Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέλμα πεδιλοδοκού.


 
nik

Recommended Posts

Terry σωστά. Ίσως κάτι φτιάξει ο σιδεράς να σώσει την κατάσταση. Η πιο σύνηθης λύση είναι διπλές φουρκέτες από την μία και την άλλη πλευρά οι οποίες δένουνε στα διαμήκη σίδερα τα δοκών τα οποία συνεχίζουνε.

 

Τώρα για το αξονικό...είναι λόγω αρχιτεκτονικών. Υπάρχουν απομονωμένες κολώνες σε σαλόνια οι οποίες δεν έχουν πολλά δοκάρια , έχουν και τα φορτία των μπαλκονικών και καταλαβαίνεις τι γίνεται. Είναι και το αισθητικό κομμάτι τι να κάνουμε....

 

Η τέμνουσα προκύπτει από το αξονικό. Εάν είναι σε μία διεύθυνση η πεδιλοδοκός V = Nστύλου εάν είναι σταυρός τότε V = Nστύλου/2.

 

Φαντάσου γύρω στα 1000κΝ τέμνουσα πεδιλοδοκού περίπου στο χειρότερο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβως ετσι με τις τεμνουσες...

 

Αλλα και παλι με 30/90 εχω μια τεμνουσα αντοχης 760KN...

Αν μεγαλωσεις τη διατομη μπορει να σου "βγαινει"...

 

Ρητοτικο ερωτημα..(εχει συζητηθει βεβαια αυτο..)

 

Αν εχεις υπογειο

Στις περιμετρικες πεδιλοδοκους τι γινεται???

Κανονικα εγω βλεπω μια διατομη πχ 30/3900...

Αλλα το λογισμικο μου τουλαχιστον βλεπει μια δοκο 30/90 με ενα φορτιο οσο το ι.β. του τοιχωματος και μια υψικορμη 30/3000...

 

ΥΓ μου εξηγεις αυτο με τις διπλες φουρκετες??? (και κανενα σχηματακι καλο θα ηταν..)

Link to comment
Share on other sites

Για άκαμπτη νομίζω ισχύει αυτό με τις τέμνουσες με αρκετή ακρίβεια.

 

Τώρα μην πάμε στα περιμετρικά τοιχεία υπογείου. Είναι ολόκληρη ιστορία. Εντάξει δίκιο έχεις σε αυτό που λες αλλά ξεφεύγουμε.

Link to comment
Share on other sites

δεν επιβάλλεται. απλά έτσι λύνεις κάποια κατασκευαστικά θέματα

 

Εχουμε ξεχάσει εντελώς το στατικό ρόλο των πεδιλοδοκών. Εδράζονται τα υποστηλώματα πάνω τους !!! Οπότε επιβάλλεται (και επιμένω) να έχουν μεγαλύτερο πλάτος απο τα υπ/τα, έστω και με τοπική διεύρυνση. Ειναι τόσο απλό, δεν χρήζει περαιτέρω ανάλυσης - κλασσική στατική παιδιά !!!!

Σε ξυλότυπο οροφής θα βάζατε δοκό 40/50 σε υπ/μα 100/25 ?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν έχουμε πεδιλοδοκό αλλά έχουμε εύκαμπτο πέδιλο, πατάει ο στύλος σε δοκάρι;

Ποια η διαφορά;

Και στις δύο περιπτώσεις ο στύλος πατάει σε μια επιφάνεια οπλισμένου σκυροδέματος πάχους 50εκ με ελάχιστο οπλισμό Φ12/15.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καταλήγω εγω είναι πλάτος πέλματος 1-2 μέτρα κορμός κρυφοδοκού 25-30 εκ.

και πάχος πέλματος 40-60 εκ.

Link to comment
Share on other sites

Alexios σε πολυκατοικίες σε τι διατομές πεδιλοδοκών καταλήγεις συνήθως ?

 

Δεν υπάρχουν έτοιμες συνταγές στη στατική. Ο κάθε φορέας είναι διαφορετικός και ειδικά η θεμελίωση είναι πολύ πονεμένη ιστορία (τάση εδάφους - δείκτης εδάφους - συνοχή κλπ).

Αλλά για να σου απαντήσω, σε μια 6όροφη δεν μπορείς να πας κάτω από 50/140 δοκό και 200/40 πέδιλο (ενδεικτικά μεγέθη, δίχως τεκμηρίωση).

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ξεχάσει εντελώς το στατικό ρόλο των πεδιλοδοκών. Εδράζονται τα υποστηλώματα πάνω τους !!!

τα υποστυλώματα εδράζονται στο πέδιλο

- κλασσική στατική παιδιά !!!!

να' σαι καλά που μας ξεστραβώνεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.