Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτες για νομιμοποίηση αυθαιρέτων


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πει τι είδους μελέτες απαιτούνται για νομιμοποίηση αυθαιρέτων με άρθρο 26 Ν.4178/2013? Έχω υπολογίσει στο σύστημα του Τ.Ε.Ε. τα εξής. Αποτύπωση αρχιτεκτονικών, αποχέτευσης, ύδρευσης, ηλεκτρικών εγκαταστάσεων και μελέτη επίβλεψη παθητικής πυροπροστασίας και τοπογραφικό διάγραμμα, μήπως θα έπρεπε να κάνω και κάτι σχετικά με θερμομόνωση? Επίσης, από την στιγμή που δεν έχω προϋπολογισμό λογικά δεν έχει εισφορές ο ιδιοκτήτης σωστά?
 

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Συνάλφε οι αυθαιρεσίες είναι μετά τις 28/7/2011 οπότε αν δεν κάνω λάθος είναι το άρθρο 26 με πρόστιμο ανέγερσης 30 % και διατήρησης 5 %

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει τι είδους μελέτες απαιτούνται για νομιμοποίηση αυθαιρέτων με άρθρο 26 Ν.4178/2013? Έχω υπολογίσει στο σύστημα του Τ.Ε.Ε. τα εξής. Αποτύπωση αρχιτεκτονικών, αποχέτευσης, ύδρευσης, ηλεκτρικών εγκαταστάσεων και μελέτη επίβλεψη παθητικής πυροπροστασίας και τοπογραφικό διάγραμμα, μήπως θα έπρεπε να κάνω και κάτι σχετικά με θερμομόνωση? Επίσης, από την στιγμή που δεν έχω προϋπολογισμό λογικά δεν έχει εισφορές ο ιδιοκτήτης σωστά?

 

 

Αποτύπωση αποχέτευσης, ύδρευσης, ηλεκτρικών εγκαταστάσεων πως έκανες χωρίς να κάνεις το σπίτι '"εργοτάξιο"????

 

Δεν προβλέπεται αποτύπωση των παραπάνω εγκαταστάσεων όπως και της θερμόμόνωσης γιατί είναι πρακτικά αδύνατόν. Αν θες να δεις την ενεργειακή κατάταξη του ακινήτου λέγεται ενεργειακή επιθεώρηση και δεν προβλέπεται για την έκδοση άδειας δόμησης. 

 

Άρα αποτύπωση αρχιτεκτονικών, στατικών, μελέτη στατικής επάρκειας, παθητική πυροπροστασία, τοπογραφικό

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα

Υπάρχει κάποιος συνάδερφος που ε΄χει προχωρήσει σε νομιμοποίηση αυθαίρετων κατασκευών, μετά την 28/7/2011, σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.4495/17? Πιο συγκεκριμένα με ενδιαφέρουν τα παρακάτω:

  • Απαιτούμενες μελέτες. Ισχύουν τα παρακάτω?
On 9/5/2017 at 1:54 ΜΜ, Αλέξανδρος said:

Άρα αποτύπωση αρχιτεκτονικών, στατικών, μελέτη στατικής επάρκειας, παθητική πυροπροστασία, τοπογραφικό

  • Με ποιούς συντελεστες υπολογίζονται οι ελάχιστες αμοιβές στο σύστημα του ΤΕΕ?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.