Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εργασία στην Αγγλία και ΤΣΜΕΔΕ


ICSD

Recommended Posts

Εργάζομαι ως υπάλληλος από το 2006 στην Αγγλία, στην ίδια εταιρεία. Δεν έχω εργαστεί καθόλου ως μηχανικός στην Ελλάδα. Πλήρωσα ΤΣΜΕΔΕ από την αποφοίτησή μου έως και το 2007. Μετά απλά σταμάτησα. Ένας υπάλληλος στο τοπικό ΤΕΕ μού είχε πει πως δεν χρειάζεται να κάνω κάποια άλλη κίνηση, διότι «αν και όταν» επιστρέψω για να συνταξιοδοτηθώ στην Ελλάδα, συμψηφίζουν μετά ό,τι έχω πληρώσει σε κάθε χώρα. Από τότε - κακώς - δεν ασχολήθηκα ξανά με το θέμα.

 

Τώρα, σε συζητήσεις με άλλα άτομα, ενημερώθηκα για τη διαδικασία και το νέο νομικό πλαίσιο της ΕΕ. Διάβασα τις χρήσιμες πληροφορίες στα προηγούμενα μηνύματα, αλλά χρειάζομαι κάποιες διευκρινίσεις.

 

1) Στην αίτηση που στέλνουμε στο HMRC για να πάρουμε το Α1, κάποιοι αφήνουν κενό ό,τι βρίσκεται στην κατηγορία self-employment, κάποιοι άλλοι όχι. Από τη στιγμή που δεν έχω δουλέψει ποτέ στην Ελλάδα, να το αφήσω κι εγώ κενό; Επίσης, αφού δεν υπάρχει ενδεδειγμένο χρονικό διάστημα για το οποίο να χορηγείται το Α1, μπορώ να βάλω όσα χρόνια θέλω ή να περιοριστώ στα 2-3;

 

2) Από το 2006 μέχρι και το 2007 πλήρωνα εισφορές σε Αγγλία και Ελλάδα. Από το 2007 σταμάτησα να πληρώνω στην Ελλάδα. Υπάρχει περίπτωση να με βάλουν να πληρώσω αναδρομικά τις εισφορές, ενώ δεν είχα οποιαδήποτε δραστηριότητα στη χώρα; Θα συμψηφίσουν το διάστημα που πλήρωνα και στις δύο χώρες;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by nova99
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) Είσαι self-employed έχεις δεν έχεις δουλέψει στην Ελλάδα, πολύ απλά διότι στην Ελλάδα πληρώνεις μόνος σου τις εισφορές σου.

Σε πρώτη φάση κάνεις την αίτηση για το Α1 που είναι για 2 χρόνια. Με το που λήξει κάνεις αίτηση για το άλλο άρθρο που σου δίνει επ’ άπειρον, για ένα μόνον εργοδότη, απαλλαγή.

 

2) Σημασία δεν έχει αν είχες δραστηριότητα ή όχι στην Ελλάδα, ακόμα και αν δεν άνοιξες τα βιβλία σου στην Εφορία. Σημασία έχει ότι γράφτηκες στο ΤΕΕ άρα και στο ΤΣΜΕΔΕ. Θα σε βάλουν να πληρώσεις αναδρομικά, και έντοκα, για τα χρόνια που δεν είχες/έχεις απαλλαγή λόγω εργασίας στην Αγγλία. Πρόσεξε όμως, την απαλλαγή μπορείς να την πάρεις αναδρομικά, ήτοι από το 2006. Μπορείς να αιτηθείς την επιστροφή των εισφορών για το διάστημα που πλήρωνες ΤΣΜΕΔΕ και έχεις πάρει απαλλαγή, αλλά οπλίσου με υπομονή διότι είναι μια χρονοβόρα διαδικασία υπολόγισε 2-3 χρόνια.

Για το συμψηφισμό χωρίς περαιτέρω ενέργειες από μέρους σου, όπως σου είπε ο υπάλληλος στο τοπικό ΤΕΕ, τι να πω, με τις υγείες σου? Μην πιστεύετε κάθε υπάλληλο πριν σιγουρευτείτε ότι ξέρει τι του γίνετε.

Link to comment
Share on other sites

nova99, πώς είναι τώρα η κατάσταση στν αγγλία? σκέφτεσαι να επιστρέψεις Ελλάδα?

εγώ είχα εργαστεί για 2 χρόνια περίπου στο Λονδίνο, πλήρωνα κανονικά το τσμεδε.

επειδή βλέπω ότι ασχολείσαι με το θεμα, μπορώ να διεκδικήσω κι εγώ κάποιες εισφορές πίσω από κάπου?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

@anavatis

 

Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι άπαξ και έχεις πάρει το P45 πριν φύγεις από την χώρα τότε λίγο δύσκολο... (ή το P60, δεν θυμάμαι πλέον ποια φόρμα είναι ποιά...).

 

Εγώ πάντως στην τελευταία εταιρία που δούλευα είχα πάρει τις εισφορές πίσω αναδρομικά, για όσο διάστημα ήμουν στην εταιρία. Μάλιστα τους ειχα πείσει και μου έδωσαν το ποσό που ΘΑ πλήρωναν για εμένα αν πλήρωνα κανονικά NI contribution στην Αγγλία και αφέσον είχα πάρει εξαίρεση ΔΕΝ τα πλήρωσαν . Μιλάμε μου έδωσαν μια επιταγή γύρω στα 3500£, δεν μπορώ να πω, φέρθηκαν άψογα.

Δοκίμασα να κάνω το ιδιο και με την προηγούμενη εταιρία που δούλευα (στην οποία επίσης είχα πάρει εξαίρεση για τα ΝΙ contribution) και απλά πήρα ένα μεγάλο ΟΧΙ... Δεν μπορούσα να κάνω κάτι, ήταν στην διακριτική τους ευχερεια, αυτό μου είπαν και στο national insurance center.

Link to comment
Share on other sites

είχα πάρει κι εγώ αλλά ένα μικρό σχετικά ποσό γύρω στις 300λίρες αλλά αυτό ήταν αν θυμάμαι καλά η διαφορά φορολογίας ανάμεσα στις δύο χώρες, άλλοι φίλοι από κύπρο π.χ. πήραν λιγότερα΄, βεβαια εξαρταται και από το διάστημα που δούλεψες , αλλά είχαμε σχεδόν το ίδιο (17μήνες). αλλά, anyway, εγώ λέω αν μπορώ να πάρω κάτι πέρα από αυτό...δλδ αν από τις κρατήσεις που γίνονταν (ήταν γύρω στις 500λίρες ανά μήνα) περιέχονταν σε αυτές και ποσά για περίθαλψη, σύνταξη κ.α, για τα οποία πλήρωνα την ίδια περίοδο και στην Ελλάδα!. η αλήθεια είναι ότι τότε δεν είχα ποτέ μελετήσει τa payslips...τώρα εδώ στο Ελλάδα τα μετράμε όλα! :mrgreen:

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

nova99, πώς είναι τώρα η κατάσταση στν αγγλία? σκέφτεσαι να επιστρέψεις Ελλάδα?

εγώ είχα εργαστεί για 2 χρόνια περίπου στο Λονδίνο, πλήρωνα κανονικά το τσμεδε.

επειδή βλέπω ότι ασχολείσαι με το θεμα, μπορώ να διεκδικήσω κι εγώ κάποιες εισφορές πίσω από κάπου?

 

Η κατάσταση είναι καλύτερη από την Ελλάδα, επί του παρόντος. Όσο για τις εισφορές, ακόμη βρίσκομαι στην αρχή της διαδικασίας και δεν γνωρίζω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

1) Είσαι self-employed έχεις δεν έχεις δουλέψει στην Ελλάδα, πολύ απλά διότι στην Ελλάδα πληρώνεις μόνος σου τις εισφορές σου.

 

Αυτό το ρώτησα επειδή γνωρίζω άτομο που δεν το συμπλήρωσε καν, με το σκεπτικό ότι δεν είχε δουλέψει στην Ελλάδα. Είναι σχετικά πρόσφατη περίπτωση. Αν ισχύει αυτό που λες, τι βάζουμε στο πεδίο για τις ώρες που έχουμε δουλέψει ως self-employed τους τελευταίους 12 μήνες; 0;

 

 

2) Θα σε βάλουν να πληρώσεις αναδρομικά, και έντοκα, για τα χρόνια που δεν είχες/έχεις απαλλαγή λόγω εργασίας στην Αγγλία. Πρόσεξε όμως, την απαλλαγή μπορείς να την πάρεις αναδρομικά, ήτοι από το 2006. Μπορείς να αιτηθείς την επιστροφή των εισφορών για το διάστημα που πλήρωνες ΤΣΜΕΔΕ και έχεις πάρει απαλλαγή, αλλά οπλίσου με υπομονή διότι είναι μια χρονοβόρα διαδικασία υπολόγισε 2-3 χρόνια.

 

Δεν ξέρω αν το κατάλαβα σωστά αυτό.

 

Άρχισα να πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ το 2005, χωρίς να δουλέψω (έκανα μεταπτυχιακά). Ξεκίνησα να πληρώνω εισφορές στην Αγγλία το 2006. Σταμάτησα το ΤΣΜΕΔΕ το 2007. Εννοείς πως θα με βάλουν να πληρώσω αναδρομικά τα έτη 2008-2012, αλλά το ποσό θα μπορεί να μου επιστραφεί όταν θα έχω πάρει απαλλαγή, μετά από νέα αίτηση; Αν εννοείς αυτό, τότε ποιο είναι το νόημα του να πληρώσω χρήματα τα οποία θα ξαναπάρω πίσω;

 

Επίσης, σχετικά με το διάστημα της απαλλαγής, αν το αρχικό είναι 2 χρόνια, τότε τι θα βάλω στην αίτησή μου στο HMRC; 2006-2008; Τότε τι γίνεται με το υπόλοιπο διάστημα;

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Edited by nova99
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ρώτησα επειδή γνωρίζω άτομο που δεν το συμπλήρωσε καν, με το σκεπτικό ότι δεν είχε δουλέψει στην Ελλάδα. Είναι σχετικά πρόσφατη περίπτωση. Αν ισχύει αυτό που λες, τι βάζουμε στο πεδίο για τις ώρες που έχουμε δουλέψει ως self-employed τους τελευταίους 12 μήνες; 0;

 

Το ξέρεις αυτό που λέει: ο καθένας την πορδή του μοσχολίβανο την έχει? LoL

Πλάκα κάνω, μην ακούς τη έκανε το άτομο που γνωρίζεις. Εγώ σου λέω ότι η λογική πίσω από το να δηλώνεις self-employed είναι ότι στην αντίθετη περίπτωση θα μπορούσες να πάρεις εξαίρεση μόνο αν ο Εργοδότης σου (στην Ελλάδα) σε έστελνε να δουλέψεις στην άλλη χώρα (πχ στην Αγγλία). Αυτή είναι η νομοθεσία, τουλάχιστον μέχρι το 2006 που έφυγα από το νησί. Και επειδή δεν έχεις εργοδότη στην Ελλάδα, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δηλώσεις self-employed. Το άλλο έχει βάση αν πχ η Vodafone Hellas στέλνει έναν υπάλληλο στο παράρτημα της Αγγλίας για Χ χρόνια, ή η BP στην Αγγλία στέλνει ένα υπάλληλο της στη Νορβηγία, κλπ.

 

Δεν θυμάμαι να ζητούσε κάπου η αίτηση για το πόσες ώρες στο χρόνο είχα δουλέψει… χοντρό μου φαίνεται. Σε κάθε περίπτωση, θεώρησε 40 ώρες την εβδομάδα. Ρίξε μια ματιά και στο thread αυτό, σίγουρα θα έχει απαντηθεί το ερώτημα σου στις προηγούμενες 5-10 σελίδες.

 

 

Άρχισα να πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ το 2005, χωρίς να δουλέψω (έκανα μεταπτυχιακά). Ξεκίνησα να πληρώνω εισφορές στην Αγγλία το 2006. Σταμάτησα το ΤΣΜΕΔΕ το 2007. Εννοείς πως θα με βάλουν να πληρώσω αναδρομικά τα έτη 2008-2012, αλλά το ποσό θα μπορεί να μου επιστραφεί όταν θα έχω πάρει απαλλαγή, μετά από νέα αίτηση; Αν εννοείς αυτό, τότε ποιο είναι το νόημα του να πληρώσω χρήματα τα οποία θα ξαναπάρω πίσω;

 

Σταμάτησες να πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ ή σταμάτησες το ΤΣΜΕΔΕ? Πρόσεξε, έχει διαφορά. Στην πρώτη περίπτωση σημαίνει ότι από μόνος αποφάσισες να μην πληρώνεις τον επίσημο ασφαλιστικό φορέα των μηχανικών που έχουν πάρει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από το ΤΕΕ. Εσύ ποιο από τα δυο έκανες ακριβώς? Γιατί ούτε εγώ κατάλαβα τι εννοείς.

Αν είναι η πρώτη περίπτωση, δεν χρειάζεται καν να αρχίσω να σου εξηγώ γιατί θα σου ζητήσουν αναδρομικά τις εισφορές σου από το εξάμηνο που «αποφάσισες» να μην πληρώνεις πλέον…

 

Και προφανώς, αν δεν έχεις πληρώσει ΟΛΕΣ τις εισφορές σου στο ΤΣΜΕΔΕ δεν παίζει να πάρεις βεβαίωση για να την δώσεις στο HMRC και να πάρεις εξαίρεση από το ΤΣΜΕΔΕ… Σκέψου το λίγο: θα σου δώσει βεβαίωση το ΤΣΜΕΔΕ ότι είσαι ασφαλισμένος και είσαι εντάξει με τις υποχρεώσεις σου ενώ θα χρωστάς 8 εξάμηνα? Δεν νομίζω.

Το νόημα του να πληρώσεις τα χρήματα τα οποία θα ξαναπάρεις πίσω, είναι το ίδιο νόημα που έχουν βρει οι έξυπνοι στα υπουργεία και δεν μπορούν να συμψηφίσουν την φορολογία των εταιριών, ελεύθερων επαγγελματιών κλπ με τις επιστροφές που δικαιούνται. Πιάστο αυγό και κούρετο.

 

 

Επίσης, σχετικά με το διάστημα της απαλλαγής, αν το αρχικό είναι 2 χρόνια, τότε τι θα βάλω στην αίτησή μου στο HMRC; 2006-2008; Τότε τι γίνεται με το υπόλοιπο διάστημα;

 

Θα βάλεις την πρώτη χρονιά που ξεκίνησες δουλειά με την εταιρία που είσαι τώρα. Το 2006 ήταν αυτό? Το 2006 θα βάλεις, μέχρι το 2008. Μετά θα κάνεις την δεύτερη αίτηση με βάση το άρθρο α1 για το 2008 μέχρι το 2010, και μετά την τρίτη αίτηση με βάση το άρθρο α.1.α (ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς) όπου θα πάρεις εξαίρεση για όσο καιρό θα είσαι με την εταιρία που είσαι τώρα.

Αν είσαι τυχερός, και ακόμα δεν έχουν μάθει την φάση οι Άγγλοι, θα δούνε το μπέρδεμα με τις αναδρομικές αιτήσεις σου και θα σου κάνουν μια αίτηση «σκούπα» με βάση το άρθρο α.1.α (ή όποιο άλλο είναι εν τέλει) για να ησυχάσουν από εσένα. Αυτό είχε γίνει με την περίπτωση μου…

Καλή τύχη!

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

μην ακούς τη έκανε το άτομο που γνωρίζεις. Εγώ σου λέω ότι η λογική πίσω από το να δηλώνεις self-employed είναι ότι στην αντίθετη περίπτωση θα μπορούσες να πάρεις εξαίρεση μόνο αν ο Εργοδότης σου (στην Ελλάδα) σε έστελνε να δουλέψεις στην άλλη χώρα (πχ στην Αγγλία). [...] Δεν θυμάμαι να ζητούσε κάπου η αίτηση για το πόσες ώρες στο χρόνο είχα δουλέψει… χοντρό μου φαίνεται. Σε κάθε περίπτωση, θεώρησε 40 ώρες την εβδομάδα.

 

Το άτομο που γνωρίζω πήρε την Α1 ενώ το είχε αφήσει κενό. Η αίτηση είναι εδώ και η σχετική κατηγορία βρίσκεται στη σελίδα 6.

 

http://imgur.com/a/1I5q6

 

Κάποιος που δεν δούλεψε στην Ελλάδα δεν έχει self-employed working pattern, οπότε δεν έχει νόημα να δηλώσει self-employed, με έδρα, ΑΦΜ κ.λπ.

 

Σταμάτησες να πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ ή σταμάτησες το ΤΣΜΕΔΕ?

 

Σταμάτησα να πληρώνω, μετά από ερώτηση σε υπάλληλο του τοπικού ΤΕΕ.

 

Και προφανώς, αν δεν έχεις πληρώσει ΟΛΕΣ τις εισφορές σου στο ΤΣΜΕΔΕ δεν παίζει να πάρεις βεβαίωση για να την δώσεις στο HMRC και να πάρεις εξαίρεση από το ΤΣΜΕΔΕ…

 

Η διαδικασία, αν την έχω κατανοήσει σωστά, με βάση όσα γράφουν στην αίτηση, είναι η εξής. Στέλνεις στο HMRC την CA8421 για να διαπιστώσουν αν ανήκεις στη δικιά τους ασφαλιστική νομοθεσία. Αν δουν πως αυτό ισχύει, τότε σου στέλνουν την Α1 (ή την Ε101 με βάση τον παλιότερο κανονισμό της ΕΕ) και ειδοποιούν τις ελληνικές αρχές πως όντως βρίσκεσαι υπό το βρετανικό καθεστώς.

 

Θα βάλεις την πρώτη χρονιά που ξεκίνησες δουλειά με την εταιρία που είσαι τώρα. Το 2006 ήταν αυτό? Το 2006 θα βάλεις, μέχρι το 2008. Μετά θα κάνεις την δεύτερη αίτηση με βάση το άρθρο α1 για το 2008 μέχρι το 2010, και μετά την τρίτη αίτηση με βάση το άρθρο α.1.α (ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς) όπου θα πάρεις εξαίρεση για όσο καιρό θα είσαι με την εταιρία που είσαι τώρα.

 

Δηλαδή, θα γίνονται απανωτές αιτήσεις για το ίδιο ζήτημα; Μόλις παραλάβω την απάντηση για το πρώτο διάστημα, ξανακάνω νέα αίτηση για το επόμενο χωρίς να περιμένω κι ενώ δεν έχουν αλλάξει τα ουσιαστικά δεδομένα;

Edited by nova99
Link to comment
Share on other sites

Για διευκρινίσεις ή επιπλέον πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε με τη Διεύθυνση Διακρατικής Ασφάλισης της Γεν.Γραμματείας Κοινωνικών Ασφαλίσεων (http://www.ypakp.gr/) : Τμήμα Εφαρμογής Κανονισμών ΕΟΚ: Τηλ. 210-3368166, e-mail:[email protected]. Είναι πολύ εξυπηρετικοί και ξέρουν ακριβώς το θέμα.

 

Ισχύει αυτή η διεύθυνση; Η κυρία Τσοτσορού φαίνεται να παραιτήθηκε πέρσι, μάλλον λόγω συνταξιοδότησης.

 

http://et.diavgeia.gov.gr/f/ypakp/ada/45%CE%A86%CE%9B-%CE%93%CE%A3%CE%98

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.