Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στην Αγγλία και ΤΣΜΕΔΕ


ICSD

Recommended Posts

Λοιπόν, έψαξα στα αρχεία μου και βρήκα υλικό:

 

Στο Ε101 στο πεδίο 1 έχει επιλογή Μισθωτός η Αυτοτελώς απασχολούμενος. Έχει τσεκαριστεί το δεύτερο.

Το άρθρο 14α.1.α σου δίνει εξαίρεση για 1+1 χρόνο. Μετά κάνεις αίτηση σύμφωνα με το άρθρο 17 που σου δίνει εξαίρεση επ’ αόριστο.

 

Είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με εσένα. Τους έπρηζα όμως στα τηλέφωνα και τους έλεγα ότι στην Ελλάδα είμαι αυτοαπασχολούμενος (αυτό γιατί εγώ ο ίδιος πληρώνω κάθε μήνα την ασφάλιση και σύνταξη μου, και όχι κάποιος εργοδότης) ενώ στην Αγγλία δουλεύω μόνο για την εταιρία Χ και είμαι μισθωτός.

 

Θέλουν πρήξιμο ξέρεις. Μην τους αφήσεις σε χλωρό κλαρί. Πάρε και στο υπουργείο εργασίας στην Αθήνα και μίλα με την κυρία Τσοτσόρου που σου ανέφερα πριν. Αυτή που είχε πει ότι πριν χρόνια είχε γίνει ένα ευρωπαϊκό δικαστήριο για μια υπόθεση ενός αγγλάρα που δεν τον εξαιρούσαν σε μια ευρωπαϊκή χώρα που είχε πάει για δουλειά και τελικά δικαιώθηκε. Όχι και να μας την βγούνε οι Άγγλοι….

 

Όσο για τον Πρέσβη, δεν νομίζω οτι θα βγάλεις άκρη...οχι πως έχω δοκιμάσει αλλα μου φαίνεται οτι δεν θα έχει ιδέα. Μίλα με υπουργείο εργασίας και κοινωνικών ασφαλίσεων. Αν και θα είναι απασχολημένοι μέρες που είναι.... :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να σαι καλα Topap,

 

Μου δινεις ελπιδες. Αν κ περιμενα τα πραγματα εδω να ειναι πιο οργανωμενα κ να μην χρειαζεται για πεισεις για πραγματα που ειναι νομιμα. Βεβαια, σιγα σιγα διαπιστωνω οτι δεν ειναι συνηθισμενοι να απαντανε στο γιατι κ ισως η πολυετης εμπειρια/Οδυσσεια με πολλους φορεις στην Ελλαδα να αποδειχτει χρησιμη.

 

Σε ευχαριστω που εκανες τον κοπο να κοιταξεις στα αρχεια σου. Το εκτιμω πολυ το ότι εχεις τη δυναμη κ τη διαθεση να βοηθησεις.

 

Στο προκειμενο, απο οτι καταλαβαινω, εγω πρεπει να τους εξηγησω οτι ειμαι αυτοτελως απασχολουμενος (ακομη κ εαν για την εφορια δεν ειμαι ελευθερος επαγγλεματιας- αυτο δεν θα το αναφερω γιατι θα το καψουν τον εγκεφαλο τους).

Επισης, τη Δευτερα πρωι πρωι πρεπει να αρχισω επικοινωνια με το Υπ. Εργασιας κ την κα.Τσοτσορου. Παντως, δεν μπορω να καταλαβω πως μπορουν να επιμενουν οι Αγγλοι να σε αποκλειουν απο υπηρεσιες που βασει νομου δικαιουσαι κ να σου προτασουν ασχετες δικαιολογιες. Δεν ξερω ισως οι Αγγλοι να μασανε κ να πειθονται γιατι δεν κρινουν την πληροφορια αλλα εγω ως πεισματαρης/ξεροκεφαλος Ελληνας μηχανικος, που θελει να μαθει το γιατι, τρελαινομαι. Ευχομαι το στορυ να τελειωσει οπως κ μια προσφατη ιστορια που ειχα με την αστυνομια για κατι χαρτια που δε μου βγαζανε κ επαναλαμβαναν μια ασχετη δικαιολογια μη λογικη. Τελικα με εξυπηρετησε αλλος υπαλληλος κ μου ειπε οτι ηταν παρεξηγηση.(κλεινω εδω μην βγω εκτος θεματος)

 

Ακομη, θα τους τρελανω στα τηλεφωνα (απο τη δουλεια μη χρεωνομαι κιολας).

Θεωρεις σκοπιμο να στειλω επισημη επιστολη;

Επισης, θεωρεις οτι θα επρεπε να εμπλεξω τον εργοδοτη μου πιο πολυ; (σε Πανεπιστημιο εργαζομαι οποτε εχουν σχετικο τμημα, δε ρισκαρω καποια τριβη με αφεντικο δλδ κτλ).

 

Να ρωτησω μηπως γνωριζεις ποιος εχει αυτο το εγγραφο το Ε101? Το διανεμουν δωρεαν οποτε μπορω να το κατεβασω ή ειναι κατι που εκδιδει αποκλειστικα καποια υπηρεσια; Σα να το ειχε παρει το ματι μου καπου στη σελιδα του ΤΣMΕΔΕ αλλα δεν μπορω να το βρω τωρα.

 

Σε ευχαριστω κ παλι.

 

Καλο ΣΚ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Είμαι ενθουσιασμενος μπορω να πω απο τη σημερινη επικοινωνια με το Υπ.Εργασιας. Η κυρια που με εξυπηρετησε εδειχνε να καταλαβε αμεσως τι ηθελα να πω κ μου προτεινε ενεργειες. Λογικα θα μου αποστειλουν καποιο εντυπο το οποιο θα συμπληρωσω κ θα στειλω πισω σε αυτους.

Επισης, να σημειωσω οτι με ενημερωσε οτι απο το Μαϊο αλλαξε καποιος νομος κ θα πρεπει να κανω χρηση του αρθρου 17.

Τελοςπαντων, φαινεται οτι τα πραγματα θα λυθουν. Ευελπιστω κ αναμενω νεοτερα. Θα σας κρατω ενημερους.

Μακαρι να πανε ολα καλα κ να σωθω κ εγω αλλα κ αλλοι μηχανικοι.

 

Καλη εβδομαδα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Ελαβα με email το εντυπο που πρεπει να συμπληρωσω για την εξαιρεση κ το εστειλα πισω επισης με email.

 

Αυτα μεχρι στιγμης. Αναμενω ανατροφοδοτηση κ ενημερωση.

 

Μολις εχω νεοτερα θα σας ενημερωσω εμ τη σειρα μου.

 

Παντως, αν καποιος θελει βοηθεια στο ζητημα μπορει να στειλει pm αλλα κ να καλεσει στο Υπουργειο οι ανθρωποι ειναι πολυ εξυπηρετικοι σε αντιθεση με την Αγγλια (επεσα απο τα συννεφα).

 

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ευχαριστήσω από τα βάθη της καρδιάς μου όλους όσους μοιράζονται τις γνώσεις τους και τις εμπειρίες τους στο συγκεκριμένο θέμα.

 

Θα ξεκινήσω και εγώ την προσπάθεια εξαίρεσης από το ΤΣΜΕΔΕ. Η πρώτη μου επαφή μέσω email με το ΗΜ Revenue & Customs δεν ήταν πολύ ελπιδοφόρα. Παρότι περιέγραψα ακριβώς τι θέλω και ποιές Ευρωπαϊκές οδηγίες επικαλούμαι για την εξαίρεση μου ζήτησαν να κατεβάσω και να συμπληρώσω ένα έντυπο(CA3822 - Application for a certificate of continuing liability to pay UK National Insurance contributions when employees are going to work abroad) από το site τους το οποίο δεν μου φαίνεται και πολύ σωστό. Αντίθετα το έντυπο CA4821 - Normally working in two or more countries in the European Economic Area φαίνεται να είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλω.

 

Για να δούμε που θα βγάλει αυτό. Θα σας κρατάω και εγώ ενήμερους.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και το sustainable για τις χρήσιμες πληροφορίες που θα μου δώσει σαν απάντηση στο pm που του έστειλα πριν από λίγο. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

 

Τελικα δε χρειαζοταν pm :) Καλο ειναι να τα λεμε ολα εδω εκτος αν προκειται για ευαισθητα προσωπικα δεδομενα.

 

Λοιπον, οπως καταλαβα το HM Revenue & Customs κ παλι "κουραστηκε" να εξυπηρετησει και απλα σε εκανε μια παραπομπη στην ιστοσελιδα. Μεταξυ μας εχω αρχισει να σχηματιζω την εντυπωση οτι οι υπαλληλοι sto HB δεν μπορουν να σου προσφερουν τιποτε παραπανω απο οσα λεει το διαδικτυο εκτος αν τους μιλησεις δια ζωσης.

 

Εγω δεν εκανα κανενα χαρτι/αιτηση σε αγγλικο φορεα μια κ εφαγα την πρωτη κρυαδα οταν πηρα τηλ την Παρασκευη κ τη Δευτερα ειδα λιακαδα απο το υπουργειο. Τι να πω. Περιμενω απλα απο το Υπουργειο νεοτερα κ θα σας ενημερωσω αμεσα.

 

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Επισης, να σημειωσω οτι με ενημερωσε οτι απο το Μαϊο αλλαξε καποιος νομος κ θα πρεπει να κανω χρηση του αρθρου 17.

Τελοςπαντων, φαινεται οτι τα πραγματα θα λυθουν. Ευελπιστω κ αναμενω νεοτερα. Θα σας κρατω ενημερους.

 

 

Καλημέρα! Έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με τον sustainable. Τον Ιούλιο ξεκινάω δουλειά σε πανεπιστήμιο της Ελβετίας και διαβάζοντας σχετικές πληροφορίες από την ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ είδα ότι έχω το δικαίωμα να ζητήσω εξαίρεση για τις συντάξιμες κρατήσεις στην Ελβετία. Ωστόσο μετά από μια επίσκεψη μου στα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ στο β' όροφο με ενημέρωσαν ότι από 1η Μαϊου άλλαξε κάποιος νόμος και δεν μπορώ να κάνω χρήση αυτής της νομοθεσίας. Βέβαια οι υπάλληλοι δεν μου φάνηκαν ιδιαίτερα πρόθυμοι να με ενημερώσουν και να με εξυπηρετήσουν επομένως δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για την εγκυρότητα των όσων μου είπαν. Sustainable αν μπορείς κράτα μας ενήμερους. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

sustainable ποιο έντυπο ακριβώς σου έστειλαν να συμπληρώσεις για την εξαίρεση?

Επίσης θα θέλαμε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον νόμο που άλλαξε!

 

edit:

Το εψαξα λιγο και πιστευω οτι μαλλον πλεον με τους νεους νομους δε γινεται να μην πληρωνεις ΝΙ στην Αγγλια (παρα μονο τσμεδε στην ελλαδα).

 

Το βασιζω αυτο εδω:

 

If you pursue an employed and a self-employed activity in different countries, you will be insured in the country where you are employed.

 

το οποιο βρηκα σε αυτη τη σελιδα: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=851&langId=en

 

 

Βεβαια σε διαφορετικο σημειο στο ιδιο site υπαρχει και αυτο:

 

Is it possible to be insured in a different country than the one determined by the EU rules?

 

Two or more countries may provide for national derogations to the EU rules by common agreement in the interest of the persons, or groups of persons, concerned.

 

Such derogations are generally made case by case, so contact your social security institution if you need further information

Link to comment
Share on other sites

Το εντυπο που μου εστειλαν με email ειναι ενα αρχειο word το οποιο ονομαζεται

ΑΙΤΗΣΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗΣ

και απευθυνεται

ΠΡΟΣ:

τη Γενική Γραμματεία Κοινωνικών Ασφαλίσεων

Δ/νση Διακρατικής Κοινωνικής Ασφάλισης

Τμήμα Εφαρμογής Κανονισμών Ε.Ε.

Σταδίου 29, 101 10 Αθήνα

Τηλ: 210-33.68.166, - 337, -187, -165

Αν καλεσετε κ εξηγησετε τι θελετε μπορει να σας το στειλουν με φαξ ή email αν μπορουν. Αν υπαρχει μεγαλο προβλημα στειλτε μου μηνυμα να σας το στειλω.

 

Ακομη βεβαια δεν εχω λαβει απαντηση για να ξερουμε οτι οντως δουλευει σωστα το συστημα. Παντως, μεχρι στιγμης ηταν εξυπηρετικοτατοι.:-o

 

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.