Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δομικό σύστημα πλακών με διατομές διπλού ταυ και συμπαγή τούβλα


 
terry

Recommended Posts

Θα ανεβασω τις επομενες μερες φωτο, γιατι εχει ενδιαφερον. Δεν εχω ξαναδει τοσο διαβρωμενες διατομες διπλου ταυ. Σε βαθμο που δεν υπαρχει χαλυβας.

Παρομοιες με τις δικες σου, αλλα ακομα και το κατω πελμα ειναι ανυπαρκτο.

 

Απο την αστοχια, το γεμισμα φαινεται οτι ειναι: ενα τμημα μπαζωμα ξηρο (μεχρι να καλυφθουν οι θολίσκοι) και 7-8εκ σκυροδεμα

 

 

Καν62

 

Το κτηριο μου ειναι νεοκλασσικο, αρχες 1900.

Εχω βρει και παλιοτερα κτισματα τα Χανια (ισως πριν το 1860) με τετοιες πλακες.

Γιατι νομιζω οτι το συστημα ειναι Ιταλικο?

 

Στην πρωτη φωτο που φαινεται το καλουπι, οι ντιζες, κρυβονται μεσα στα τουβλα?

Σιγουρα βοηθανε σε περιπτωση αστοχιας, να μην εχεις το domino που αναφερεις.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Στα διάφορα συστήματα μπορεί άλλος να έχει την πατέντα και άλλος να βοηθάει στην ανάπτυξή του σε μιά περιοχή ...

Στην κεντρική ελλάδα με βαυαρικά περάσματα, που σίγουρα θα γνώριζαν τα ευρωπαϊκά συστήματα, ο Τσίλλερ ήταν καθοριστικός στη διάδοση. Κάπου έχω και ένα άρθρο της εποχής ... θα το βρω.

 

Φαντάζομαι ότι ο φορέας σου θα είναι ή σε δάπεδο υγρών χώρων ή (το πιό πιθανό) στο δώμα του κτηρίου.

Στη δεύτερη περίπτωση από κάτω θα υπάρχει κενός αεριζόμενος χώρος. Αν σ' αυτή την περίπτωση έχεις διαβρωμένα τα κάτω πέλματα ... τα πράγματα δεν είναι καλά.

Η επιτάχυνση της διάβρωσης οφείλεται κυρίως σε υλικά του γεμίσματος που θα ήταν αδρανή χωρίς υγρασία αλλά με την παρουσία της γίνονται έντονα διαβρωτικά.

Πχ. παλαιά κονιάματα, σκωρία ή (και το χειρότερο) ελαφρόπετρα.

 

Οι ντίζες μπαίνουν πάντα στο μέσο ύψος της διατομής και το αν θα είναι μέσα ή έξω από τα τούβλα (και πόσο) εξαρτάται από τη διαστασιολόγηση που καθορίζει το στατικό ύψος της πλάκας και το πλάτος του φατνώματος.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα τμημα που ειναι μεσοπατωμα και λογω φθορων της στεγης και εισροης νερου, εχει προβληματα.

Το αλλο, δεν ειναι κατω απο βεραντα ή σε δωμα (αυτο που εχει αστοχησει), αλλα ειναι βεβαια οροφη "ανοιχτου υπογειου", ας το πουμε κατι σαν πιλοτη.

Link to comment
Share on other sites

βάλε καμία φωτό διότι υπάρχει πιθανότητα να σώζεται το μεταλλικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.