Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πέλμα πεδιλοδοκού.


 
nik

Recommended Posts

Η δουλειά που δείχνει ο CVENG είναι δουλειά μερακλή. Πραγματικά δεν την έχω δει πουθενά και δεν ήξερα καν ότι μπορεί να κατασκευαστεί με αυτόν τον τρόπο. Για να την δειξω στον μπετατζή που συνεργάζομαι....

 

Off topic

acnt σε περιπτώσεις που δεν είμαι στο όριο, κόψιμο φουρκετών, μόνωση με υγρή πίσσα (όχι νερόπισα) και μετά ναιλον το οποίο κολλάει στην πίσσα και μετά μπάζωμα.

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φωτό του CVENG την τύπωσα για να τη δείχνω σε "μάστορες" που λένε α) ότι δεν γίνεται ταυτόχρονη σκυροδέτηση πέλματος-κορμού και β) αν θέλεις να καλουπώσω και τον κορμό ταυτόχρονα με το πέλμα θα έχεις κομμάτια από λατάκια που θα μείνουν μέσα στο πέλμα.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρήσατε κάτι?

Στη δεύτερη φώτο του CVENG και συγκεκριμένα στις κεκλιμένες συνδετήριες, οι συνδετήρες μου φαίνονται τοποθετημένοι κάθετα στο οριζόντιο επίπεδο και όχι κάθετα στο κεκλιμένο επίπεδο. Το θεωρείται σωστό?

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε συνάδελφε

 

ετσι το φανταζομουν κι εγω ομως εντοπιζω το προβλημα που ειχα ανιχνευσει:

 

οι ορθοσττες που στηριζουν τα πλαινα του κορμου που πατανε?στον πατο του πελματος?

γιατι αν ειναι ετσι τοτε αυα μενουν μεσα στο σκυροδεμα...δεν ειναι λαθος αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Είναι λάθος αλλά μικρότερο κακό απ' τις δύο στρώσεις.

Δες όμως τον ξυλότυπο στην πρώτη φωτό του CVENG.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Όταν θεμελιώνετε με πεδιλοδοκούς φτιάχνετε και πεδιλοδοκό μέσα στα περιμετρικά τοιχώματα?

 

Αν ναι τι ύψος?Όσο και οι υπόλοιπες?

 

Βάζετε μανδύα ή μόνο διαμήκη οπλισμό πάνω και κάτω?Τον οπλισμό αυτόν (διαμήκη και συνδετήρες) πως τον υπολογίζετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.