Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πέλμα πεδιλοδοκού.


 
nik

Recommended Posts

Γενικά μιλάω για κάτι τέτοιο.

post-86-0-45641500-1406889243_thumb.jpg

 

Μία κλασσική εσχάρα πεδιλοδοκών .

 

Σε ένα συμβατικό κτίριο Ο/Σ τα υποστυλώματα συνεχίζουν στην θεμελίωση. Εδώ τώρα που είναι προκάτ....θα έχω μόνο πεδιλοδοκούς χωρίς διαμόρφωση υποστυλωμάτων στους κόμβους ? Δεν το λέω για το αξονικό φορτίο αλλά απλά δεν μου κολλάει. Δηλαδή 

 

1. Θεωρητικά η κάθε πεδιλοδοκός στηρίζεται σε μία άλλη πεδιλοδοκό ??

 

2. Κατασκευαστικά ποιοι μανδύες πρέπει να είναι συνεχόμενοι και ποιοι να διακόπτονται. Νομίζω οι συνεχόμενοι πρέπει να είναι της ΠΔ1.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα πρωτοξεκινήσει να δουλεύω ως μηχανικός και δούλευα στο γραφείο παλαιότερου συναδέλφου ως υπάλληλος, σε παρόμοια περίπτωση δημιουργίας εσωτερικού κόμβου από δύο συντρέχουσες πεδιλοδοκούς σε συμβατικό όμως κτίριο (φο από σκυρόδεμα), θυμάμαι μου είχε ζητήσει ο συνάδελφος να "σιδερώσουμε" στην θεμελίωση έναν κατασκευαστικό "ψευτο"-στύλο με τσέρκι και τέσσερα σίδερα ως το δάπεδο.σε ερώτηση μου γιατί, μου είχε απαντήσει "έτσι είναι καλύτερα" και αν και το είχαμε κάνει ομολογώ δεν με είχε πείσει.. :smile: η περίπτωση που αναφέρεις μου το θύμισε. 

Δεν έχεις μοντέλο στηριζόμενης και στηρίζουσας δοκού (όπως συμβαίνει στις συνδέσεις δοκού επί άλλης δοκού στην ανωδομή) για να σε ενδιαφέρει το ποιας δοκού το τσέρκι θα συνεχίζει..διαισθητικά και από την κάτοψη σου κι εγώ της δ1 θα συνέχιζα ως αυτή που τρέχει στην κύρια διεύθυνση.ας ακούσουμε και κανενός εμπειρότερου την γνώμη για το αν θα έβαζε τσέρκι ωσάν να όπλιζε στύλο στους κόμβους..κανονιστικά δεν θυμάμαι να προβλέπεται κάτι τέτοιο πάντως ούτε και να απαιτείται.Ίσως να μου ξεφεύγει κάτι γι'αυτό ας ακούσουμε και τον alexis pap ή τον jek :smile: !(ως εμπειρότερους το εννοώ).

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Το φελέκι μου..έχω ξεχάσει αυτά που ήξερα. Ρε παιδιά σε ψιλή πεδιλοδοκό π.χ. ύψους 1.40μ.....υπάρχει μανδύας για τέτοιο ύψος στην αγορά ?

 

Νομίζω ο μέγιστος είναι 20 Χ 115....

 

Τι κάνουμε σε τέτοια περίπτωση...? Μία λύση είναι να πάρουμε δύο μανδύες π.χ. έναν 20 Χ 95 και έναν 20 Χ 40 και να τους συνδυάσουμε μαζί με αλληλοκάλυψη....Υπάρχει εναλλακτική ?

Link to comment
Share on other sites

Το φυλλο που στραντζαρουν εχει πλατος 2.5μ. (διαστασεις 3*2.5μ)

(μπορει να βρεις και 3μ, υπαρχει)

 

Οποτε υπολογισε.

 

Η λυση ειναι, ειτε ανεξαρτητοι συνδετηρες, ειτε συγκολλητοι μανδυες.

Link to comment
Share on other sites

Το 3 είναι το ύψος τυπικού ορόφου και αφορά το ύψος του μανδύα. Το μέγιστο πλάτος λοιπόν είναι 2.50. Νομίζω δεν αρκεί για εμένα. (0.20 + 1,35 + 0,20 +1,35) + αγκύρωση, καμπυλώσεις κ.τ.λ. = πολύ πάνω από τα 2,50μ. 

 

Για αυτό προτείνω κάτι τέτοιο. Συνδυασμός ενός 20 Χ 95 και ενός 20 Χ 45

 

post-86-0-87150300-1407163747_thumb.jpg

 

Γίνεται ? Δεν θυμάμαι αν ορίζεται κάπου ότι ο μανδύας δοκού πρέπει να είναι ενιαίος και όχι τμηματικός ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Τέρυ ούτε εμένα μου αρέσει...και να σου πω τι θα γίνει στην πράξη (γιατί μου έχει τύχει ξανά...) θα βάλουν έναν 95αρη και από πάνω θα βάλουν σκέτες φουρκέτες (!) δηλαδή σίδερα μορφής "Π" !!! ούτε καν τον συνδετήρα που σου δείχνω... :)

 

 

Αν θες πες μου τι γίνεται με τους συγκολλητούς μανδύες και αν έχεις κάνα λινκ. Δεν έχω ιδέα...

 

Μιλάς για κάτι τέτοιο http://www.bitros.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=173 ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι.

 

Μιλαμε για τσερκια στις διαστασεις που θες (πχ 1.3*0.2) μονοκομματα (η μηχανη σου βγαζει οτι διασταση θες, ο οπλισμος ειναι σε κουλουρα), συγκολλημενα σε "ντιζες", ανα αποστασεις που θες.

 

Μεχρι και πυκνωση μπορεις να παραγγειλεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην το κουραζουμε, φαντασου εναν μανδυα, ετοιμο, στις διαστασεις που θες.

Απλα χρεωνεται λιγο παραπανω απο τον κανονικο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.