Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πέλμα πεδιλοδοκού.


 
nik

Recommended Posts

Τί εννοείς; Αν η θεμελίωση σου είναι πεδιλοδοκοί και έχεις υπόγειο περιμετρικά, δεν αλλάζει τίποτα. Κάνεις κανονικότατα τις πεδιλοδοκούς σου και μετά, έχοντας αφήσει αναμονές στις πεδιλοδοκούς, ρίχνεις τοιχία υπογείου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή περιμετρικά εκεί που είναι τα τοιχώματα βάζεις κανονική πεδιλοδοκό με τον μανδύα της και τον διαμήκη οπλισμό της και αφήνεις αναμονές π.χ. διπλά Φ10/20 για να πέσουν τα τοιχεία?

 

Άρα εσένα το πρόγραμμα σου υπολογίζει πεδιλοδοκό στην περίμετρο γιατί εμένα όχι.Εμένα μου δείχνει σκέτο τοίχωμα με διπλή εσχάρα και βάζω εγώ μία ενδεικτική πεδιλοδοκό με συνδετήρες Φ10/15 και μερικά σίδερα πάνω και κάτω.

 

Ο οπλισμός μόνο του τοιχώματος επομένως (διπλή εσχάρα) δεν αρκεί?Χρειάζεται και πεδιλοδοκός μέσα σε αυτό.Εάν πυκνώσω την εσχάρα τοπικά (π.χ. στο ύψος της πεδιλοδοκού τα Φ10/20 του τοιχώματος γίνουν Φ10/10 οριζόντια) αρκούν?Αυτό ρωτάω.

 

(Βασικά είχα κάποια παράπονα οτι είναι υπερβολικό το κόστος κατασκευής πεδιλοδοκού μέσα στο τοίχωμα.)

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας το πιο πάνω σχέδιο διερωτήθηκα το εξής.

 

Γιατί δεν περνάμε τον οπλισμό των υποστυλώματων ή των τοιχίων υπογείου μέσα από τα τον οπλισμό των πεδιλοδοκών παρά έξω από αυτόν.

 

Τους δοκούς ανωδομής τους αγκυρώνουμε μέσα από τον οπλισμό των υποστυλωμάτων (τα υποστυλώματα παραλαμβάνουν τον οπλισμό των δοκών μέσα σε περισφυγμένο κόμβο). Αντιστρόφως δεν ισχύει για τους πεδιλοδοκούς? Τα σίδερα τοιχωμάτων υπογείου θα πρέπει να περνούν μέσα από τα ακρινά σίδερα των πεδιλοδοκών αφού οι πεδιλοδοκοί παραλαμβάνουν τα τόιχώματα υπογείου και έχουμε και περισφυγμένο κόμβο στους πεδιλοδοκούς.

 

Θα έλεγα και το ίδιο και για τα υποστυλώματα αλλά θα αντιδράσετε και δεν θα ρωτήσω :) Μία λογική όμως είναι ότι θα μπορούσαμε να ακυρώσουμε τους συνδετήρες των κολώνων μέσα στους πεδιλοδοκούς και στην θέση τους θα τους αντεκαθιστούσα με συνδετήρες των πεδιλοδοκών που πιστεύω είναι και ευκολότερο και ίσως και σωστότερο (παρά να αγκυρώνουμε τους δοκούς των πεδιλοδοκών μέσα από τους συνδετήρες των κολώνων).

 

Είναι πολύ δύσκολο να έχουμε και τους δύο συνδετήρες, σε περίπτωση που το πλάτος των δοκών είναι μεγαλύτερο από το πλάτος των τοιχίων, άρα δεν μπορούμε να αγκυρώσουμε όλες τις ράβδους των πεδιλοδοκών μέσα στον γάντζο των υποστυλωμάτων. Άρα 1-2 ράβδοι πεδιλοδοκών μένουν έξω από τους συνδετήρες των υποστυλωμάτων.

 

Και δεύτερο είναι πολύ δύσκολο να έχουμε μεγαλύτερο από 25 εκατοστά κάθετο άγκιστρο για τους κάτω οπλισμούς των πεδιλοδοκών μέσα στον γάντζο των υποστυλωμάτων αφού είναι πολυ δυσκολο να τα περάσεις μέσα από 10 εκατοστά λόγο απόστασης των γάντζων των κολώνων. Προυποθέτει την χαλάρωση 3-4 γάντζων και δέσιμο μετά την τοποθέτηση των κρυφοδοκών που είναι πολυ δύσκολο.

 

Μόνο με Π έχω κατορθώσει να περισφύξω τους 1-2 ράβδους που έμειναν έξω από τους συνδετήρες των τοιχίων (τοποθετημένοι σαν συνδετήρες πεδιλοδοκών για περίσφυξη). Την επόμενη φορά σκέφτομαι να βάλω μόνο τους μισούς συνδετήρες υποστυλωμάτων (μέσα στην κοιτόστρωση) και όλους τους συνδετήρες πεδιλοδοκών. Εσείς το θεωρείτε σωστό αυτό?

post-743-131887218873_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας το πιο πάνω σχέδιο διερωτήθηκα το εξής.

 

Γιατί δεν περνάμε τον οπλισμό των υποστυλώματων ή των τοιχίων υπογείου μέσα από τα τον οπλισμό των πεδιλοδοκών παρά έξω από αυτόν.....

 

... Αντιστρόφως δεν ισχύει για τους πεδιλοδοκούς? Τα σίδερα τοιχωμάτων υπογείου θα πρέπει να περνούν μέσα από τα ακρινά σίδερα των πεδιλοδοκών αφού οι πεδιλοδοκοί παραλαμβάνουν τα τόιχώματα υπογείου και έχουμε και περισφυγμένο κόμβο στους πεδιλοδοκούς.?

 

Τον οπλισμό των υποστυλωμάτων ή των δοκών τους περνάμε (τουλάχιστον εγω) μέσα από τις πεδιλοδοκούς. Ομοίως και των τοιχείων. Βέβαια στα τοιχώματα υπογείου δεν ύπάρχει λόγος να είμαστε τόσο αυστηροί, επειδή δεν υπάρχει απαίτηση πλαστιμότητας. Α

Εγώ τοποθετώ στην βάση τους πεδιλοδοκό αλλά μειώνω τους οπλισμούς.

 

Θα έλεγα και το ίδιο ... ....(παρά να αγκυρώνουμε τους δοκούς των πεδιλοδοκών μέσα από τους συνδετήρες των κολώνων)..?

 

Και εκεί το ίδιο κάνουμε. Για μένα η ενδιάμεση λύση και πιο σωστή είναι να προχωρήσεις οπωσδηποτε τους συνδετήρες του υποστυλώματος κανονικά και ας βάλεις μόνο τις 2 τμήσεις της πεδιλοδοκού.

 

Είναι πολύ δύσκολο... ...έξω από τους συνδετήρες των υποστυλωμάτων...?

Εγώ πιστεύω πως η ουσία είναι να αγκυρώσεις το υποστύλωμα μέσα στην πεδιλοδοκό. Στην ανωδομή γίνεται το αντίστροφο.

 

 

Και δεύτερο είναι πολύ δύσκολο... ...των κρυφοδοκών που είναι πολυ δύσκολο.

Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Μήπως μπορείς να το εξηγήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση.

 

Στα γωνιακά ή ακρινά υποστυλώματα αγκυρώνουμε με άγκιστρο τις πεδιλοδοκούς.

 

Στην προσπάθεια του σιδερά να περάσει το άγκιστρο των πεδιλοδοκών του κάτω οπλισμου μέσα από τους συνδετήρες των κολώνων που ήταν τοποθετημένοι ανά 10 εκατοστά μέσα στην κοιτόστρωση έγινε ο χαμός. Είχε ξεχάσει να χαλαρώσει 3-4 συνδετήρες των υποκόλωνων με αποτέλεσμα το άγκιστρο των 50 εκατοστών να μην μπορούσε να χωρέσει μέσα στους συνδετήρες των κολώνων.

 

Μετά από έντονους καυγάδες ψήλωσε τους 2 συνδετήρες των υποκολώνων αλλά πάλιν δεν χωρούσε το άγκιστρο με αποτέλεσμα στο τέλος να κόψει το άγκιστρο των πεδιλοδοκών (κάθετη απόσταση) από τους 50 στα 25 εκατοστά. Τα υποκόλωνα ήταν στημένα ώστε να υπάρχουν 6 συνδετήρες χαμηλά και 1 συνδετήρας ψηλά (τα υποκόλωνα ήταν 2 μέτρα ύψος πάνω από την κοιτόστρωση) με αποτέλεσμα εάν χαλάρωνε περισσότερους συνδετήρες να διαλυόταν και το υποκόλωνο.

 

Ίσως άλλη φορά να δουλεψω με έτοιμους συνδετήρες.

 

Ο πάνω οπισμός αγκυρώθηκε κανονικά δηλαδή με 50 εκατοστά άγκιστρο.

 

Άλλο πρόβλημα που είχα είναι στο σημείο αγκύρωσης των πλακών στα ακραία τοιχώματα. Με τίποτα δεν περνούσε το κάθετο άγκιστρο των πλακών (Φ14) με αποτέλεσμα να κάνει κάθετο άγκιστρο μόνο 10 εκατοστά. Ίσως όμως εκεί να μηδενίζονται οι ροπές και να μην χρειάζεται κάθετο άγκιστρο.

Link to comment
Share on other sites

ilias τον οπλισμό αυτον της πεδιλοδοκού τον υπολογίζεις ή τον βάζεις εμπειρικά?

 

Κανονικά δεν χρειάζεται και στα εσωτερικά τοιχεία (της ανωδομής δηλαδή) διαμόρφωση πεδιλοδοκού?π.χ εάν έχω ένα τοίχωμα 2.50μ. πως εδράζεται?Αρκεί ο διαμήκης οπλισμός του π.χ. Φ10/15 ή χρειάζεται και εκεί πεδιλοδοκός?

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω εγώ προσωρινά. :)

Οχι δεν χρειάζεται. Αλλά λέμε ότι σε περίπτωση που η πεδιλοδοκός κοιτόστρωσης είναι πιο πλατιά από τα υποστυλώματα που συνήθως αυτό συμβαίνει για λόγους οικονομίας, τότε χρειάζεται διαμόρφωση και πεδιλοδοκού μέσα στα τοιχία (στα υποστυλώματα νομίζω δεν είναι αναγκαίο, λόγο μήκους υποστυλωμάτων και λόγο των συνεχόμενων οπλισμών).

Link to comment
Share on other sites

@nik

Ο οπλισμός της πεδιλοδοκού υπολογίζεται με βάση Ε.Κ.Ω.Σ. 18.6.4 και ακολουθεί τη φιλοσοφία υπολογισμού του οπλισμού των συνδετήριων δοκαριών.

Συγκεκριμένα τοποθετούμε οπλισμό ΑΝΩ ίσο με 0,4% της διατομής της δοκού, όπως και οπλισμό ΚΑΤΩ επίσης ίσο με το 0,4% της διατομής.

Στην περίπτωση δηλαδή δοκού 30/70 cm, έχουμε εμβαδό διατομής:

30x70=2100 cm2.

Άρα:

Οπλισμός ΑΝΩ : 0,4% x 2100 cm2= 8,4 cm2 --> 4Φ18=10,24 cm2

Oπλισμός ΚΑΤΩ: 0,4% x 2100 cm2= 8,4 cm2 --> 4Φ18=10,24 cm2

Επίσης λόγω υψίκορμης δοκού και για έλεγχο ρηγματώσεων, τοποθετώ και πλαϊνό οπλισμό 2Φ12/Παρειά (το συνιστά και ο Ε.Κ.Ω.Σ. 18.6.4).

Τώρα όσον αφορά τους συνδετήρες ισχύουν τα εξής:

Έως και 3 ορόφους--> min Σ Φ10/20.

Από 4 ορόφους και άνω--> min Σ Φ10/15.

Εγώ βάζω πάντα min Σ Φ10/15.

 

Όταν κάνω εσχάρα πεδιλοδοκών, "τραβάω" όλες τις δοκούς παντού, χωρίς να τις σταματάω πουθενά. Δες λίγο και ένα σχεδιάκι:

 

Drawing2-2.jpg

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ilia

Σωστά τις τραβάς έξω (όταν γίνεται φυσικά)

Νομίζω ότι ο κανονισμός προβλέπει ελάχιστο 0.70 μ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.