Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενεργειακή μελέτη σε γυμναστήριο


zio7

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι ο Μιχάλης είναι πολύ καλός γνώστης και θα μας έδινε τις πολύτιμες συμβουλές του.

 

a. Το ποσοστό προσαγωγής και απαγωγής εξαρτάται από τη χρήση του κτιρίου? Για το γυμναστήριο μήπως θα ήταν προτιμότερο να είναι ίδια η παροχή προσαγωγής και απαγωγής?

 

b. Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει κάποιος κανονισμός που να σου "προτείνει" ανάλογα με τη χρήση του κτιρίου τι ποσοστό νωπού θα έχεις και τι ανακυκλοφορία. Στο ΤΟΤΕΕ 2425/86 αναφέρει 

 

"Εκτός από περιπτώσεις όπου η ανακυκλοφορία απαγορεύεται από κανονισμούς (3), όταν ο προσαγόμενος στο χώρο αέρας, είναι επεξεργασμένος (4) (επαρκής έλεγχος της θερμοκρασίας, καθαρισμός μέσω φίλτρων κ.λ.π.), η απαίτηση για φρέσκο αέρα μπορεί να μειωθεί στο 33% του συνολικού προσαγώμενου αέρα  στο χώρο." 

 

ποιοι κανονισμοί απαγορεύουν την ανακυκλοφορία? και απο τι καταλαβαίνω στη παραπάνω πρόταση πρέπει να φιλτράρεται ο αέρας ανακυκλοφορίας. Μια απλή καναλάτη μονάδα φιλτράρει τη προσαγωγή αέρα ή είναι επιπρόσθετο το φίλτρο?

 

c. Μάλλον γίνεται απομείωση με το ίδιο ποσοστό σε νωπό και ανακυκλοφορία στο ΤΕΕΚΕΝΑΚ

 

d. Σωστό αυτό που λες και κυρίως η σημείωση ότι υπολογίζουμε όλους τους ανεμιστήρες στο E_vent  παρόλο που δεν βάζουμε την απαγωγή στο πρόγραμμα

 

e. Ναι όντως στο EN 12831 έχει για τις θερμικές απώλειες. Για τα ψυκτικά φορτία φαντάζομαι σαν αερισμό βάζεις μόνο τον νωπό αέρα και όχι όλη τη προσαγωγή του μηχανήματος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχω περίπτωση γυμναστηρίου στο οποίο δεν υπάρχουν λουτρά.

Στην 4Μ μου ζητάει ΖΝΧ.

Συμπληρώνω θεωρητικά; Και στο κομμάτι των ηλιακών το ίδιο;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2019 at 10:37 ΜΜ, peratis said:

Στην 4Μ μου ζητάει ΖΝΧ.

Για να καταλάβετε πόσο συμβατά είναι τα εμπορικά προγράμματα και τρομάρα τους έχουν πάρει και έγκριση απο την αρμόδια υπηρεσία 🤔🤨

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν συμπληρώσω την αντίστοιχη καρτέλα για ΖΝΧ και ηλιακά, μου βγάζει επισήμανση περί μη αποδεκτών στοιχείων...

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Τα λουτρά είναι υποχρεωτικά σε (κλειστά) γυμναστήρια. Το ότι ο αντίστοιχος μελετητής (πολιτικός ή αρχιτέκτων) δεν έχει προβλέψει κάτι τέτοιο, δεν σημαίνει ότι η ΜΕΑ θα πρέπει να είναι λειψή. Το κάθε (ιδιωτικό) λογισμικό μπορεί να έχει άλλα προβλήματα, αλλά στο θέμα των ΤΟΤΕΕ έχουν ξεσκονίσει τα πάντα.

Edited by tetris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, tetris said:

Τα λουτρά είναι υποχρεωτικά σε (κλειστά) γυμναστήρια. Το ότι ο αντίστοιχος μελετητής (πολιτικός ή αρχιτέκτων) δεν έχει προβλέψει κάτι τέτοιο, δεν σημαίνει ότι η ΜΕΑ θα πρέπει να είναι λειψή. Το κάθε (ιδιωτικό) λογισμικό μπορεί να έχει άλλα προβλήματα, αλλά στο θέμα των ΤΟΤΕΕ έχουν ξεσκονίσει τα πάντα.

Και πως πιστεύεις Tetris ότι πρέπει να κινηθώ σε αυτήν την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις κανονικά τη μελέτη (ΜΕΑ). Η απαίτηση σε ζνχ προκύπτει βάσει των μ² του γυμναστηρίου.

Απαιτούνται και μελέτες ύδρευσης-αποχέτευσης αλλά, εάν εσύ κάνεις μόνο τη ΜΕΑ, δεν σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.