Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οι προσφορές που έλαβε το ΤΕΕ για εγκατάσταση POS για μηχανικούς από τις τράπεζες


Engineer

Recommended Posts

Κοιταζω την "προσφορα" της Εθνικής..

Αν μπειτε στο site της Εθνικής και ψάξετε για pos θα δείτε ότι σε ότι αφορά το μηχάνημα , αγορά και τέλος συντήρησης είναι τα ίδια => Δεν υπάρχει προσφορά.

Στην κράτηση υπάρχει πράγματι διαφορά αλλά σε μηνιαία βάση μου φαίνεται αστεία.

Δλδ , η "προσφορά" είναι της πλάκας..

 

 

Πάντως , αν αφήσουμε κατά μέρος το κόστος αρχικής αγοράς , η "προμήθεια" της τράπεζας είναι εύκολα αντιμετωπίσιμη :

 

Την προσθέτεις στην τελική τιμή.

 

Εγώ θα τους λέω πχ για αμοιβή με τραπεζική κατάθεση  α ΕΥΡΩ τιμή με ΦΠΑ A = α x 1.24

 

Το ίδιο με pos: B= (α+ (κρατηση x (1+0,26+0,38)  ) x 1.24
 

Μπορεί να ειπωθεί και ανάποδα : H αρχική  τιμή είναι η Β , αν πληρωθεί μέσω τραπέζης έχει έκπτωση και γίνεται Α.

 

Επιλέγει ο πελάτης.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά, προσωπικά, αν μου έλεγαν για διαφορετικές χρεώσεις ανάλογα με το μέσο πληρωμής, θα έκανα καταγγελία χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Νόμος 4370/2016, ΦΕΚ 37/Α/7-3-2016: «Συστήματα Εγγύησης Καταθέσεων (ενσωμάτωση Οδηγίας 2014/49/ΕΕ), Ταμείο Εγγύησης Καταθέσεων και Επενδύσεων και άλλες διατάξεις».

<<Άρθρο 56
Τροποποιήσεις του ν. 3862/2010 (Α' 113) και του ν. 2251/1994 (Α' 191)

...2.Το άρθρο 4γ του ν. 2251/1994 (Α' 191) αντικαθίσταται ως εξής:
«Ο προμηθευτής δεν δικαιούται να επιβάλλει επιβαρύνσεις στους καταναλωτές για τη χρήση ενός συγκεκριμένου μέσου πληρωμής.»>>
.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Της attica φαινεται πιο καλη , αλλα με το ιστορικό της , ποιός εχει εμπιστοσύνη οτι δεν θα υπάρξουν κρυφές χρεώσεις και προβλήματα;

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά, προσωπικά, αν μου έλεγαν για διαφορετικές χρεώσεις ανάλογα με το μέσο πληρωμής, θα έκανα καταγγελία χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Νόμος 4370/2016, ΦΕΚ 37/Α/7-3-2016: «Συστήματα Εγγύησης Καταθέσεων (ενσωμάτωση Οδηγίας 2014/49/ΕΕ), Ταμείο Εγγύησης Καταθέσεων και Επενδύσεων και άλλες διατάξεις».

<<Άρθρο 56

Τροποποιήσεις του ν. 3862/2010 (Α' 113) και του ν. 2251/1994 (Α' 191)

...2.Το άρθρο 4γ του ν. 2251/1994 (Α' 191) αντικαθίσταται ως εξής:

«Ο προμηθευτής δεν δικαιούται να επιβάλλει επιβαρύνσεις στους καταναλωτές για τη χρήση ενός συγκεκριμένου μέσου πληρωμής.»>>.

 

Μπορείς όμως να κάνεις έκπτωση με τη χρήση συγκεκριμένου μέσου, συνυπολογίζοντας στις αρχικές σου τιμές το κόστος της τράπεζας

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς όμως να κάνεις έκπτωση με τη χρήση συγκεκριμένου μέσου, συνυπολογίζοντας στις αρχικές σου τιμές το κόστος της τράπεζας

 

Σωστός ο Αλέξανδρος!

Και με πολύ ωραίο άβαταρ ο Αλέξανδρος...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να "ξεφτιλίσω" το θέμα τα περισσότερα καταστήματα του skroutz όταν πρόκειται πληρωμή μέσω πιστωτικής ζητούν +1% ως προμήθεια της τράπεζας.

@avgoust ναι θα μπορείς να βάζεις δόσεις στον πελάτη σου.

 

Επίσης επειδή οι περισσότεροι βλέπετε το pos σαν το μεγαλύτερο κακό που μας βρήκε να γράψω κάτι σύντομο.

 

Εγώ έβαλα pos πριν από ένα μήνα στο γραφείο μου οικειοθελώς. Γιατί; Γιατί πολύ απλά έχει ο ανταγωνισμός μου και έχασα ένα πελάτη που ήθελε δόσεις μέσω κάρτας. 

 

Επίσης το pos θα σας βοηθήσει να πάρετε λεφτά από πελάτες που υπό άλλες συνθήκες θα τους κυνηγάγατε για μήνες. (ελπίζω να μην βρεθεί κανείς που να γράψει από κάτω ότι παίρνει πάντα όλα τα λεφτά πριν παραδώσει την δουλειά του γιατί έχω χορτάσει....)

 

Το ότι η προμήθεια του pos για τους μηχανικούς έγινε υποχρεωτική ούτε εμένα με βρίσκει σύμφωνο αλλά κάποιος που πραγματικά δραστηριοποιείται ως ελεύθερος επαγγελματίας αργά η γρήγορα θα το βρει μπροστά του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ συνήθως παίρνω τα χρήματα πριν παραδώσω τη δουλειά και με ξενερώνει πολύ αυτό γιατί δεν έχω όρεξη να δουλέψω.

Την "πάτησα" έτσι ΚΑΙ με τον 4014 και τον 4178 που ακόμα ολοκληρώνω και ανεβάζω σχέδια και ας έχω πληρωθεί χρόνια πριν...

 

Και για να μην βγω πολύ offtopic να πω ότι συμφωνώ με την άποψη ότι κάποιος που πραγματικά δραστηριοποιείται ως ελεύθερος επαγγελματίας αργά η γρήγορα θα το βρει μπροστά του.

Προσωπικά με χαλάει πάρα πολύ η μηνιαία συντήρηση, και ας είναι 2 ή 5€. 

 

Προσφορά από την Alpha έχουμε? Πριν 1-2 μήνες δίναν μηχάνημα χωρίς κόστος συντήρησης και με 1% προμήθεια αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.... Οι δόσεις πως ακριβώς λειτουργούν; Βαζουμε την πληρωμή σε δοσεις και η τράπεζα μας εξασφαλίζει οτι για χ μηνες θα παίρνουμε τις δόσεις; Ή μας πληρωνει ντουκου η τράπεζα και ο πελάτης δινει δοσεις στην τράπεζα; Παντα αγοραζα μετρητοις και δεν εχω ιδεα απο δοσεις.......

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο είναι να ενημερωθείς από την τράπεζα της επιλογής σου.

 

Εκεί που είμαι εγώ έχει δύο περιπτώσεις για άτοκες δόσεις πάντα προς τον πελάτη.

Περίπτωση 1: κάνεις 10 άτοκες δόσεις προς τον πελάτη σου και αντίστοιχα και εσύ εισπράττεις τα χρήματα σου σε δέκα δόσεις (ανεξάρτητα αν πληρώνει ο πελάτης ή όχι) χωρίς κάποια επιπλέον επιβάρυνση

Περίπτωση 2: κάνεις 10 άτοκες δόσεις προς τον πελάτη σου και ζητάς να πάρει όλο το ποσό από την τράπεζα σου κατευθείαν (τότε χρεώνεσαι επιπλέον προμήθεια από την τράπεζα σου) παίρνεις δλδ λιγότερα χρήματα.

 

(εμένα αυτές οι δύο περιπτώσεις με ενδιέφεραν για αυτές ζήτησα να ενημερωθώ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.