Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ωράριο σε εργοτάξιο


Fritz Todt

Recommended Posts

Πολυ εκνευριστικο. Μου θυμιζει συνεντευξεις μολις τελειωσα τη σχολη .

"Να εισαι ετοιμος για πολυ δουλεια", "εδω δεν εχουμε ωραριο" κτλ κτλ. Με ειρωνικο γελακι του δηθεν πεπειραμενου μηχανικαρα

Σωπατε ρε μαγκες. Μαμω την ζιμπαμπουε μου. Ο τακης που τελειωσε επαλ και δουλευει πωλητης στη βονταφον μια χαρα 8ωρακι εχει και την ασφαλεια του και το ταμειακι ανεργιας του. Μαλλον ειχε προγραμμα

Δεν ξερω αν ειναι ελληνικο φαινομενο μονο. Στην αγγλια που ξερω δικους μου ειναι υπερ ευχαριστημενοι και με τη δουλεια (αυστηρα 7,5ωρο και αν χρειαστει υπερωρια πλερουα επι 1,5 και κυριακη επει 2) και με τις πληρωμες φυσικα

+1000

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδη εισαι 39, τελειωνε τη δουλεια σου κ φυγε. Περιμενε να σου την πεσουν πρωτοι κ μην δοκιμασεις να το ξεκαθαρισεις αν δεν σου την πεσουν. Γενικα οι υπεργολαβοι πλεον δεν κανουν υπερωριες (λογω cc κ μαυρων) επομενως χονδρικα κατα τις 3-4 θα φευγουν κ αυτοι. Εσυ φευγε μιση ωρα αργότερα. Αν σου την πεσουν, υπερασπισου τη δουλεια σου κ τεκμηριωσε οτι δεν εισαι μαριονετα. Ειδαλλως το καταπινεις κ κανεις τη μαριονετα κ φευγεις μολις δυσει ο ήλιος(το καλοκαιρι δηλαδη ειναι πιο βαρβαρο)

 

Γενικα σε μεγαλες κατασκευαστικες εχουν την αντιληψη οτι το ωραριο ειναι ξημερώματα με νυχτα

Edited by [email protected]
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε οσα εργοταξια εχω δουλεψει μεγαλα και μικρα τις καθημερινες ειχαμε 10ωρο και το Σαββατο 8ωρο ελαστικο, βεβαια οι αμοιβες τοτε ηταν καλες και δεν σε ενοιαζε και πολυ  το ωραριο. 

Κανονισε καλα χρηματα μονο για να νιωθεις και εσυ καλα στο τελος καθε μηνα.

Σαν μηχανικος θα μπορεις να βγαινεις και λιγο εξω απο το εργοταξιο να τρεξεις σε καποια υπηρεσια για δουλεια της εταιρειας και ταυτοχρονα να κανεις και εσυ καποια δικια σου μιας και διατηρεις τεχν. γραφειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη να σου ευχηθω Fritz Todt.

 

Na ξερεις λιγο στην αρχη θα κουραστεις μεχρι να εγκλιματιστεις, να τους γνωρισεις ολους, τι ρολο βαραει ο καθενας αλλα μετα απο ενα μηνα θα εισαι καλα, θα το δεις και μονος σου ποτε θα στρωσει.

 

Να αποφευγεις τα κουτσομπολια που γινονται στα ''πηγαδακια'' απο διαφορους εντος του εργοταξιου. Ο ενας κοιταει να φαει τον αλλον. 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ εκνευριστικο. Μου θυμιζει συνεντευξεις μολις τελειωσα τη σχολη .

"Να εισαι ετοιμος για πολυ δουλεια", "εδω δεν εχουμε ωραριο" κτλ κτλ. Με ειρωνικο γελακι του δηθεν πεπειραμενου μηχανικαρα

Σωπατε ρε μαγκες. Μαμω την ζιμπαμπουε μου. Ο τακης που τελειωσε επαλ και δουλευει πωλητης στη βονταφον μια χαρα 8ωρακι εχει και την ασφαλεια του και το ταμειακι ανεργιας του. Μαλλον ειχε προγραμμα

Δεν ξερω αν ειναι ελληνικο φαινομενο μονο. Στην αγγλια που ξερω δικους μου ειναι υπερ ευχαριστημενοι και με τη δουλεια (αυστηρα 7,5ωρο και αν χρειαστει υπερωρια πλερουα επι 1,5 και κυριακη επει 2) και με τις πληρωμες φυσικα

Όπως ΑΚΡΙΒΩΣ τα λες. Μαμώ τα Πολυτεχνεία μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη να σου ευχηθω Fritz Todt.

 

Na ξερεις λιγο στην αρχη θα κουραστεις μεχρι να εγκλιματιστεις, να τους γνωρισεις ολους, τι ρολο βαραει ο καθενας αλλα μετα απο ενα μηνα θα εισαι καλα, θα το δεις και μονος σου ποτε θα στρωσει.

 

Να αποφευγεις τα κουτσομπολια που γινονται στα ''πηγαδακια'' απο διαφορους εντος του εργοταξιου. Ο ενας κοιταει να φαει τον αλλον. 

να είσαι καλά φίλε μου

αλλά ακόμα δεν έχω κλείσει 

Link to comment
Share on other sites

Το να εχεις δουλεια.

 

Διαφωνώ κάθετα με αυτή την λογική. Σήμερα το 10ωρο, αύριο το 6ήμερο, μεθαύριο το 6ημερο 12ώρο... Πόσο κατρακύλα δηλαδή; Υπάρχει και η αξιοπρέπεια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε όσες εταιρείες ή εργοδότες έχω δουλέψει που τα ωράρια ήταν εξαντλητικά σε σταθερή βάση (και όχι σε έκτακτες καταστάσεις πχ παράδοση, που είναι αναμενόμενο) επρόκειτο για τα μεγαλύτερα μπ@@@@@λα με κακή οργάνωση, κακής ποιότητας παραδοτέα (ο κύκλος είναι μικρός και όλα μαθαίνονται). Εργαζόμενος υπό τέτοιες συνθήκες και σε τέτοιο εργασιακό περιβάλλον κάποιες φορές σου κάνει κακό και σαν επαγγελματία.

 

Απόψεις του τύπου "πρέπει να δουλεύεις 12ωρα αν θες να προοδεύσεις" συνήθως εξανεμίζονται όταν δουλέψει κάποιος 1-2 χρόνια έτσι και βαρεθεί, όταν έρθει η ώρα να κάνει κανένα παιδάκι και δεν προλαβαίνει (η του είναι τεχνικώς αδύνατον) ή όταν τον χωρίσει η κοπέλα - γυναίκα επειδή από την πολλή δουλειά έχει κάποιος συνέχεια ξινισμένη μούρη, τον ενοχλούν όλα και όλοι και έχει γίνει σαν γέρος 100 χρονών

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.