Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πέλμα πεδιλοδοκού.


 
nik

Recommended Posts

Θα συμφωνησω με τους υπολοιπους...

 

Ερωτησεις προς τον Αρη...

1. Ειναι μονοκοματοι τετρατμητη οι συνδετηρες??

2. Οι συνδετηρες μπηκαν ενας - ενας???δεν φαινονται συγκολλημενες ντιζες...

Link to comment
Share on other sites

στο υποστυλωμα διατομής γ πρέπει να είναι μονοκόμματοι.

στο τετραγωνικής διατομής πρέπει να είναι μονοκόμματος ο εξωτερικός κλωβός μαζί με το ένα από τα δύο εσωτερικά κοντράκια. το άλλο λογικά το έβαλε με το χέρι.

θα μας πει και ο άρης.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαγα για τους συνδετηρες των πεδιλοδοκων...

 

Επισης ενα πρακτικο προβλημα..

Υποθετω οτι αν εχουμε πεδιλοδοκο με πλατος μεγαλυτερο του στυλου, το τοιχωμα υπογειου θα παει περασια με την εξω παρεια του στυλου..

Στο δοντι που δημιουργειται στη βαση του τοιχωματος τι γινεται με τα νερα???

(λυσεις στεγανωσης υπαρχουν αλλα ξερουμε το ποσο τηρουνται και φυσικα ολο και σε καποιο σημειο θα εχεις προβλημα..)

Link to comment
Share on other sites

Επισης ενα πρακτικο προβλημα..

Υποθετω οτι αν εχουμε πεδιλοδοκο με πλατος μεγαλυτερο του στυλου, το τοιχωμα υπογειου θα παει περασια με την εξω παρεια του στυλου..

Όχι! Αν θελουμε να ειμαστε 100% σωστοι, τοι τοιχωμα δεν θα ειναι περασια, αλλά Φ+0,04μ πιο μέσα... Πες 2-2,5εκ.

Στο δοντι που δημιουργειται στη βαση του τοιχωματος τι γινεται με τα νερα???

(λυσεις στεγανωσης υπαρχουν αλλα ξερουμε το ποσο τηρουνται και φυσικα ολο και σε καποιο σημειο θα εχεις προβλημα..)

Οτι γινεται και σε καθε αλλη περιπτωση!! Την μπαζοπλακα δεν την ριχνεις πανω απο την πεδιλοδοκο;
Link to comment
Share on other sites

terry,

 

Αν προσέξεις τη φωτογραφία με το υποστήλωμα ορθογωνικής διατομής, θα παρατηρήσεις ότι οι συνδετήρες είναι 4τμητοι, μονοκόματοι. Οπότε μάλλον είναι μεμονομένοι συνδετήρες (όχι μανδύας), ένας ένας δεμένος... και καλά καλά δεμένοι... με αρκετές δεσιές ανά συνδετήρα. Αυτό κατάλαβα μετά από μεγά....λο zoom.

 

Αν μάλιστα υπολόγισα καλά με το μάτι, είναι τοποθετημένοι ανά 15cm συγκρίνοντας με τον εγκάρσιο οπλισμό του υποστηλώματος.

 

Και τα δικά μου συγχαρητήρια στον συντοπίτη Άρη.

 

Αλλά μα το Δία.... πως τοποθετείται ο τετράτμητος συνδετήρας εντός του κόμβου...? Το επεξεργάζομαι.... αλλά το μυστικό καλά κρατεί.... :smile:

 

Έχουμε στα Χανιά τόσο καλούς σιδεράδες..... ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γνωρίζω ότι έχει χιλιοσυζητηθεί και έχω διαβάσει όλο το τόπικ αρκετές φορές αλλά δν έχω καταλάβει τι ισχύει τελικά με το πάχος του πέλματος!

Στο #28 ο acnt αναφέρει:

Για τις πεδιλοδοκούς και τις ελάχιστες διαστάσεις τους κρατούμε :

- Απο την 18.6.1 πλάτος = 3bw

- Από την 18.6.3 πλάτος(bw)/ύψος κορμού πεδιλοδοκού : 0,25/0,4 για ν<3>3

Απορία α) Δλδ δν έχουμε απαίτηση για το ύψος του πέλματος???

Απορία β)το 0,25/0,4 είναι μεγέθη που αυξάνονται αντίστοιχα διατηρώντας σταθερό λόγο???

 

Το ρωτάω γτ θέλω να βάλω πεδιλοδοκάρι πλάτους κορμού 0,40 και ύψους 0,80 και πάχος πέλματος 0,4 με πλάτος πέλματος 1,40 και φοβάμαι μην έχω πρόβλημα με την διάταξη στην 18.6.1 που αναφέρει πως το πάχος του πέλματος θα πρέπει να είναι 1,5*Bw δλδ 60 cm!

 

Aν μπορείτε βοηθήστε με συνάδελφοι! Συγνώμη και πάλι για την επανάληψη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω κάναβο πεδιλοδοκών για θεμελίωση προκάτ κτιρίου. Δηλαδή δεν υπάρχουν υποστυλώματα που κατεβαίνουν στην θεμελίωση. Η ανωδομή θα εδράζεται απλώς στις πεδιλοδοκούς.

 

Η ερώτηση μου είναι αν στους κόμβους που τέμνονται μεταξύ τους οι πεδιλοδοκοί θα πρέπει να διαμορφώσω υποστυλώματα με μανδύες και έναν ελάχιστο οπλισμό ή να κάνω τις πεδιλοδοκούς συνεχόμενες χωρίς υποστυλώματα ?

 

Στην πρώτη περίπτωση δηλαδή θα υπάρχει ένας μανδύας υποστυλώματος μέχρι κάτω και οι μανδύες των δοκών θα διακόπτονται σε αυτούς. Στην δεύτερη περίπτωση ο ένας μανδύας της πεδιλοδοκού θα είναι συνεχής και ο μανδύας της άλλης δοκού θα διακόπτεται.

Link to comment
Share on other sites

θα υπάρχει κάποιο αξονικό φορτίο στην γωνία παραπάνω από αυτό που υπάρχει σε κάποιο άλλο σημείο της πεδιλοδοκού?

μάλλον όχι..η ανωδομή απ'ότι καταλαβαίνω θα είναι κάποιο σύστημα φέρουσας τοιχοποιίας (προκατ από μπετόν, ξύλο κλπ..)...υπό κανονικές συνθήκες η συνήθης θεμελίωση για τέτοιο σύστημα ανωδομής είναι μια θεμελιολωρίδα (δοκάρι), συμφωνώ ωστόσο μαζί σου για την προτίμηση πεδιλοδοκού (δλδ δοκάρι με διαπλάτυνση του πέλματος ώστε οι τάσεις να μεταβιβαστούν σε μεγαλύτερη επιφάνεια)..αν και δεν ξέρω τί ανωδομή, τί σύστημα, τί φορτίσεις,ορόφους,έδαφος κλπ έχεις... διαισθητικά το κριτήριο μου θα ήταν η πρώτη ερώτηση που έκανα και δεν θα έβλεπα τον λόγο πέρα από κατασκευαστική "ομοιομορφία" να διαμορφώσεις τσέρκι υποστυλώματος στην γωνία.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Αφού αναφέρεσαι σε προκάτ κτίριο, τότε λογικά δεν υπάρχουν extra αξονικά φορτία στις γωνιές του κτιρίου σου, άρα θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο ότι δεν απαιτείται η δημιουργία ''κρυφού'' υποστυλώματος.

 

Πάντως η λύση της πεδιλοδοκού είναι αυτή που προτιμώ και εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις(κυρίως για φέρουσα τοιχοποιία διότι τα προκάτ δεν εγκρίνονται εύκολα στην περιοχή ...ΣΑ,Αρχαιολογίες κ.α.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.