Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στην Αγγλία και ΤΣΜΕΔΕ


ICSD

Recommended Posts

Φίλε sustainable,

 

Στη δική σου περίπτωση πρέπει να αποταθείς στον αγγλικό φορέα ασφάλισης για να κινήσεις την διαδικασία. Να τους πεις ότι θέλεις να εξαιρεθείς από τον ελληνικό φορέα ασφάλισης και τα υπόλοιπα θα τα κάνουν αυτοί, φυσικά θα σου ζητήσουν κάποια στοιχεία τα οποία θα τα στείλεις με ταχυδρομείο ή με fax. Μιλά με την Claire Barrie, που αναφέρω παραπάνω (εκτός και εάν έχει φύγει από την υπηρεσία…). Έχε υπόψιν ότι θεωρητικά μπορείς να πάρεις, αναδρομικά, πίσω ότι έχεις πληρώσει όσο καιρό ήσουν διπλό-ασφαλισμένος. Θεωρητικά, γιατί όπως λέω στο παραπάνω post «Περιττό να πω ότι εάν κανείς το αντίστροφο και ζητήσεις από το ΤΣΜΕΔΕ να σου επιστρέψει αναδρομικά τις εισφορές σου από τότε που διπλό-πληρώνεις ασφάλιση ίσως και να μην ζήσεις για να τα πάρεις. Εδώ και 2 χρόνια περιμένω να μου επιστρέψουν 450€ από το κλάδο υγείας όσο καιρό ήμουν φαντάρος…». Αλλά αν μιλάμε για 9 μήνες είναι περί τα 1500€ ένα είσαι κάτω πενταετίας, οπότε δεν είναι και μεγάλο το κακό.

 

Για το δεύτερο σου ερώτημα, δεν είμαι σίγουρος εάν καταλαβαίνω… Στην Αγγλία η σύνταξη είναι ιδιωτική κατά βάση. Κάθε εταιρία έχει μια ασφαλιστική εταιρία που συνεργάζεται και από εκεί και πέρα εσύ διαλέγεις ένα ποσό που θέλεις να πληρώνεις κάθε μήνα και η εταιρία σου βάζει ένα επιπλέον 10% (νομίζω). Αυτό ισχύει όταν ήμουν εγώ Αγγλία.

Το NI contribution δεν είναι σύνταξη αλλά μόνο ασφάλιση, πχ για να έχεις δικαίωμα να χρησιμοποιείς το NHS (αγγλικό ΕΣΥ). Σε κάθε περίπτωση πάρε τηλέφωνο στο

Insurability Department και ρώτησε τους, θα σου εξηγήσουν.

 

Καλή τύχη και προσπάθησε να ενημερώσεις όσους Έλληνες μηχανικούς ξέρεις εκεί πέρα και δεν ξέρουν για το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια που αναφερθήκατε στην Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης, έχω την εντύπωση οτι αυτή ισχύει για προσωρινή επίσκεψη σε άλλη χώρα (διακοπές κλπ) και όχι για μόνιμη κατοικία...

Link to comment
Share on other sites

Μια που αναφερθήκατε στην Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης, έχω την εντύπωση οτι αυτή ισχύει για προσωρινή επίσκεψη σε άλλη χώρα (διακοπές κλπ) και όχι για μόνιμη κατοικία...

 

Daron,

 

Κανεις λάθος. Η Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ισχύει για ένα χρόνο και μπορεί να χρησιμοποιηθεί οπου και να είσαι στην ΕΕ. Αρκει βεβαιά ο σκοπός του ταξιδιού σου να μην είναι για λόγους υγείας. Πχ δεν μπορεις να πας στην Αγγλια ολως τυχαίως και να υποβληθεις σε εγχειρηση ανοιχτης καρδίας (σε αυτό το νοσοκομείο που είχε παει και ο Ανδρέας Παπανδρέου).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ευχαριστω κ παλι Τopap!

 

Θα επικοινωνησω αμεσα με την αρμοδια υπηρεσια (Clair) για να διακοψω.

 

Το δυσνοητο σημειο σε οσα εγραψα πριν ειναι αυτο το οποιο παραθετω αμεσως:

"Εάν το πρόσωπο που διαμένει στο εξωτερικό δεν έχει ασφάλιση για σύνταξη σε κρατικό φορέα της χώρας μόνιμης διαμονής του, καταβάλλει στο ΤΣΜΕΔΕ την εισφορά του για Κύρια Σύνταξη και Ειδικό Λογαριασμό Πρόσθετων Παροχών σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία (Ν.915/79) δηλ. διπλάσιες εισφορές ελεύθερου επαγγελματία στην Κύρια Σύνταξη και απλές εισφορές στον Ειδικό Λογαριασμό Πρόσθετων Παροχών."

 

που βρηκα στη σελιδα:

http://www.tsmede.eu/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%91%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7/%CE%9A%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B7/%CE%9A%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CE%88%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%B1%CE%95101%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%95102/tabid/273/language/el-GR/Default.aspx

 

Η απορια μου ειναι για το αν πληρωνοντας το ΝΙ θεωρειται οτι δεν εχω ασφάλιση για σύνταξη σε κρατικό φορέα της χώρας μόνιμης διαμονής του οποτε θα κληθω να πληρωσω διπλες εισφορες. Μην παω για μαλι κ βγω κουρεμενος...

Παρεμπιπτοντως, χρειαζεται να κανω καποιο χαρτι κ να δηλωσω οτι το ΗΒ ειναι πλεον ο μονιμος τοπος διαμονης μου;

 

Αν με το καλο τα καταφερω κ διακοψω, θα κανω και τα χαρτια για επιστροφη εισφορων αν κ ξερω οτι θα τα παρω μαλλον μαζι με την συνταξη (αν κ οταν) μια κ τα χρεωστουμενα του 2008 ή του 2006 (εχω ξεχασει) τα πηρα τη Δευτερα που περασε μετα πολλων κοπων κ βασανων!

 

Οπως κ να εχει σε ευχαριστω κ παλι κ να εισαι σιγουρος οτι οποιον δικο μας βρω θα τον ενημερωσω.

 

ΥΓ. Ειμαι ανω πενταετιας οποτε το ποσο ειναι 3000 το χρονο. Καλια να ειχα μαζεψει τα χρηματα αυτα κ να ειχα αγορασει κανα οικοπεδακι σε κανα κατσικοχωρι. Τα θεωρω χαμενα κατα καποιο τροπο. Τεσπα...

Link to comment
Share on other sites

ειμαι διπλωματουχος ηλεκτρολογος μηχανικος και επιθυμω να δουλεψω Αγγλια μιας και στην Ελλαδα δεν βρισκω τιποτα απο δουλεια.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως θα βρω την δουλεια για την Αγγλια (εννοω πρεπει να υπαρχει καποιος τροπος να πας εκει για δουλεια και για διαμονη)?

 

Οτιδηποτε πληροφοριες εχετε επι του θεματος ενημερωστε με παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

Η απορια μου ειναι για το αν πληρωνοντας το ΝΙ θεωρειται οτι δεν εχω ασφάλιση για σύνταξη σε κρατικό φορέα της χώρας μόνιμης διαμονής του οποτε θα κληθω να πληρωσω διπλες εισφορες. Μην παω για μαλι κ βγω κουρεμενος...

 

Δεν ξέρω, καλύτερα να ρωτήσεις τόσο το ΤΣΜΕΔΕ όσο και τον Αγγλικό φορέα.

 

 

Παρεμπιπτοντως, χρειαζεται να κανω καποιο χαρτι κ να δηλωσω οτι το ΗΒ ειναι πλεον ο μονιμος τοπος διαμονης μου;

 

Όχι, αυτό προκύπτει από το γεγονός οτι πάνω στην αίτηση σου για εξαίρεση πρεπεί να υπογράψει και να σφραγίσει ο εργοδότης σου.

 

 

 

ειμαι διπλωματουχος ηλεκτρολογος μηχανικος και επιθυμω να δουλεψω Αγγλια μιας και στην Ελλαδα δεν βρισκω τιποτα απο δουλεια.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως θα βρω την δουλεια για την Αγγλια (εννοω πρεπει να υπαρχει καποιος τροπος να πας εκει για δουλεια και για διαμονη)?

 

Είσαι off topic! Υπάρχουν διάφορα threads για εργασία στο εξωτερικό. Ψάξε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κ παλι Topap,

 

Να ειμαι ειλικρινης νομιζω οτι το παρακατω αποσπασμα το ειχες πει εσυ αλλα τελικα ειδα οτι ειναι απο τον Tektonator.

 

Ερχομαι λοιπον στον συναδελφο Tektonator να ρωτησω για αυτο που ειχε γραψει: "Το National Insurance όμως είναι. Το ποσό που θα δίνεις για το National Insurance συμπεριλαμβάνει σύνταξη και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη."

 

Επομενως, Tektonator, με βαση αυτο το ΝΙ θεωρητικα μου καλυπτει κ συνταξη (οσο μικρη κ γαριδακοειδης κ αν ειναι :smile: ) οποτε σε σχεση με αυτο που ειχα γραψει στην προηγουμενη αναφορα μου δεν κινδυνευω αρα να προχωρησω βουρ στην αιτηση διακοπης του ΤΣΜΕΔΕ για τα 1+ ετη που θα μεινω εδω.

 

Θα ειχες την ευγενη καλοσυνη να επιβεβαιωσεις για να ειμαι σιγουρος οτι δεν εχω καταλαβει λαθος?

 

Σας ευχαριστω αμφοτερους

Link to comment
Share on other sites

Ερχομαι λοιπον στον συναδελφο Tektonator να ρωτησω για αυτο που ειχε γραψει: "Το National Insurance όμως είναι. Το ποσό που θα δίνεις για το National Insurance συμπεριλαμβάνει σύνταξη και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη."

 

 

Sustainable,

 

Τσέκαρε το http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/Taxes/BeginnersGuideToTax/DG_4015904 το ΝΙ περιλαμβάνει και το state pension, τελικα 8-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Τοpap κ Tektonator,

 

Επικοινωνησα με το 08459154811 οπως ειχες αναφερει Τοpap και δυστυχως απογοητευτηκα. Μια εξυπηρετικη κυρια (οχι η κ.Κλαιρ που αναφερεις) μου εξηγησε οτι δεν ειναι δυνατον να στειλουν οποιοδηποτε χαρτι αυτοι ή να κινησουν οποιαδηποτε διαδικασια αλλα το μονο που μπορω να κανω ειναι να χρησιμοποιησω το Ρ60 που αναγραφει τι εχω πληρωσει για το ΝΙ ή να ζητησω καποια βεβαιωση απο τον εργοδοτη μου. Επισης, μου ειπαν οτι δεν ειναι δυνατη η εξαιρεση-προσωρινη διακοπη απο το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Συζητωντας για πολυ ωρα κ αφου της ανεφερα συγκεκριμενα το Ε101 κ το αρ8ρο 14.1.α. κ όλα οσα ομορφα γραφει η σελιδα

http://www.tsmede.eu/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%91%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7/%CE%9A%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B7/%CE%95%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%9A%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CE%9A%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/tabid/272/language/el-GR/Default.aspx

μου ειπε οτι δεν ισχυουν κ οτι ισχυει η εξαιρεση απο ασφαλιστικο φορεα μονο σε περιπτωση που εργαζομαι σε εργοδοτη που με εχει στειλει εξω.

Της εξηγησα οτι εμεις οι μηχανικοι ειμαστε ταυτοχρονα κατα καποιο τροπο εργοδοτες του εαυτου μας κτλ αλλα ηταν ανενδοτη.

Της ειπα οτι θα το ψαξω με την Ελληνικη υπηρεσια κ οτι στην αναγκη θα απευθυνθω στον Πρεσβη μηπως κ μπορει να βρει ακρη.

Την ρωτησα επισης για το αναποδο, να εξαιρεθω απο το ΝΙ, μια κ οπως το εθετε δεν θα μπορουσα να το κανω για τον Ελληνικο φορεα, κ μια κ ειχα στη μνημη το "προδικασμενο" της υποθεσης σας αλλα μου ειπε κ παλι οχι.

 

Δεν ξερω αν κανω κατι λαθος. Τη Δευτερα παντως μαλλον θα εχει μαχη με το ΤΣΜΕΔΕ κ τηλεφωνημα στον Πρεσβη εδω στην Αγγλια μηπως κ μπορει να με βοηθησει.

 

Αν γνωριζετε κατι σας παρακαλω βοηθηστε.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.