Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εργασία στην Αγγλία και ΤΣΜΕΔΕ


ICSD

Recommended Posts

Γιατί δεν πάτε απλά τη διαγραφή απο τη ΔΟΥ να σταματήσει να χρεώνει ο ΕΦΚΑ

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Ποια διαδικασία είναι αυτή? Λεπτομέρειες? Με το διαγραφή εννοείς την μεταφορά στην εφορία κατοίκων εξωτερικού?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στους απανταχού Έλληνες Μηχανικούς μετανάστες αυτού του πλανήτη.

 

Τα ερωτήματα απευθύνονται σε κάποιον συνάδελφο που έχει γνώση επί αυτών, ιδία ή μέσω τρίτου:

1) Κάποιος που αύριο μεταναστεύει στην Αγγλία για εργασία & επιθυμεί να κατοχυρώσει το δικαίωμα κατώτερης σύνταξης 15ετίας στην Ελλάδα, μπορεί να συνεχίσει να πληρώνει τον ΕΦΚΑ-ΤΣΜΕΔΕ μέχρι τη συμπλήρωση του ορίου; Με Αγγλία εκτός EU, τι γίνεται;

2) Οι εισφορές βάσει ποιου εισοδήματος θα προκύπτουν / ελάχιστες ή παίζει ρόλο το εισόδημα του εξωτερικού;

3) Λόγω του παραπάνω, απαιτείται η συνέχιση φορολογικών δηλώσεων στην Ελλάδα, άρα δεν υπάγεσαι σε ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού;

Link to comment
Share on other sites

3) Λόγω του παραπάνω, απαιτείται η συνέχιση φορολογικών δηλώσεων στην Ελλάδα, άρα δεν υπάγεσαι σε ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού;

 

1. Αφού είσαι ασφαλισμένος, ασκείς δραστηριότητα επομένως δεν μπορείς να είσαι κάτοικος εξωτερικού.

    Από τη στιγμή που θα ζεις μόνιμα στη Βρετανία όμως είσαι φορολογικός κάτοικος εδώ. Οπότε θα πρέπει -θεωρητικά- να δηλώνεις όλα σου τα εισοδήματα εδώ (πόθεν έσχες).

 

3. Αφού δεν θα είσαι κάτοικος εξωτερικού στην Ελλάδα, τότε θα πρέπει να δηλώνεις το εισόδημα από τη δραστηριότητά σου στη Βρετανία στην Ελλάδα. Όμως αυτό θα έχει φορολογηθεί μία φορά στη Βρετανία.

Επειδή η φορολογία στην Ελλάδα είναι ψυχρολουσία, θα πρέπει νομίζω να καταβάλλεις την όποια διαφορά ποσοστού αυτής της φορολόγησης στην Ελλάδα. Δηλαδή, εσύ θα δουλεύεις εδώ, θα πληρώνεις εδώ, θα πληρώνεις και στην Ελλάδα.. 

 

Αν η φορολογία στη Βρετανία αυξηθεί περισσότερο από της Ελλάδας (κούφια η ώρα μακριά από εμάς), τότε δεν θα πλήρωνες κάποια διαφορά στην Ελλάδα.  

 

Πρακτικά επειδή είναι λίγο περίπλοκο:

α) Βρετανία: Έσοδα & Φορολογία vs Ελλάδα: Έσοδα & Φορολογία. 

β) Φορολογία Βρετανίας - Φορολογία Ελλάδος => πληρώνεις ή δεν πληρώνεις τη διαφορά αυτής στην Ελλάδα. 

 

Γι αυτό και γινόμαστε φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού και δεν δίνουμε λογαριασμό στην Ελλάδα για τα εισοδήματά μας από την εργασία μας εις το εξωτερικόν. :)

Εάν πάλι δεν γίνουμε, όταν και όποτε επιστρέψουμε και θέλουμε να φέρουμε κάποια από τα χρήματά μας για να αγοράσουμε πχ ένα σπίτι στο Πανόραμα (επειδή θα έχουμε βγάλει αμύθητη περιουσία ως μηχανικοί....[sic] ), θα μας πούμε πόθεν έσχες;; Εκεί υπάρχει πρόβλημα. 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Πόσο σίγουρος είσαι για το 1 ; Ακούγεται λογικό, όμως παλαιότερα έκλεινες βιβλία στην Ελλάδα, αλλά συνέχιζες να πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ, εκτός και αν έκανες διαγραφή από ΤΕΕ κτλ. Και νομίζω μπορούσες να αλλάξεις φορολογική έδρα. Βέβαια αυτό ίσχυε πριν αποσυνδεθεί η ασφάλιση από την ιδιότητα του μηχανικού.

 

Υπόψιν, αλλαγή φορολογικής έδρας δεν γίνεται αν συμμετέχεις σε εταιρεία, αν είσαι διδακτορικός κτλ

 

——-

Επίσης ξέρουμε πως ακριβώς υπολογίζεται η διαφορά στην φορολογία;

Edited by sofopc
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όντας ασφαλισμένος στην Ελλάδα με ανοικτά βιβλία δεν μπορείς να γίνεις κάτοικος εξωτερικού.

Για παλαιότερα δεν γνωρίζω, αλλά φορολογικός κάτοικος είσαι εκεί όπου ζεις για περισσότερες από 185 μέρες τον χρόνο. 

 

Εκεί όπου θα είναι η φορολογική σου κατοικία, δηλώνεις το παγκόσμιο εισόδημά σου με ότι αυτό συνεπάγεται (συν μεταφράσεις σε αποδείξεις και έγγραφα, apostille κλπ). Στη Βρετανία σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει το self-assessment => μπορείς να κοιτάξεις στο hmrc (την εφορία μας). 

 

Αν διαλέξεις φορολογική κατοικία τη Βρετανία, τότε δηλώνεις το εισόδημά σου από την Ελλάδα εδώ. Και στις δύο περιπτώσεις ισχύει το παράδειγμα που έγραψα παραπάνω.  

 

Στην Ελλάδα για να γίνεις, θέλει βεβαίωση της εδώ εφορίας (μεταφρασμένη & apostille) και πραγματικά ό,τι ζητήσει ο κάθε ΔΥ... Συμβόλαιο σπιτιού, αποδείξεις νερού, δήλωση εργοδότη, πράγματα που δεν αναφέρονται πουθενά στον νόμο...... Εγώ είμαι φορολογικός κάτοικος ΗΒ πάντως με νοσταλγία στο τσίπουρο. :)

 

Δεν γνωρίζω πως υπολογίζεται η διαφορά. 

Οι κρατήσεις σου στη Βρετανία υπολογίζονται εδώ

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς όμως, ίσως, να κλείσεις βιβλία στην Ελλάδα αλλά να επιλέξεις να πληρώνεις εισφορές για να κατοχυρώσεις δικαίωμα σύνταξης στην Ελλάδα. Αυτο γινόταν παλιά , αλλά δεν ξέρω αν ακόμη μπορεί να γίνει. Δηλαδή, αν κλείσεις βιβλία, μπορείς να συνεχίσεις να πληρώνεις εφκα ; Φαντάζομαι ναι, απλά δεν ξέρω πλέον τι νόημα έχει...

 

Έτσι, δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι self assessment form , αφού δεν ασκείς δραστηριότητα στην Ελλάδα. Τώρα, αν έχεις εισοδήματα από ενοίκια κτλ , το πράγμα περιπλέκεται μάλλον.

 

Ρωτάω για τον υπολογισμό της διαφοράς γιατί, αν λάβεις υπόψιν τη διαφορά λίρας ευρώ, αν έχεις να καλύψεις τεκμήρια κτλ, ίσως να μην είναι καταστροφικό το να παραμείνεις φορολογικός κάτοικος Ελλάδας με την υποχρέωση να δηλώνεις τα εισοδήματα από Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω. Το ΕΦΚΑ είναι το καινούριο ΤΣΜΕΔΕ;

 

Ρωτάω για τον υπολογισμό της διαφοράς γιατί, αν λάβεις υπόψιν τη διαφορά λίρας ευρώ, αν έχεις να καλύψεις τεκμήρια κτλ, ίσως να μην είναι καταστροφικό το να παραμείνεις φορολογικός κάτοικος Ελλάδας με την υποχρέωση να δηλώνεις τα εισοδήματα από Αγγλία.

 

Θα έπρεπε να νομίζω να δηλώνεις τα έσοδα και τα έξοδά σου τότε. Όλα αυτά σημαίνουν μεταφράσεις πλήθους χαρτούρας (μετάφραση από δικηγόρο κοντά στα 30 ευρώ έκαστη), πηγαινέλα στον έφορα, κλπ που δεν θέλω να σκέφτομαι. 

Στη Βρετανία θα πλήρωνες κανονικά τους φόρους σου, έπειτα θα δήλωνες τα έσοδα / έξοδα στη φορολογική σου δήλωση στην Ελλάδα, έπειτα θα σου ζητούσαν ό,τι αποδεικτικά ήθελαν οι έφοροι για να δεχτούν τη διαφορά στο εισόδημά σου.

Φυσικά και μπορείς να το κάνεις. Είπαμε, η φορολογική κατοικία είναι μία για το παγκόσμιο εισόδημα.  

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο εφκα είναι το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Γενικά, μάλλον το καλύτερο είναι να αλλάξεις την έδρα για τους λόγους που ανέφερες και όχι μόνο. Απλά σε κάποιες περιπτώσεις, η αλλαγή φορολογικής έδρας δεν είναι εύκολη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς όμως, ίσως, να κλείσεις βιβλία στην Ελλάδα αλλά να επιλέξεις να πληρώνεις εισφορές για να κατοχυρώσεις δικαίωμα σύνταξης στην Ελλάδα. Αυτο γινόταν παλιά , αλλά δεν ξέρω αν ακόμη μπορεί να γίνει. Δηλαδή, αν κλείσεις βιβλία, μπορείς να συνεχίσεις να πληρώνεις εφκα ; Φαντάζομαι ναι, απλά δεν ξέρω πλέον τι νόημα έχει...

 

Έτσι, δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι self assessment form , αφού δεν ασκείς δραστηριότητα στην Ελλάδα. Τώρα, αν έχεις εισοδήματα από ενοίκια κτλ , το πράγμα περιπλέκεται μάλλον.

 

Καλησπέρα @Earl @sofopc & σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Πήρα λίγα πράγματα από τη συζήτηση που αρχίσατε, ευχαριστώ.

Αυτό που εννοούσα με τη φράση μου "μπορεί να συνεχίσει να πληρώνει τον ΕΦΚΑ-ΤΣΜΕΔΕ μέχρι τη συμπλήρωση του ορίου;", είναι μέσω αυτού του τρόπου, δίχως ανοιχτά βιβλία & άσκηση δραστηριότητας, εξού και μίλησα για ελάχιστες εισφορές.

Η αλήθεια είναι πως είναι κάπως εξειδικευμένο πεδίο ακόμα και για λογιστή, για αυτό ρωτάω & συναδέλφους ποου ίσως ήδη έχουν περάσει αυτές τις σκέψεις & στάδιο προτού αναχωρήσουν.

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Η δυνατότητα υπάρχει, αλλά υπάρχουν επίσης θέματα.. αν κλείσεις βιβλία, το εισόδημα της Αγγλίας θα παίζει ρόλο στις εισφορές ; Αν ναι, άστα να πάνε. Παλαιότερα το ποσό ηταν συγκεκριμενο. Πως αλλιώς όμως θα μπορούσε να γίνει ; Ένας λογιστής σίγουρα θα βοηθούσε, εγώ δεν γνωριζω και τα του Εφκα τόσο καλά ..

 

Πάντως, αν βγάλεις άκρη, ενημέρωσε μας γιατί φαντάζομαι θα ενδιαφέρει αρκετό κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.