Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στην Αγγλία και ΤΣΜΕΔΕ


ICSD

Recommended Posts

ανέβασα το Α1, νομιζω οτι αυτο πρέπει να ειναι..

 

αν το εχει συμπληρωσει καποιος συναδελφος μπορει να μας πει λεπτομερειες επι της διαδικασιας?

ενα κομματι της αιτησης πρεπει λογικα να συμληρωνεται απο το HR της εταιρειας, μετα το συμληρωνουμε εμεις και μετα το παμε στο τσμεδε?

 

http://www.michaniko...s/file/428-a-1/

 

Το εντυπο Α1 δεν το συμπληρωνεις εσυ. Στο δινει η αρμοδια αρχη στην Αγγλια μετα απο αιτηση που κανεις στο HMRC. Η αιτηση που πρεπει να κανεις ειναι η CA8421

http://www.hmrc.gov.uk/forms/2007/ca8421.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας. Σε δική μου επικοινωνία με το ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν ότι αρκεί ένα χαρτί από το ασφαλιστικό φορέα στην Αγγλία το οποίο να λέει ότι εργαζόμαστε και πληρώνουμε εισφορές στο UK. Επικοινώνησα με το HMRC στο νούμερο που έχει αναφερθεί στο thread και μου είπαν ότι επειδή εργάζομαι λιγότερο από χρόνο δεν μπορούν να μου δώσουν τέτοια βεβαίωση και ότι κατά την γνώμη τους το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι να στείλω το P60 μου στο ΤΣΜΕΔΕ. Όντως το έστειλα με fax (αρκετές φορές μέχρι να βρεθεί/βγει άκρη) και υποτίθεται ότι εξαιρέθηκα από τον κλάδο υγείας. Θα περιμένω το ειδοποιητήριο για εισφορές για να δω αν είναι όντως έτσι..

 

Αντώνη, τι έγινε τελικά με το Ρ60; Το δέχθηκαν; Σε ποιό φαξ ακριβώς το έστειλες; Σου απάντησαν; Δεν ξέρω καν ποιό τηλέφωνο να πάρω στο ΤΣΜΕΔΕ. Αυτά που έχω δεν απαντούν ποτέ.

 

Εγώ θα στείλω σήμερα την αίτηση για Α1 στο HMRC και όταν έχω νέα θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μόλις πριν λίγο καιρό ολοκλήρωσα τη διαδικασία που συζητείται εδώ καταθέτοντας την αίτηση απαλλαγής στο ΤΣΜΕΔΕ και αναμένω. Η όλη διαδικασία έχει ως εξής:

1. Κατεβάζετε την φόρμα CA8421 εδώ http://www.hmrc.gov.uk/forms/2007/ca8421.pdf

2. Την εκτυπώνετε και συμπληρώνετε με τα στοιχεία σας και τα στοιχεία του εργοδότη στην Αγγλία. Στην ενότητα "Self empoyment" βάζετε τα στοιχεία της ατομικής επιχείρησης στην Ελλάδα σαν μηχανικός (ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ και διεύθυνση της έδρας). Σε παρένθεση μαζί με το όνομα καλό είναι να γράψετε TSMEDE.

Για διευκρινίσεις ή επιπλέον πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε με τη Διεύθυνση Διακρατικής Ασφάλισης της Γεν.Γραμματείας Κοινωνικών Ασφαλίσεων (http://www.ypakp.gr/) : Τμήμα Εφαρμογής Κανονισμών ΕΟΚ: Τηλ. 210-3368166, e-mail:[email protected]. Είναι πολύ εξυπηρετικοί και ξέρουν ακριβώς το θέμα.

3. Αποστέλετε τη φόρμα στο HMRC στη διεύθυνση που αναγράφεται πάνω και περιμένετε το πιστοποιητικό Α1. Εμένα μου ήρθε σε περίπου 3 εβδομάδες. Αν και εγώ δεν το έκανα, γενικά προτείνεται να εσωκλείσετε ένα Payslip και ένα Cover letter που να εξηγείτε την περίπτωση.

4.Αφού παραλάβετε το Α1, το υποβάλλετε όπως είναι (χωρίς μετάφραση) στο ΤΣΜΕΔΕ μαζί με μια αίτηση που θα πάρετε από το γραφείο Β4: Τμήμα Διαδοχικής Ασφάλισης ΕΕ & Διμερών Συμβάσεων (χωρίς αιρθμό προτεραιότητας).

 

Δεν έχω ακόμα ενημέρωση, αλλά από το Τμήμα Διαδοχικής Ασφάλισης ΕΕ & Διμερών Συμβάσεων που είδαν το Α1 μου είπαν ότι θα πάρω την απαλλαγή με αυτό.

Αν έχω νεώτερα θα ενημερώσω.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

 

Θα ήθελα κι εγώ να ζητήσω λίγη βοήθεια για τη δική μου περίπτωση αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος που ξέρει.

 

Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και τα τελευταία 6 χρόνια πληρώνω κανονικά εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ. Θα ήθελα όμως τώρα να διαγραφώ από ΤΣΜΕΔΕ και να ασφαλιστώ στην Αγγλία όπου θα δουλεύω από εδώ και πέρα. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να μεταφέρω τις εισφορές (της σύνταξης) αυτών των 6 χρόνων στο φορέα που θα ασφαλιστώ στην Αγγλία;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μόλις πριν λίγο καιρό ολοκλήρωσα τη διαδικασία που συζητείται εδώ καταθέτοντας την αίτηση απαλλαγής στο ΤΣΜΕΔΕ και αναμένω. Η όλη διαδικασία έχει ως εξής:

1. Κατεβάζετε την φόρμα CA8421 εδώ http://www.hmrc.gov....2007/ca8421.pdf

2. Την εκτυπώνετε και συμπληρώνετε με τα στοιχεία σας και τα στοιχεία του εργοδότη στην Αγγλία. Στην ενότητα "Self empoyment" βάζετε τα στοιχεία της ατομικής επιχείρησης στην Ελλάδα σαν μηχανικός (ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ και διεύθυνση της έδρας). Σε παρένθεση μαζί με το όνομα καλό είναι να γράψετε TSMEDE.

Για διευκρινίσεις ή επιπλέον πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε με τη Διεύθυνση Διακρατικής Ασφάλισης της Γεν.Γραμματείας Κοινωνικών Ασφαλίσεων (http://www.ypakp.gr/) : Τμήμα Εφαρμογής Κανονισμών ΕΟΚ: Τηλ. 210-3368166, e-mail:[email protected]. Είναι πολύ εξυπηρετικοί και ξέρουν ακριβώς το θέμα.

3. Αποστέλετε τη φόρμα στο HMRC στη διεύθυνση που αναγράφεται πάνω και περιμένετε το πιστοποιητικό Α1. Εμένα μου ήρθε σε περίπου 3 εβδομάδες. Αν και εγώ δεν το έκανα, γενικά προτείνεται να εσωκλείσετε ένα Payslip και ένα Cover letter που να εξηγείτε την περίπτωση.

4.Αφού παραλάβετε το Α1, το υποβάλλετε όπως είναι (χωρίς μετάφραση) στο ΤΣΜΕΔΕ μαζί με μια αίτηση που θα πάρετε από το γραφείο Β4: Τμήμα Διαδοχικής Ασφάλισης ΕΕ & Διμερών Συμβάσεων (χωρίς αιρθμό προτεραιότητας).

 

Δεν έχω ακόμα ενημέρωση, αλλά από το Τμήμα Διαδοχικής Ασφάλισης ΕΕ & Διμερών Συμβάσεων που είδαν το Α1 μου είπαν ότι θα πάρω την απαλλαγή με αυτό.

Αν έχω νεώτερα θα ενημερώσω.

 

Σε ευχαριστουμε πολυ!

Μια ερωτηση. Για ποσα χρονια ζητησες το Α1(ερωτηση 17)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

 

Θα ήθελα κι εγώ να ζητήσω λίγη βοήθεια για τη δική μου περίπτωση αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος που ξέρει.

 

Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και τα τελευταία 6 χρόνια πληρώνω κανονικά εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ. Θα ήθελα όμως τώρα να διαγραφώ από ΤΣΜΕΔΕ και να ασφαλιστώ στην Αγγλία όπου θα δουλεύω από εδώ και πέρα. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να μεταφέρω τις εισφορές (της σύνταξης) αυτών των 6 χρόνων στο φορέα που θα ασφαλιστώ στην Αγγλία;

 

Οχι δεν μπορεις να μεταφερεις κρατικες συνταξεις αποτη μια χωρα στην αλλη. Οταν βγεις στη συνταξη η καθε χωρα θα σου δωσει αυτο που αναλογει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.