Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράγωνο μεταλλικό κτίριο!


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mια πρώτη σκέψη είναι να μπούνε τα πλαίσια ανά 5.00,5.00 και 5.50 μ. σύμφωνα με το παρακάτω σχέδιο και αντίστοιχα τα ψαλίδια.Απλά το πρόβλημα είναι ότι δημιουργούνται δύο τριγωνάκια.Αυτό γίνεται γιατί ο πελάτης θέλει η πρόσοψη να είναι παράλληλη στο δρόμο.

Η στέγη θα είναι δίριχτη.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον είναι αυτονόητο, αλλά δοκίμασες να κάνεις ορθογώνιο παραλληλόγραμμο ?

Σε δεσμεύει κάπου το διαγραμμα κάλυψης και το κάνεις έτσι?

αν αυτή είναι η κάτοψη και δεν αλλάζει, λόγω ιδιοκτήτη, έχεις κατασκευαστικά ζητήματα...ακόμη και τα 5μετρα πλαίσια σου βγάζουν πολλά ρετάλια στις μηκίδες...και τις τεγίδες θα τις κάνεις Gerber για να μην έχεις και κει ρετάλια...πες του το αυτό μπας και κάνεις και συ τη ζωή σου πιο ευκολη με το δόμημα...

ένα άλλο θέμα...ποια η χρήση του κτιρίου?

αν θέλει γερανογέφυρες ή όχι...αν δε θέλει γνώμη μου είναι τα ακραία υποστυλώματα να τα βγάλεις στο τριγωνάκι (βέβαια πάλι θα έχεις θέμα με τις τεγίδες, αλλά πιο εύκολο από ότι τη δοκό επί δοκού που βγάζει στις γωνίες αν καταλαβα καλά από το σχέδιο)

Link to comment
Share on other sites

Για να βγει ορθογωνικό το κτίριο θα πρέπει η πρόσοψη του να μην είναι παράλληλη με τον δρόμο ή να αφήσει κενό από τα πλαινά όρια ( δε γίνεται λόγω δ).Η χρήση του είναι κατάστημα με υπόγειο και πατάρι και είναι εντός σχεδίου.

Τα ρετάλια είναι το λιγότερο πρόβλημα.Οι μηκίδες και οι τεγίδες θα είναι λεπτότοιχες.

Αν βγάλω τα υποστυλώματα στο ακραίο τριγωνάκι και δώσω στροφή στα υποστυλώματα θα έχω κατασκευαστικά προβλήματα κυρίως στις τεγίδες.Στις μηκίδες μπορώ με ελάσματα να τις καρατήσω παράλληλες με τις πλευρές.Το μόνο πρόβλημα θα είναι η σύνδεση κεφαλοδοκού με υποστύλωμα.

H άλλη λύση (003)να κρατήσω τα υποστυλώματα παράλληλα προς τις πλαινές πλευρές και να κοπούν φάλτσα τα ζυγώματα

Link to comment
Share on other sites

spy, έτσι νομίζω είναι καλύτερα (λύση 2)... αλλά ας δούμε τι θα πουν και οι πιο εμπειροι συνάδελφοι...

 

για την κεφαλοδοκό, μάλλον θα αναγκαστείς να βάλεις υψίκορμο υποστύλωμα με καμια διατομή μεγαλύτερη αλλά τι να κάνουμε?

εμένα αυτό που με προβληματίζει σε αυτά είναι η διαξονική στη βάση του υποστυλώματος...μην παραξενευτείς αν σου βγει μεγάλη πλάκα...ακόμη και 10KNm θα στη μεγαλώσουν αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Eυχάριστω Brutagon για το χρόνο και τις συμβουλές.

Λες να στρίψω τα υποστυλώματα.

Προσανατολίζομαι προς τη 3η λύση (να κοπούν φάλτσα τα ζυγώματα).Περίμενα μεγαλύτερη συμμετοχή.Μάλλον θα πάω σε HEA υποστυλώματα για να είμαι και πιο σίγουρος

Ποιοι κάνουν τα στατικά από αυτά τα κτίρια;Γι αυτούς θα ήταν παιχνιδάκι ;)

http://www.ctbuh.org/Portals/0/Repository/T14_Vollers.1f445cb5-29e1-4c16-ba7d-538d1818b875.pdf

http://books.google.gr/books?id=nLBAB01NjmwC&pg=PA66&lpg=PA66&dq=non+orthogonal+steel+building&source=bl&ots=DviXi6IUJ2&sig=bVFeXDGAzsK0uH3Z4mUSH36FbTI&hl=el&ei=IiSVSoHCGOS2jAeU7vD2DQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=4#v=onepage&q=&f=false

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να στρίψεις τους ΗΕΑ στύλους και να μην κόψεις φάλτσα τα ζυγώματα. Οι μηκίδες θα σου έρθουν με σφήνες αν τις βάλεις στα πέλματα. Οι τεγίδες δεν θα έχουν προβλήματα σε καμία περίπτωση. Ζύγωμα ΙΡΕ 330 και ΗΕΑ 240 για αρχή θα έλεγα....

Link to comment
Share on other sites

σαφώς και τα ΗΕΑ είναι καλύτερα για υποστυλωμα, αλλά θέλεις κορμό για να φαλτσάρεις τον κεφαλόδεσμο (καλύτερα όχι τα ζυγώματα όπως λέει και ο πέτρος).

Το ΙΡΕ 330 μου φαίνεται καλό...Το HEA 240 είναι μικρό θεωρώ... μην ξεχνάμε ότι έχει και πατάρι το οποίο υποθέτω θα δέσει στα υποστυλώματα και θέλει και ένα δικό του στη μέση (αν είναι για όλο το άνοιγμα βέβαια)

αν βάλεις ΗΕΑ, εγώ το κόβω να τρακοσσαρίζει...εκτός αν πας σε ΗΕΒ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.