Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πέλμα πεδιλοδοκού.


 
nik

Recommended Posts

Ο ΕΚΩΣ 18.6.4 λεει.."Για το ύψος και το πλατος των πεδιλοδοκών ισχύουν οι ελαχιστες απαιτησεις των περιμετρικών τοιχείων 18.6.1).

Στην παραγραφο 18.6.1 λεει "...τα πεδιλα των τοιχειων υπογειου εαν δεν αποτελουν στοιχεια γενικοτερης θεμελιωσης υποστυλωματων η τοιχειων θα εχουν πλατος τουλαχιστον 600mm ή 3*bw και ύψος 1.5bw ή 300mm..."

Τελικα το ύψος του πεδιλου της πεδιλοδοκου πρεπει να ειναι 1.5 φορά το παχος της και το πλατος του 3 φορές το πάχος?Δηλαδη πεδιλοδοκός 50(πάχος)/1.40(ύψος) χρειαζεται πεδιλο 75(ύψος)/1.50(πλάτος)...?

Δεν νομίζω να ισχύει στις πεδιλοδοκούς κάτι τέτοιο γιατι βγάζει ψηλά πέδιλα αλλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση...

Επίσης τα πέδιλα τα κάνετε κώνους ή ορθογόνια?Είναι κατασκευαστικά δύσκολος ο κώνος και αποφεύγεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλή η ερωτησή σου για τα πεδιλοδοκάρια. Δεν με είχε απασχολήσει ποτέ.

Αν και νομίζω διεσθητικά δεν έχω φύγει απο αυτόν τον κανόνα.

Δια τα πέδιλα και τους κώνους που λες, απλά σήμερα δεν ασχολείται σχεδόν κανείς. Βάζει πεδιλοδοκούς και ξεμπερδέυει και εκτός αυτού όταν η θεμελίωση είναι πιο άκαμπτη βζάζει πιο ελαφρύ κτήριο επάνω.

Τέλος πάντων η μέθοδος με τα πέδιλα και συνδετήρια είναι μεγαλύτερη φασαρία για όλους και για αυτό δεν την ακολουθουν. Οικονομικό είναι το ζήτημα παρά τιποτα άλλο (στατικό ή τεχνικό).

Link to comment
Share on other sites

Για το πλάτος το καταλαβαίνω, για το ύψος του πέλματος θα έλεγα ότι είναι μεγάλο και ότι ο νομοθέτης αναφέρεται μάλλον σε δύσκαμπτο πέλμα (κωνικό) και όχι εύκαμπτο (ορθογωνικό). Αν είναι ορθογωνικό τότε ίσως περιορίζεται στα 40-50cm αναλόγως του πλήθους των ορόφων κλπ.

Πλέον τα πέλματα γίνονται ορθογωνικά γιατί είναι πιο εύκολο, πιο εύκολα μετρήσιμα και ελέγξιμα τα κυβικά που θα πέσουν και γίνεται καλύτερη συμπύκνωση του σκυροδέματος σ' όλο το ύψος του πέλματος.

 

Όταν λες πέδιλο πεδιλοδοκού νομίζω αναφέρεσαι στο πέλμα της πεδιλοδοκού και εκ παραδρομής το έγραψες έτσι, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

σωστα Χάρη... :???:

παντως με προβληματιζει αυτο που λεει ..."εαν δεν αποτελουν στοιχεια γενικοτερης θεμελιωσης υποστυλωματων η τοιχειων"....μηπως με αυτην την φραση τα εξαιρει επομένως απο τουσ κανονες αυτουσ?τελος παντων για 7 οροφους+pilotis που με ενδιαφερει νομίζω 50 εκ ειναι αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρωτας Χρήστο?και 70αρα εχω(παχος)..Σου φαινεται μεγάλο?και θα χρειαστει 1,5*70=1,05 ύψος πεδιλου με την διαταξη που ανεφερα...!!κατι δεν παει καλα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τα εύκαμπτα πέδιλα, θα πρέπει απαραιτήτως να γίνεται έλεγχος διάτρησης (κάτι που κανένα σχεδόν πρόγραμμα δεν κάνει) που σημαίνει πως πρέπει να γίνεται με το χέρι. Στα δύσκαμπτα δεν απαιτείται ο έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια στα πέδιλα αναφερόμουν σε σχέση με αυτό που είπε ο Νίκολας για την επιλογή του κώνου ή όχι στα πέδιλα.

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστηκα ότι αναφερόσουν στα πέδιλα αλλά ζήτησα τη διευκρίνηση γιατί έγινε απ' την αρχή του θέματος ένα μπέρδεμα με τον όρο πέδιλο και πέλμα πεδιλοδοκού.

 

Για να μη γίνεται λοιπόν καμιά παρανόηση απ' τους συναδέλφους και επειδή και το πέλμα μιας πεδιλοδοκού μπορεί να είναι κωνικό ή ορθογωνικό έγινε η ερώτηση μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.