Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εργασία στην Αγγλία και ΤΣΜΕΔΕ


ICSD

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβώς. Νομίζω ότι το αντίστοιχο στην Ελλάδα λέγεται επικουρικό (Μπορεί να πέταξα και βλακεία). Μόνο που στην Αγγλία είναι ιδιωτικό και το διαχειρίζεται η κάθε εταιρεία.

Αν θες περισσότερες λεπτομέρειες στείλε ένα email στο HR της εταιρείας σου. Θα στα πουν όλα αναλυτικά γιατί το pension scheme κάθε εταιρείας έχει διαφορετικούς όρους.

Link to comment
Share on other sites

Το pension scheme της εταιρίας λέει 4% του μισθού κράτηση. Το θέμα είναι εγώ αν σταματήσω και γυρίσω ελλάδα και γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ τελικά θα παίρνω μεγαλύτερη ή μικρότερη σύνταξη στο τέλος απο το αν ήμουν γραμμένος απο την αρχή στο ΤΣΜΕΔΕ χωρίς να γραφτώ σε κάποιο pension scheme ταυτόχρονα. Τι είναι προτιμότερο δηλαδή, γράφομαι στο pension scheme και μετά όταν γυρίσω ελλάδα γράφομαι τσμεδε ή γράφομαι τσμεδε απο την αρχή και τελείωσε. Πότε έχω μεγύτερο όφελος

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η κρατηση δεν μεταφερεται.. Δηλαδη αν πας στην ιντεραμερικαν και κανεις ιδιωτικο συνταξιοδοτικο και μετα πας στην αγγλια, θα παρεις μαζι και τις εισφορες στην ιντεραμερικαν??? Αυτο ειναι ιδιωτικη ασφαλιση οποτε αν την σταματησεις και προβλεπεται παιρνεις κατι πισω αλλοιως..... να μην συνεχισω :)

 

Ετσι το καταλαβαινω εγω τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος αν σταματήσεις αγγλία και ζητήσεις αμέσω τα λεφτά σου δίνουν το 40% από αυτά που έδωσες νομίζω. Αν περιμένεις μέχρι τα 65 τότε παίρνεις κανονίκα ανάλογα με τα χρόνια που δούλεψες. Τα χρόνια που δούλεψες εκεί φαντάζομαι αναγνωρίζονται εδώ απο το ΤΣΜΕΔΕ. Οπότε στα 65 σου δίνουν ένα ποσό σύνταξης απο αγγλία και ενα ποσό σύνταξης από ελλάδα αναλογα με τα χρόνια που δούλεψες εδώ και εκεί σωστα?

Link to comment
Share on other sites

εάν πληρώνεις το pension scheme και αποφασίσεις να φύγεις από Αγγλία, μπορείς να πάρεις πίσω ένα μέρος των εισφορών σου. προσοχή όμως terms and conditions apply όπως λένε και στις αγγλικές διαφημίσεις.

 

το PAYE είναι η κρατική φορολογία, δεν παίρνεις πίσω φράγκο

 

το National Insurance είναι η κρατική υποχρεωτική ασφάλιση και μεταφέρεται σε οποιοδήποτε κράτος της Ε.Ε.

 

για το πως ακριβώς το λαμβάνει υπόψιν το ΤΣΙΜΕΔΕ το National Insurance καλύτερα να πας και να ρωτήσεις σε κάποιο υποκατάστημα για να πάρεις μια επίσημη απάντηση

Link to comment
Share on other sites

"Αν πληρώνεις ΚΑΙ στο ΤΣΜΕΔΕ θα πάρεις πλήρη σύνταξη και από το ΤΣΜΕΔΕ. Διαφορετικά θα λάβεις μειωμένη σύνταξη."

 

Αν συνδιαστούν οι δύο μειωμένες απο το ΤΣΜΕΔΕ και από την Αγγλία συνολικά τα λεφτά θα είναι λιγότερα ή περισσότερα από το αν είσαι γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ όλα τα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

ICSD τα χρόνια που δουλεύεις έξω υπολογίζονται σαν ΙΚΑ εδώ όταν γυρίσεις με το καλό. Όλες οι εισφορές σε ασφαλιστικά ταμία (όχι private pension schemes) εντός της ΕΕ υπάρχουν σε μία βάση δεδομένων στις Βρυξέλλες και ελέγχονται όταν κάνεις αίτηση συνταξιοδότησης. Εγώ δεν θα πλήρωνα ΤΣΜΕΔΕ στην θέση σου, αφού πληρώνεις της εισφορές σου σε χώρα της ΕΕ! Όταν γυρίσεις Ελλάδα πλήρωσε κανονικά ΤΣΜΕΔΕ ή ότι γίνει μετά την ενοποίηση και το κλέψιμο... Αν από τώρα σκέφτεσαι τη σύνταξή σου, κλάφτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει τι θα ισχύει μετά από τρεις δεκαετίες. Μπορεί να μην υπάρχει καν Ε.Ε. ή να έχει αποχωρήσει το Ηνωμένο Βασίλειο (επιθυμία μου). Με βάση ό,τι ισχύει σήμερα πήγαινε ρώτα στο ΤΣΜΕΔΕ και αν θα βρεις απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.