Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στην Αγγλία και ΤΣΜΕΔΕ


ICSD

Recommended Posts

Εγω έχω πάει Α1 από Μαρτιο 2017, έχω κλείσει βιβλία από 31.12.2017 και ακόμα με χρεώνουν εισφορές.... *μέχρι Απρίλιο 2018 προς το παρόν..

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Εκανα την αίτηση και πηρα το κοινοτικο έντυπο α1 για αλλη μια χρονια.

 

Ξερει κανείς που το καταθέτουμε?  Ισχύει η παλιά διεύθυνση η μεταφερθηκε λόγο ΕΦΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπερα εργαζομαι αγγλια απο το 2015. Δεν εχω κανει καποια διαδικασια για το Α1 και απο 1.1.2017 εχω κλεισει βιβλια στην εφορια. Ειχα παει στο τσμεδε και ειχα κανει σχετικη αιτηση για διακοπη εργασιων. Οπως μου ειχαν πει θα ενημερωθει ο ΕΦΚΑ.Μπορει καποιος να με ενημερωσει για τα ακολουθα παρακαλω:

 

1. Τα εργασιμα χρονια της Αγγλιας προσμετρωνται στην Ελλαδα? Πχ. εχω εργαστει 10 χρονια αγγλια και 10 χρονια ελλαδα αρα 20 συνολικα?

2. Ποσο χρονικο διαστημα απαιτειται για να μου στειλουν το Α1 εδω αγγλια. Αν καταλαβα καλα το Α1 απαιτειται για να τους αποδειξεις οτι εργαζεσε αγγλια ωστε να σταμ,ατησεις να φορολογεισε ελλαδα?

 

3. Οπως προανεφερα εχω κλεισει βιβλια 1.1.2017. Ομως συνεχιζα να πληρωνω εφκα για το μεγαλυτερο διαστημα του 2017. Τι γινεται με αυτα τα χρηματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και καλή χρονιά. Έχω δυο ερωτήσεις:

Έχω εξαίρεση μέχρι τα μέσα 2018. Έπειτα χρειάζεται να διαγραφώ από το ΕΦΚΑ, όπως με ενημέρωσαν από το ΤΣΜΕΔΕ. Γνωρίζει κάποιος ποια είναι η διαδικασία διαγραφής από ΕΦΚΑ; Χρειάζεται Α1 ή κάποιο άλλο δικαιολογιτικό;

 

 

Edited by antonis_wrx
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 14/6/2018 at 10:49 ΠΜ, vasman said:

Η επίσημη απάντηση (μέσω email) του ΕΦΚΑ ...

Καλησπέρα σε όλους.

Επαναφέροντας λίγο το θέμα & πατώντας στην παραπάνω απάντηση, όποιος γνωρίζει ή το βιώνει μου απαντά:

Εργαζόμενος ως μισθωτός υπάλληλος στο εξωτερικό, υπαγόμενος σε ΔΟΥ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ. Μηδέν εισοδήματα από Ελλάδα, μηδέν περιουσιακά στοιχεία σε Ελλάδα. Δύναται ο παραπάνω να ασφαλίζεται στον ΕΦΚΑ-ΕΤΕΑΕΠ & αν ναι, βάσει ποιου εισοδήματος προκύπτει η μηνιαία εισφορά ΕΦΚΑ-ΕΤΕΑΕΠ;

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.