Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

βεβαίωση Τσμέδε για φορολογική χρήση


tzitzikas

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ μέσω του κωδικού που έχω στην σελίδα του Τσμέδε να εκτυπώσω βεβαίωση για τις συνολικές εισφορές που έχω πληρώσει εντός του 2016 για να την χρησιμοποιήσω για την φορολογική δήλωση. Η' θα πρέπει να πάω απο εκει απο το Τσμεδε να μου δώσουν? Να σημειώσω εδώ οτι εντός του 2016 έχω πληρώσει και ολόκληρο εξάμηνο, αλλά και δόσεις μέσω διακανονισμού. Αρα θα πρεπει να έχει τα συνολικά αυτή η βεβαίωση που έχω πληρώσει. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τελικά νομίζω το βρήκα γιατι το ίδιο νομίζω ζήτησε συνάδελφος εδω

http://www.michanikos.gr/topic/49776-αρχείο-πληρωμών-τσμεδε/

εγώ ζήτησα και κατόπιν εκτύπωσα την βεβαίωση απο www.tsmede.gr

Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες > Ασφαλισμένοι > BE03. Βεβαίωση για Εφορία Εισοδήματος
και περιέχει όλες της πληρωμές μου εντός του 2016 προς το Τσμέδε.
Ας μου επιβεβαιώσει κάποιος οτι εκτύπωσα αυτό που χρειάζεται για την φορολογική δήλωση. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

και περιέχει όλες της πληρωμές μου εντός του 2016 προς το Τσμέδε.
Ας μου επιβεβαιώσει κάποιος οτι εκτύπωσα αυτό που χρειάζεται για την φορολογική δήλωση. Ευχαριστω

 

 

Συνάδελφε αν το Β του 2016 το πλήρωσες μέσα στο 2017, είναι εμπόθεσμο απο την στιγμή που πείρε παράταση έως κ τον 6/2017 όμως δεν θα εμφανιστεί στην βεβαίωση.

Παρόλα αυτά μπορείς να το βάλεις στην φορολογική δήλωση του 2016 βάση μια ΠΟΛ της 1033 νομίζω. Πες του λογιστή σου ξέρει..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω αν την ώρα που προσπάθησες είχε πρόβλημα, πάντως τώρα λειτουργεί κανονικά αναφορικά στις βεβαιώσεις.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δοκίμασα μόλις τώρα αλλά "το αίτημά μου δεν μπορεί να εξυπηρετηθεί αυτή τη στιγμή". Εντωμεταξύ, με τις παρατάσεις και τόσα που πληρώνουμε έχουμε χάσει την μπάλα.. Ποια εξάμηνα έχουμε πει ότι βάζουμε για τη δήλωση; Το Α16 εφόσον πληρώθηκε μέσα στο 2016 εμπρόθεσμα ή εκπρόθεσμα συν το Β16 εφόσον πληρώθηκε εμπρόθεσμα στο 2017; (συν τυχόν δόσεις διακανονισμού).

Bonus: Δόσεις που έληγαν το 2016 αλλά πληρώθηκαν το 2017 εκπρόθεσμα θα μπουν του χρόνου ή χάνονται;

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα μόλις τώρα αλλά "το αίτημά μου δεν μπορεί να εξυπηρετηθεί αυτή τη στιγμή". Εντωμεταξύ, με τις παρατάσεις και τόσα που πληρώνουμε έχουμε χάσει την μπάλα.. Ποια εξάμηνα έχουμε πει ότι βάζουμε για τη δήλωση; Το Α16 εφόσον πληρώθηκε μέσα στο 2016 εμπρόθεσμα ή εκπρόθεσμα συν το Β16 εφόσον πληρώθηκε εμπρόθεσμα στο 2017; (συν τυχόν δόσεις διακανονισμού).

Bonus: Δόσεις που έληγαν το 2016 αλλά πληρώθηκαν το 2017 εκπρόθεσμα θα μπουν του χρόνου ή χάνονται;

 

Αν και το έχω ξαναγράψει για να μην ψάχνεις:

Η θέση μου για το ερώτημά σου είναι η παρακάτω:
 
Εχουμε λοιπόν:
Α) Ο κανόνας που σύμφωνα με τον ν.4172/2013, είναι ότι όποια δαπάνη πληροί τα κριτήρια του άρθρου 22 και συγχρόνως δεν εμπίπτει στον περιοριστικό κατάλογο των μη εκπιπτόμενων δαπανών του άρθρου 23, εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης 
----------------
Β) Ως "γενική" παρατήρηση μπορούμε να πούμε ότι:
Για να μπορέσει μια δαπάνη να εκπέσει από τα ακαθάριστα έσοδα πρέπει να συντρέχουν αθροιστικά οι παρακάτω προϋποθέσεις:
1) και να είναι βεβαίωμένη χρονικά,
2) και εκκαθαρισμένη κατά ποσό
3) και να προβλέπεται από τη νομοθεσία,
4) και να έχει σχέση με την επαγγελματική δραστηριότητα,
5) και να στηρίζεται σε κάποιο παραστατικό στοιχείο,
6) και να έχει καταχωρηθεί στα βιβλία ως οφείλεται.
 
Οι ασφαλιστικές εισφορές πλεόν αναγνωρίζονται ως επαγγελματική δαπάνη από και το έτος 2013, αν θές αλλιώς για τις χρήσεις από 1-1-2013 και μετά, και ως τέτοια (δηλ. επαγγ. δαπάνη) και εφόσον πληρούνται τα ανωτέρω 1 έως και 5 πρέπει να καταχωρούνται στα βιβλία.
 
Γ) Ως "ειδικότερη" παρατήρηση (δηλ. στον χρόνο έκπτωσης των ασφαλιστικών εισφορών) μπορούμε να πούμε ότι:
 
1) ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΕΣ -- Σύμφωνα με την περ. γ’ του άρθρου 23 του ΚΦΕ, οι μη καταβληθείσες ασφαλιστικές εισφορές δεν εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης κατά τον προσδιορισμό του κέρδους από επιχειρηματική δραστηριότητα. Συνεπώς, οι ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί εμπρόθεσμα (εντός της νόμιμης προθεσμίας καταβολής τους ή τυχόν παράτασής της), ακόμη και σε επόμενο φορολογικό έτος, εκπίπτουν από τα έσοδα του φορολογικού έτους το οποίο αφορούν.
Σε περίπτωση αναδρομικών θεωρώ ότι ο κρίσιμος χρόνος για να εκπέσουν φορολογικά έχει να κάνει με το πότε αρχικά ημερολογιακά βεβαιώθηκαν και εκκαθαρίσθηκαν κατά ποσό.
Παρατηρήσεις:
Τι εννοώ. Εννοώ ότι αν για παράδειγμα:
α) η αρχική βεβαίωση ως προς τον χρόνο των αναδρομικών π.χ. του Β11 έγινε στις εντός του 2016 και παρατάθηκε (ακόμη και διαδοχικά) ο χρόνος εμπρόθεσμης πληρωμής έως 30/7/2017 και εκκαθαρίσθηκε ως προς το ποσό εντός του 2016, αν πληρωθούν έως τότε (εντός του 2017) θα αποτελέσουν φορολογική δαπάνη του 2016 γιατί αυτό το έτος, τελικά, αφορούν.
β) η αρχική βεβαίωση ως προς τον χρόνο των αναδρομικών π.χ. του Β11 έγινε στις εντός του 2011 (αλλά δεν εκκαθαρίσθηκε ως προς το ποσό) και ως εκ τούτου δόθηκαν διάφορες παρατάσεις (διαδοχικά) αλλά εκκαθαρίσθηκε ως προς το ποσό εντός του 2016 (με τελική ημερομηνία πληρωμής π.χ. 30/7/207), αν πληρωθούν έως τότε (εντός του 2017) θα αποτελέσουν φορολογική δαπάνη του 2016 γιατί αυτό το έτος, τελικά, αφορούν (αφού το (1) και το (2), αλλά και τα υπόλοιπα του ανωτερώ (Β) εκπληρώθηκαν αθροιστικά με την βεβαίωση του ποσού).
 
2) ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ -- Ασφαλιστικές εισφορές που αφορούν στα έτη 2014 και επόμενα, οι οποίες καταβάλλονται εκπρόθεσμα, εκπίπτουν κατά το έτος καταβολής τους ανεξαρτήτως του έτους που αφορούν. 
Παρατηρήσεις:
α) Είναι προσωρινή θετική διαφορά του έτους που ήταν εμπρόθεσμη και δεν τότε πληρώθηκε και μπαίνει στον τότε στον Πίνακα Κ. (δες παρακάτω και το (5).
β) Είναι προσωρινή αρνητική διαφορά στο έτος που πληρώθηκε και μπαίνει στον τότε στον Πίνακα Κ.)
 
3) ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΕΣ -- Στην εγκ. ΠΟΛ. 1113/2015 ορίζεται ότι «σε περίπτωση που οι εκπρόθεσμες ασφαλιστικές εισφορές ετών 2014 και επομένων έχουν υπαχθεί σε ρύθμιση, αυτές θα εκπίπτουν κατά το χρόνο καταβολής τους σύμφωνα με την υπόψη ρύθμιση.»
 
4) ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ-ΠΡΟΣΤΙΜΑ -- Σύμφωνα με την περ. ε’ του άρθρου 23 του ΚΦΕ, οι κάθε είδους χρηματικές κυρώσεις για παραβάσεις της ασφαλιστικής νομοθεσίας (περιλαμβανομένου του ποσού των προσαυξήσεων που κατέβαλε η επιχείρηση για την εκπρόθεσμη καταβολή ασφαλιστικών εισφορών προς ασφαλιστικά ταμεία) δεν εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης κατά τον προσδιορισμό του κέρδους από επιχειρηματική δραστηριότητα. 
Παρατηρήσεις:
Εϊναι μόνιμη διαφορά και αναγράφεται στον "Πίνακα Ι"
 
5) ΜΗ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙΣΕΣ ασφαλιστικές εισφορές του φορολογικού έτους που αφορά η "Δήλωση", δεν εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης κατά τον προσδιορισμό του κέρδους από επιχειρηματική δραστηριότητα. 
Παρατηρήσεις:
Εϊναι προσωρινή θετική διαφορά και μπαίνει στον Πίνακα Κ (ή μήπως στον πίνακα Ι στον κωδικό 2003[1])
 
[1] Θεωρώ πως είναι λάθος να υπάρχει στον "Πίνακα Ι" ο κωδικός 2003 "Μη καταβληθήσες ασφαλιστικές εισφορές" γιατί είναι προσωρινή διαφορά και ο "πίνακας Ι" αφορά μόνιμες διαφορές. Παρόλα αυτά προσωπικά θα χρησιμοποιούσα τον Πίνακα Ι. Θεωρώ όπως ήδη σου είπα ότι λίγο ρόλο παίζει αν δεν κάνουμε σωστά το διαχωρισμό προσωρινές-μόνιμες αρκεί να βγάινει σωστά το φορολογητέο στο Ε3 των κωδ.346, 348 

 

Δούλεψε το σύστημα αλλά το Β16 δεν είναι μέσα στην βεβαίωση, μόνο οι δόσεις.

 

Δεν ενδιαφέρει το τι αναγράφει η βεβαίωση, αλλά το ποια είναι η πραγματικότητα σύμφωνα με τα παραπάνω.

Επίσης λόγω παρατάσεων, [κατά μεγάλη πιθανότητα (100%) εξαιτίας αδυναμίας του λογισμικού του ταμείου], δεν περιλαμβάνονται εισφορές που εμπρόθεσμα κατεβλήθησαν σε επόμενο φορολογικό έτος [π.χ. 2017] αλλά βάσει νομοθεσίας εκπίπτουν στο τρέχον υποβαλλόμενο [2016].

Η βεβαίωση με τον τρόπο που εκδίδεται, τουλάχιστον από το ΤΣΜΕΔΕ, "διαβάζοντας¨ δηλαδή τι πληρώθηκε από 1/1 μέχρι 31/12 απλά "βεβαιώνει" τι εισφορές κατεβλήθησαν το χρονικό αυτό διάστημα και όχι ποιές καταβολές δύναται να εκπέσουν στο εξεταζόμενο φορολογικό έτος.
Edited by georgegaleos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.