Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

PHD


Dimitris_81

Recommended Posts

Καλησπέρα Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά. Σκεφτόμουν να ξεκινήσω ενα phd στο ΕΜΠ αλλα επειδη στο site δεν είναι και πολυ ξεκάθαρο θα ήθελεα λίγο τα φώτα σας, πχ πως κάνεις αιτηση, τι θεματολογία υπάρχει κτλ (πχ στο εξωτερικο αυτα είναι ανερτημένα στο site του πανεπιστημίου)

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά

 

Θα σου πρότεινα τον εξής "αλγόριθμο"

 

1. Δες τί σου αρέσει

2. Αν ξέρεις κανέναν Καθηγητή από τη Σχολή και ενδιαφέρεται, μπορείς να κάνεις κρούση. Μπορεί π.χ. να μην τον ξέρεις προσωπικά. Μία επικοινωνία και συζήτηση δεν θα βλάψει.

3. Δες αν υπάρχει ευκαρία χρηματοδότησης. Στην Ελλάδα υπάρχει τεράστιο πρόβλημα χρηματοδότησης ΥΔ.

4. Κάνε "έρευνα αγοράς" γύρω από τους Καθηγητές και τα credits που έχουνε. Μί απροβληματική σχέση με τον επιβλέποντα θα έχει οδυνηρές συνέπειες.

5. Προσπάθησε να είσαι κι εσύ κι αυτός "ντεκλαρέ" : α. Μισθός, β. ώρες εργασίας γ. εξωπανεπιστημιακές δραστηριότητες = κομμένες ! (θελήματα κτλ)

 

 

αυτά εν ολιγοις

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, καταλαβα. Ειχα ακουσει κατι αναλογο για το πολυτεχνείο της Πατρας. Δε μπορουσε να τελειωσει το διδακτορικο γιατι ο καθηγητης τον ειχε φορτωσει με οτι μπορεις να φανταστεις. Πιο ευκολο μου ακουγεται να κανω phd στην Αγγλια και να πηγαινω ερχομαι παρα εδω χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

@ Dimitris_81 Συνάδελφε, μακριά μα πολύ μακριά από ελληνικό κομματικό πανεπιστήμιο.

Συνάδελφε το ξέρω. Δυστυχώς στην Έλλαδα έτσι ειναι τα πραγματα. 

Link to comment
Share on other sites

@ Dimitris_81 Συνάδελφε, μακριά μα πολύ μακριά από ελληνικό κομματικό πανεπιστήμιο.

 

Ελλάδα και όνειρα σταδιοδρομίας δεν πάνε μαζί. 

Ενώ, Ελλάδα + Διακοπές = LFE (που έλεγαν και οι αρχαίοι) :D 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για PhD σε παγκοσμια αγορα

 

https://www.findaphd.com/

 

εαν ενδιαφερεσαι μονο για Ελλαδα, θα βοηθουσε να αναφερεις σε πιο τομεα (οχι τμημα) αλλα ερευνητικο τομεα θες να κανεις διδακτορικο. Επικοινωνησε με καθηγητες μαθε τι θελουν, τι ζητανε.

 

καλο θα ειναι να αναφερεις Τι θεμα εχεις σκεφτει, εαν εχεις καποια ερευνητικη ιδεα ανεπτυγμενη.

Εαν οχι, κοιτα να κανεις μια βιβλιογραφικη αναφορα στον τομεα που σου αρεσει, κοιτα τι κενα υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, το findaphd το ξερω και ειναι πολυ καλο. Εχω μια απορία γιατι δε βάζουν και τα Ελληνικά πανεπιστήμια εκεί την έρευνα τους? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, το findaphd το ξερω και ειναι πολυ καλο. Εχω μια απορία γιατι δε βάζουν και τα Ελληνικά πανεπιστήμια εκεί την έρευνα τους? 

 Οπως ανεφερε ο nikmech, αλλα και γιατι το findaphd απευθυνεται σε παγκοσμιο κοινο στην Ελλαδα απευθυνονται μονο στο τοπικο.

 

Περα απο κανα exchange programme εγω μονο 1-2 καθηγητες γνωριζω που δεχονται ξενους διδακτορικους για ολοκληρωμενο διδακτορικο στην Ελλαδα, αλλα αυτοι το κανουν γιατι παιρνουν ΕΕ λεφτα και γιατι ο υποψ.διδακτ. πρεπει να πληρωθει κανονικα λεφτα οποτε επιζητουν τον καλυτερο υποψηφιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.