Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πέλμα πεδιλοδοκού.


 
nik

Recommended Posts

Αλεξιε κανε οτι νομιζεις...

 

Να μου δωσεις σε παρακαλω παραγραφο σε κανονισμο που να λεει οτι οι στυλοι "πατανε" πανω στις πεδιλοκους...

Link to comment
Share on other sites

Αφου και συ βρε κυριε δεν δινεις μια θεικη λυση να τελειωνουμε..

 

Ας πλαταινουν οι συνδετηρες των στυλων "θεικα" οταν εχουμε πλατυτερο κορμο σε πεδιλοδοκο...

Link to comment
Share on other sites

πάντως το thread είναι θρυλικό. 3 χρόνια μετά το 1ο post μιλάμε ακόμη για το πέλμα

 

 

Δεν μιλάμε για το πέλμα αλλά για το πλάτος του "κορμού" της πεδιλοδοκού.

 

Και όπως σου είπε ο Terry κάνε το θαύμα σου...να ξεστραβωθούμε και να μην κάνουμε...γομαροειδείς θεμελιώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η "κρυφοδοκός" της πεδιλοδοκού;

Σε τί διαφέρει μία δοκός (πλακοδοκός εν τέλει) που φορτίζεται από κάτω σε σχέση με μία δοκό που φορτίζεται από πάνω;

Σε τί διαφέρει μία κοινή δοκός (ας πούμε 25/50) ως προς μία ισχυρά καταπονούμενη που δέχεται εξαπλάσιο φορτίο (αν είναι πενταώροφη οικοδομή με ισόγειο);

Link to comment
Share on other sites

Καμια διαφορα..

 

Αυτο θελουμε να πουμε και στον Αλεξιο..

 

Αλεξη..

 

Θα εκανες το κορμο πλατυτερο απο το στυλο???

Και αν ναι, τι γινεται με τα διαμηκη του ανω πελματος???

Link to comment
Share on other sites

- Θα εκανες το κορμο πλατυτερο απο το στυλο???

- τι γινεται με τα διαμηκη του ανω πελματος???

Aν και δεν ειμαι ο alexpap (το "is" παει στο μαθητη δηλ εμενα :lol: ), η άποψη μου είναι:

 

- Ναι, όπου μπορώ

- Τι εννοεις;;; Τι μπορει να γίνει δηλαδη; Περνανε κανονικοτατα εξω απο τον κόμβο και ειναι κανονικοτατα περισφυγμενα με συνδετηρες και οχι φουρκετες!

Σε ξυλότυπο οροφής θα βάζατε δοκό 40/50 σε υπ/μα 100/25 ?

Τώρα τα νούμερα τα παρατραβαμε, αλλά ναι, σε στυλο 60/30 θα εκανα δοκό 50άρα λχ. Γιατι όχι;

Στους μανδύες Sidefor , οι μανδύες οι 4τμητοι για πεδιλοδοκούς είναι 35/90 και 45/90. Αυτές είναι οι συνήθεις διαστάσεις πεδιλοδοκού ? Δηλαδή 40/100 ή 50/100 ? Τόσο φαρδιές ? Για τι έργα είναι αυτές οι διαστάσεις ?

Και γιατί όχι;;;

Κοιτα σε μια πολυκατοικια θα έχεις και γομαρια κολώνες. Σκέψου:

- Καποιες θα σου ειναι και 70/70

- Αν έχεις 6μ ισογειο τότε πας σε πάχος κατακόρυφων στοιχειων >30εκ...

Σου φαίνονται ακόμα υπερβολικα τα 40 ή τα 50εκ;

 

Προσωπικα, αν σε μια πλευρα του κτιριου, έχω στις γωνιες κολώνες 50/50 και ενδιάμεσα λχ 70/25, τότε θέλω την πδ να έχει b τουλαχιστο 50εκ.

Που ειναι το κακό;

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο είναι το αναγκαίο πλάτος δοκού (πλάτος κορμού) προκύπτει από την θλιπτική αντοχή του σκυροδέματος:

- Μία φορά από τον έλεγχο κάμψης.

- Μία φορά από τον έλεγχο τέμνουσας (VRd1).

 

Το πόσο είναι το αναγκαίο πλάτος υποστυλώματος προκύπτει αντιστοίχως εκ των νd και μd.

 

Γενικά, τα δύο πλάτη προκύπτουν συνήθως αντίστοιχα, πράγμα πολύ φυσικό. Αλλά σπάνια θα είναι ίσα.

 

Το ποιο θα είναι μεγαλύτερο δεν έχει καμία σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.