Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ Μισθωτού Μηχανικού


eng11

Recommended Posts

Από το Σεπτεμβριο 2016 εως τωρα ειμαι με σύμβαση ορισμένου χρόνου ως εκπαιδευτικός σε δημοσιο σχολειο (οχι ως μηχανικος).

Τωρα γραφτηκα στο ΤΕΕ.

Μεχρι τωρα (και το Φεβρουαριο του 2017) μου κανανε κανονικες κρατησεις υπερ ΙΚΑ ως μισθωτος (16% νομιζω ειναι οι εισφορες) μεχρι 31-12-2016 και μετα υπερ ΕΦΚΑ-ΙΚΑ ιδιες κρατησεις.

Βιβλια δεν εχω ανοιχτα ουτε θα ανοιξω.

 

Τι κρατησεις θα μου κανουν στην υπηρεσια; Πρεπει να μου κανουν κρατησεις υπερ ΕΦΚΑ-ΤΣΜΕΔΕ ή θα συνεχισουν υπερ ΕΦΚΑ-ΙΚΑ ?

Ενημερωθηκα κατι για 20% για ΕΦΚΑ-ΤΣΜΕΔΕ (εναντι του 16% του ΕΦΚΑ-ΙΚΑ)...

Ειναι περιεργη η περιπτωση απο τη στιγμη που ναι μεν γραφτηκα στο ΤΕΕ, αλλά δεν εχω προσληφθει ως μηχανικος.

 

Η άλλη περιπτωση που σκεφτηκα ειναι αν συνεχισουν να μου κανουν κρατησεις υπερ ΕΦΚΑ-ΙΚΑ (μισθωτος), το ΤΣΜΕΔΕ θα ερθει μετα και θα με θεωρησει ως ελ. επ. και θα ζηταει επιπλεον εισφορες υπερ του ???

 

Αν γνωριζει καποιος θα με βοηθουσε. Βλεπω οτι το εχετε μελετησει πολυ το θεμα, αλλά δεν υπαρχει αναλογη περιπτωση στο φορουμ.

 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τις κατηγοριες ασφαλισμενων, στο αρθρο 38, παρ β στο νομο 4387/2016 αναφερει "Για τους ασφαλισμένους που έως την έναρξη ισχύος του παρόντος υπάγονταν στην ασφάλιση του ΕΤΑΑ και παρέχουν εξαρτημένη εργασία, ανεξαρτήτως του χρόνου υπαγωγής στην κοινωνική ασφάλιση.".

 

Εγω δεν υπαγομουν στο ΕΤΑΑ κατα την εναρξη ισχυος του νομου, τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.