαρακτηρισμός οδού


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ και πάλι

 

Όπως έχω αναφερθεί έκανα έρευνα στο τοπογραφικό τμήμα της Υπηρεσίας δόμησης και με πληροφόρησαν πως δεν υπάρχει κάποιος χαρακτηρισμός για τον εν λόγω δρόμο.

 

Σχετικά με το ιστορικό του συμβολαίου είναι κάτι που θα ερευνήσω αλλά αναφέρεται σε συμβόλαια του 1971 και μετά χάνονται τα ίχνη....

 

Νομίζω όμως ότι έχει αρκετά ξεκαθαρίσει το θέμα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

        Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τι ισχύει για τις ρύμες στις Κυκλάδες;  Με τον συγκεκριμένο όρο εννοώ όλες αυτές τις λωρίδες δημόσιας γης με εύρος συνήθως από 1,5μ έως 4μ που λειτουργούν ως μονοπάτια μεταξύ των αγροτεμαχίων. Όπου υπάρχει κτηματολόγιο μπορεί να έχουν χαρακτηρισμό δρόμος ή μερικές φορές ρέμα αν ακολουθουν την πορεία μιας μισγάγγειας. Αυτοί οι "δρόμοι" μπορεί να είναι εντός σχεδίου, εντός οικισμού ή εκτός σχεδίου. Πώς χαρακτηρίζονται πολεοδομικά;

      Ειδικότερα για την περίπτωση της Μυκόνου, στις γενικές διατάξεις (άρθρο 4) του ΠΔ 07-03-2005 (ΖΟΕ ΜΥΚΟΝΟΥ) αναφέρει:  Απαγορεύεται η διαπλάτυνση, αλλοίωση ή καταστροφή των παραδοσιακά δομημένων μονοπατιών (ρύμες), που πρέπει να παραμείνουν αναλλοίωτα, διατηρώντας το χαρακτήρα και το πλάτος που έχουν (χωματόδρομοι και καλντερίμια) καθώς και η μετατροπή τους σε αμαξητoύς δρόμους.

Υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις που αυτοί οι δρόμοι έχουν μπετοστρωθεί και γίνεται διέλευση αυτοκινήτων. Στα τοπογραφικά παρουσιάζονται ως αγροτικές ρύμες, αγροτικοί δρομοι, δημοτικοί και γενικά αναλόγως την διάθεση του εκάστοτε συναδέλφου.

     Το βασικό μου ερώτημα είναι τι θεωρείται πολεοδομικά αυτη η δημόσια γη; Θεωρείται δρόμος; Μπορεί κάποιος πχ να αιτηθεί μια έγκριση εισόδου - εξόδου (συνεργείο αυτοκινήτων) σε αγροτεμάχιο που η πρόσβασή του γίνεται μέσω μια τετοιας ρύμης που μπετοστρώθηκε πριν 20χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα

Έχω απευθυνθεί στον Δήμο Κασσάνδρας για να μου απαντήσει την κατηγορία ενός δρόμου οποίος συνδέει τον οικισμό Κασσανδρηνού με την παλαιά επαρχιακή οδό Κασσάνδρας στην Χαλκιδική η οποία χαρακτηρίστηκε ως δημοτική με το ΦΕΚ 145Δ-1972, το τμήμα που την συνδέει με το Κασσανδρηνό δεν περιλαμβάνεται στο εν λόγω ΦΕΚ και η απάντηση του Δήμου είναι ότι ο δρόμος αυτός κατατάσσεται στο δευτερεύων επαρχιακό δίκτυο σύμφωνα με το ΦΕΚ 293Β/1995.

Με καλύπτει το έγγραφο του δήμου όσον αφορά την κατά παρέκκλιση αρτιότητα των γηπέδων που έχουν πρόσωπο σε αυτό τον δρόμο ή  είναι απλά κατηγοριοποίηση και δεν δίνει αρτιότητα ;

 

22005_χαρακτηρισμος_οδου_Φουρκα_Κασ[25870]_16748122471.pdf

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το επαρχιακό οδικό δίκτυο κάθε νομού έχει καθοριστεί, αρχικά με το ΦΕΚ 47Α/56, και στη συνέχεια έγινε κατάταξη σε πρωτεύον και δευτερεύον με το ΦΕΚ 293Β/95.

Συνεπώς, εάν ο συγκεκριμένος δρόμος περιγράφεται στα ανωτέρω ΦΕΚ, είναι επαρχιακός, και σε καλύπτει απόλυτα για τις παρεκκλίσεις

Link to comment
Share on other sites

Να περιγράφεται ακριβώς δεν το λες απλά αναφέρει ποιοι δρόμοι είναι τι και στο τέλος γράφει όσοι δεν αναφέρονται κατατάσσονται στο δευτερεύον επαρχιακό. Με απάντηση και του δήμου

Θα δούμε θα απευθυνθώ και στην υδομ Μουδανιών

 

Link to comment
Share on other sites

Δες το ΦΕΚ του 56. Εκεί αναφέρονται όλοι οι επαρχιακοί. Σε αυτό του 95 αναφέρονται μόνον οι πρωτεύοντες εξ αυτών.

Δεν χρειάζεται να πας στην ΥΔΟΜ

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Paralis said:

Με καλύπτει το έγγραφο του δήμου όσον αφορά την κατά παρέκκλιση αρτιότητα των γηπέδων που έχουν πρόσωπο σε αυτό τον δρόμο ή  είναι απλά κατηγοριοποίηση και δεν δίνει αρτιότητα ;

 

22005_χαρακτηρισμος_οδου_Φουρκα_Κασ[25870]_16748122471.pdf 393.69 kB · 5 downloads

Δεν υπάρχουν πλέον παρεκκλίσεις, καταργήθηκαν με τον Ν. 4759/2020 ΦΕΚ 245 Α' /09-12-2020, εκτός αν είσαι μέσα σε ΓΠΣ, ΣΧΟΑΠ κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να απευθυνθώ για να μάθω αρίθμηση, ονομασία και χαρακτηρισμό οδού που έχει πάρει ΚΑΕΚ (...ΕΚ);;;  Ποιός έχει την αρμοδιότητα;;; 

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

Βγάζω μια οικοδομικη άδεια σε γήπεδο. Το γήπεδο έχει προσωπο σε επαρχιακό δρόμο (υπάρχει φεκ), και μου ζητάει η πολεοδομια βεβαίωση πλάτους δρόμου από την τεχνική υπηρεσία. Γιατί μου ζητάει αυτή την βεβαίωση;, Σε καθε οικοδομική άδεια πρέπει να υπάρχει αυτή η βεβαίωση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.