Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εργασία στην Αγγλία και ΤΣΜΕΔΕ


ICSD

Recommended Posts

Γιώργο, έχουν αλλάξει τα πράγματα, διάβασε ξανά τα πρόσφατα μηνύματα. Πλέον μπορείς να πάρεις εξαίρεση μόνο απο την χώρα που αφήνεις (Ελλάδα) και όχι απο αυτή που έχεις εγκατασταθεί (Αγγλία).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ Τοpap για την απαντηση

Γιώργο, έχουν αλλάξει τα πράγματα, διάβασε ξανά τα πρόσφατα μηνύματα. Πλέον μπορείς να πάρεις εξαίρεση μόνο απο την χώρα που αφήνεις (Ελλάδα) και όχι απο αυτή που έχεις εγκατασταθεί (Αγγλία).

αναφερεσαι σε ενα μηνυμα που λεει οτι αν ειμαι μισθωτος σε μια χωρα δεν μπορω να μην ειμαι ασφαλισμενος στην χωρα αυτην? Ισχυει δηλαδη οτι δεν μπορω να αποφυγω να πληρωνω το ΝΙ?

Αν ναι, αρα ο μονος τροπος ειναι να παρω εξαιρεση απο Ελλαδα. Οποτε αν ισχυει αυτο μαλλον δεν με απασχολεί και το πως θα παω απο ΤΕΒΕ σε ΤΣΜΕΔΕ.

 

Ευχαριστώ και πάλι,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας, 

 

Εργάζομαι στην Αγγλία από το τα τέλη του 2010 (ιδιωτικός υπάλληλος) και δεν έχω δουλέψει ποτέ Ελλάδα ως μηχανικός. Έχω ήδη σταματήσει να πληρώνω κλάδο υγείας στο ΤΣΜΕΔΕ και σκέφτομαι να σταματήσω να πληρώνω και την σύνταξη (έπρεπε να το είχα κάνει νωρίτερα πιστεύω). 

 

Απ' ότι κατάλαβα από προηγούμενα μηνύματα πρέπει να συμπληρώσω το έγγραφο του hmrc από αυτό το site (https://www.gov.uk/government/publications/national-insurance-working-in-2-or-more-countries-in-the-european-economic-area-ca8421i) και να καταθέσω το πιστοποιητικό που θα μου στείλει το hmrc στο ΤΣΜΕΔΕ. Σωστά;

 

Έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με την φόρμα του hmrc: 

 

1) Do you have an additional home overseas? Αν υπάρχει μόνο το πατρικό στο οποίο μένουν μόνο οι γονείς και δεν είναι στο όνομα μου λέω όχι. Σωστά;

2) Στο type of employment, εννοεί για την Ελλάδα μόνο; Οπότε Are you employed - No, Are you self-employed - Yes?

3) Self-employment address βάζουμε την διεύθυνση που έχει το ΤΣΜΕΔΕ? Και ας είναι το σπίτι;

4) Have you previously paid social security contributions in any other EEA member state? Yes - Greece. Σωστά; Social security number το ΑΜΚΑ θέλει;

 

Αν σταματήσω να πληρώνω εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ τι επιπτώσεις θα έχει στην όποια σύνταξη πάρω (αν πάρω); Μπορώ να ζητήσω πίσω αναδρομικά τις εισφορές που διπλοπλήρωσα; Για τον κλάδο υγεία μου τις επέστρεψαν (2-3 χρόνια μετά την αίτηση..)

 

Απ' ότι έχω καταλάβει από την Αγγλία αν δεν έχεις τουλάχιστον 10 χρόνια εισφορών NI δεν παίρνεις τίποτα. Αληθεύει;

Edited by antonis_wrx
Link to comment
Share on other sites

Σωστά σε όλα:

 

1) Νο

2) Employed - No, Self-Employed - Yes

3) Βάζεις διεύθυνση ΤΣΜΕΔΕ - Kolokotroni 4 etc... (σιγά που τους νοιάζει στο HMRC σε ποια διεύθυνση έχεις έδρα στην Ελλάδα)

4) Yes και Social Security No = AMKA

 

Μπορείς να κάνεις αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ για επιστροφή των εισφορών που έχεις διπλοπληρώσει. Θα πάρει 2-3 χρόνια αλλά κάποια στιγμή θα τα πάρεις πίσω. Ισχύει μόνο για εισφορές σύνταξης κι όχι για κλάδο υγείας.

 

Έχω την εντύπωση ότι το Α1 ισχύει max 2 χρόνια. Εγώ τουλάχιστον το ζητάω απο HMRC και το καταθέτω κάθε 2 χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Στην Αγγλία με το νέο ασφαλιστικό χρειάζεσαι πλέον 10+ χρόνια ΝΙ contributions πριν πάρεις οποιαδήποτε σύνταξη:

 

https://www.gov.uk/new-state-pension/overview

 

(You’ll usually need 10 qualifying years to get any new State Pension.)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια,

 

διάβασα σχεδον ολα τα μηνυματα. Ο σκοπος μου ηταν οπως ολοι σας (σχεδον) να πάρετε το εγγραφο Α1 για την εξαίρεση σας στην Ελλαδα. Ομως ο Topap με έπεισε,  :mrgreen:, με τα λεγομενα του να παρω την εξαιρεση απο Αγγλια (τα χρηματα για την ασφαλιση στην ελλαδα ειναι πολυ λιγοτερα και συμφερει αν εχεις σκοπο να γυρισεις καποια στιγμη πισω).

 

Θα μπορουσε κανεις να μου πει πως θα ξεκινησω την διαδικασια? Θελω να πληρωνω μονο στην ελλαδα και οχι το NI στην Αγγλια.

 

Επισης, εγω μετα το πολυτεχνειο γράφτηκα στο ΤΕΒΕ επειδη ειχα αμεσως μια συνεργασια με εναν καθηγητη και επρεπε να ειμαι ασφαλισμενος ελευθερος επαγγελματιας αμεσα. Μεχρι σημερα ειμαι στο ΤΕΒΕ (2 χρονια) και θα ηθελα να μαθω α) πως να μεταφερθω στο ΤΣΜΕΔΕ (και μαλιστα αν γινεται ενω ειμαι στο εξωτερικο) και β) αν οι εισφορες μου στο ΤΕΒΕ (225Ε) μεταφερονται στο ΤΣΜΕΔΕ (180Ε) ή οχι και χανω το 45Ε καθε μηνα που πληρωνα.

 

 

Ευχαριστώ πολυ,

Γιώργος 

 

 

Για να μεταφερθείς στο ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να εγγραφείς στο ΤΕΕ. 3 φορές τον χρόνο έχει εξετάσεις για εγγραφή στο ΤΕΕ. Πρέπει να έρθεις Ελλάδα για την εξέταση. Πλέον στο Τσμεδε οι εισοφορές μετά τις αυξήσεις για την 1η ασφαλιστική κατηγορία κάτω των 35 ετών και χωρίς ειδική προσαύξηση είναι 230€/μήνα αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά σε όλα:

 

1) Νο

2) Employed - No, Self-Employed - Yes

3) Βάζεις διεύθυνση ΤΣΜΕΔΕ - Kolokotroni 4 etc... (σιγά που τους νοιάζει στο HMRC σε ποια διεύθυνση έχεις έδρα στην Ελλάδα)

4) Yes και Social Security No = AMKA

 

Μπορείς να κάνεις αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ για επιστροφή των εισφορών που έχεις διπλοπληρώσει. Θα πάρει 2-3 χρόνια αλλά κάποια στιγμή θα τα πάρεις πίσω. Ισχύει μόνο για εισφορές σύνταξης κι όχι για κλάδο υγείας.

 

Έχω την εντύπωση ότι το Α1 ισχύει max 2 χρόνια. Εγώ τουλάχιστον το ζητάω απο HMRC και το καταθέτω κάθε 2 χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Στην Αγγλία με το νέο ασφαλιστικό χρειάζεσαι πλέον 10+ χρόνια ΝΙ contributions πριν πάρεις οποιαδήποτε σύνταξη:

 

https://www.gov.uk/new-state-pension/overview

 

(You’ll usually need 10 qualifying years to get any new State Pension.)

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Συγνώμη για το ελαφρώς offtopic αλλά αν κάποιος πχ δουλέψει 8 χρόνια Αγγλία χωρίς να πληρώνει εισφορές ΤΣΜΕΔΕ, από το Αγγλικό δημόσιο δεν θα πάρει καθόλου σύνταξη (δηλαδή τζάμπα οι εισφορές) και από ΤΣΜΕΔΕ μειωμένη λόγω των 8 χρόνων που δεν πλήρωνε εισφορές; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, 

 

εργάζομαι στο εξωτερικό και έχω στείλει στο ΤΣΜΕΔΕ το έντυπο Α1, προκειμένου να κάνω αναστολή, εδώ και 4 μήνες.

 

Γνωρίζει κανείς πόσο χρονικό διάστημα απαιτείται, για να εγκριθεί ;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, 

 

εργάζομαι στο εξωτερικό και έχω στείλει στο ΤΣΜΕΔΕ το έντυπο Α1, προκειμένου να κάνω αναστολή, εδώ και 4 μήνες.

 

Γνωρίζει κανείς πόσο χρονικό διάστημα απαιτείται, για να εγκριθεί ;

 

Ευχαριστώ!

 

Θέλει από 6-8 μήνες για να ελεγχεί το έντυπο, οπότε υπομονή και κάποια στιγμή θα γίνει. Θα ενημερωθεί και το σύστημα ώστε να μην χρωστάς και θα είσαι οκ. Γενικά από ότι λένε έχουν πάρα πολλές αιτήσεις γιαυτό του παίρνει και τόσο καιρό. Φαντάζομαι βέβαια ότι δεν ασχολούνται και κάθε μέρα με αυτά. Αν υπήρχε ένα άτομο να κάνει μόνο αυτή τη δουλειά πιστεύω ότι θα μπορούσε άνετε εντός της βδομάδας να καθαρίζει όσες αιτήσεις και να φτάνανε αλλά προφανώς δεν υπάρχει! Υπομονή λοιπόν συνάδελφοι και κάποια στιγμή θα σταματήσουμε να χρωστάμε!!! :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

το έστειλα στο ΤΣΜΕΔΕ με ταχυδρομείο και μου έστειλαν την απάντηση στην διεύθυνση μου στην Αγγλία. Το υπουργείο δεν εμπλέκεται καθόλου. Οτι χρειάζεται να ξέρεις έχει γραφτεί παραπάνω, δεν υπάρχει κάτι άλλο

Σε ποια διευθυνση τα ταχυδρομησες στην Ελλαδα?

Σκεφτομαι να κανω το ιδιο, αλλα θελω να γραψω επακριβως ποιο τμημα ειναι να παρει την αιτηση, γιατι αλλιως μπορει και να χαθει....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδιά,

 

να ρωτήσω κάτι σχετικό. Εργάζομαι στην Αγγλία, μου έχουν σταλεί απο το ΗΜRC τα έγγραφα Α1 και όταν κατέβω Ελλάδα θα τα καταθέσω. Υπήρχε όμως ένα μεσοδιάστημα ανάμεσα σε δύο δουλειές, στο οποίο έψαχνα για εργασία και ήμουνα, για όσους ξέρουν, στο Job Seeker's Allowance (κάτι σαν ταμείο ανεργίας). Το διάστημα αυτό δεν καλύπτεται απο το έγγραφα Α1. Ξέρετε αν μπορώ να μπορώ να εξαιρεθώ από το ΤΣΜΕΔΕ και γι αυτό το διάστημα?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.