Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κινδυνεύει η οικοδομή μου?


mark35

Recommended Posts

Καλησπέρα σας κ συγχαρητήρια για την ιστοσελίδα που διατηρείτε

 

έχω μία ερώτηση. Πριν μερικούς μήνες νοίκιασα κατάστημα ισόγειο σε αθλητικό σύλλογο κ ο υπεύθυνος μου είπε ότι θέλει να ανοίξει γυμναστήριο. Το πάτωμα έχει πάχος 18 εκατοστά με καρέ σιδέρωμα. Το παλικάρι τελικά όπως αποδείκτηκε στη πορεία άνοιξε κροσφιτάδικο με έμφαση στα βάρη. Καθημερινώς ανυψώνονται κ πέφτουν στο πάτωμα αρκετά κιλά τα οποία τραντάζουν την οικοδομή μου συθέμελα. Η μόνη προφύλαξη που έχει πάρει είναι να στρώσει το πάτωμα με καουτσούκ πάχους 3 εκατοστών. Έχουν ακουστεί πολλά παράπονα απο τη γειτονιά για το θόρυβο από την  αναπήδηση των βαρών αλλά αυτό που με καίει είναι η καταπόνηση της οικοδομής. Κάτω από το μαγαζί υπάρχει υπόγειο ύψους 3 μέτρων κ στο πρώτο όροφο διαμέρισμα. Θα έχω πρόβλημα στο μέλλον?

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας 

Link to comment
Share on other sites

Για οποιοδήποτε θέμα αφορά την στατικότητα ενός κτιρίου , υπεύθυνη απάντηση απο εδώ μέσα δεν μπορείτε να πάρετε. Πρέπει να απευθυνθείτε σε μηχανικό , ο οποίος θα εξετάσει την περίπτωση και θα απαντήσει αναλόγως.

 Από κει και πέρα , μια πρόχειρη απάντηση είναι η εξής:

 

Τα βάρη που συζητάμε (50 κιλά το μέγιστο) που πέφτουν από το ένα μέτρο , είναι ασήμαντα φορτία για μία πλάκα.

 

 

Α περίπτωση: Αν η πλακα δεν έχει τοίχους από κάτω της στο υπόγειο.

 

Το γεγονός ότι τραντάζεται το κτίριο , δείχνει ότι η πλάκα ταλαντώνεται σχετικά εύκολα.

Το πάχος 18 εκ. της πλάκας , ανάλογα τις διαστάσεις της πλάκας μπορεί να είναι σχετικά μικρό.

Δεν σημαίνει ότι δεν αντέχει η πλάκα , αλλά ταλαντώνεται πιο εύκολα , από ότι θα ταλαντωνόταν αν ήταν παχύτερη. 

Δεν θεωρώ ότι αυτές οι δονήσεις , από τόσο μικρά βάρη μπορούν ακόμα και επαναλαμβανόμενες να είναι , να επηρεάσουν στο παραμικρό την στατικότητα του κτιρίου.

Μια λύση θα ήταν να χτίσετε τοίχο στο άνοιγμα της πλάκα στο υπόγειο , καθ υπόδειξη μηχανικού για την θέση του. Ο τοίχος θα περιορίσει την ταλάντωση και τις δονήσεις κατά πολύ.

 

Β περίπτωση : Αν η πλάκα έχει τοίχους στο υπόγειο κοντά στο μέσο της.

 

Σε αυτήν την περίπτωση δεν ταλαντώνεται η πλάκα , απλά η δόνηση που προκαλείται από την κρούση γίνεται αισθητή σε όλο το κτίριο.

Πάλι δεν θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα για την στατικότητα του κτιρίου. 

Μια λύση θα ήταν να στρώσει ένα στρώμα καουτσούκ , πάνω σε αυτό ένα  στρώμα απο MDF 2 εκ. και από πάνω ξανά ένα στρώμα καουτσούκ.

Θα περιοριστούν κατά πολύ οι δονήσεις. 

Edited by Τσιγαρίδας Φραγκίσκος
Link to comment
Share on other sites

Για οποιοδήποτε θέμα αφορά την στατικότητα ενός κτιρίου , υπεύθυνη απάντηση απο εδώ μέσα δεν μπορείτε να πάρετε. Πρέπει να απευθυνθείτε σε μηχανικό , ο οποίος θα εξετάσει την περίπτωση και θα απαντήσει αναλόγως.

 Από κει και πέρα , μια πρόχειρη απάντηση είναι η εξής:

 

Τα βάρη που συζητάμε (50 κιλά το μέγιστο) που πέφτουν από το ένα μέτρο , είναι ασήμαντα φορτία για μία πλάκα.

 

 

Α περίπτωση: Αν η πλακα δεν έχει τοίχους από κάτω της στο υπόγειο.

 

Το γεγονός ότι τραντάζεται το κτίριο , δείχνει ότι η πλάκα ταλαντώνεται σχετικά εύκολα.

Το πάχος 18 εκ. της πλάκας , ανάλογα τις διαστάσεις της πλάκας μπορεί να είναι σχετικά μικρό.

Δεν σημαίνει ότι δεν αντέχει η πλάκα , αλλά ταλαντώνεται πιο εύκολα , από ότι θα ταλαντωνόταν αν ήταν παχύτερη. 

Δεν θεωρώ ότι αυτές οι δονήσεις , από τόσο μικρά βάρη μπορούν ακόμα και επαναλαμβανόμενες να είναι , να επηρεάσουν στο παραμικρό την στατικότητα του κτιρίου.

Μια λύση θα ήταν να χτίσετε τοίχο στο άνοιγμα της πλάκα στο υπόγειο , καθ υπόδειξη μηχανικού για την θέση του. Ο τοίχος θα περιορίσει την ταλάντωση και τις δονήσεις κατά πολύ.

 

Β περίπτωση : Αν η πλάκα έχει τοίχους στο υπόγειο κοντά στο μέσο της.

 

Σε αυτήν την περίπτωση δεν ταλαντώνεται η πλάκα , απλά η δόνηση που προκαλείται από την κρούση γίνεται αισθητή σε όλο το κτίριο.

Πάλι δεν θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα για την στατικότητα του κτιρίου. 

Μια λύση θα ήταν να στρώσει ένα στρώμα καουτσούκ , πάνω σε αυτό ένα  στρώμα απο MDF 2 εκ. και από πάνω ξανά ένα στρώμα καουτσούκ.

Θα περιοριστούν κατά πολύ οι δονήσεις. 

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σας. Δυστυχώς τα κιλά σε πολλές περιπτώσεις ξεπερνούν κ τα 100 κ πέφτουν από ύψος 2 μέτρων. κ η περίπτωση μου ανήκει στο Α όσων αφορά το υπόγειό μου. Ξέχασα επίσης να αναφέρω ότι σε μερικά σημεία στο διαμέρισμα του 1ου ορόφου έχουν εμφανιστει ρωγμές στο σοβά κ σε σημεία όπου το δοκάρι ενώνεται με τα τούβλα. Ίσως να ανησυχώ άδικα όμως αυτή η οικοδομή χτίστηκε με πολύ κόπο κ δεν θέλω να έχω προβλήματα μακρυπρόθεσμα

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τα 100 κιλά δεν είναι πολλά για μια πλάκα.

 

Η ρωγμή ανάμεσα στο τούβλο και το δοκάρι είναι συνηθισμένο φαινόμενο , το πιθανότερο όχι επικίνδυνο ,  παρόλα αυτά πρέπει να φωνάξετε ένα μηχανικό δικό σας , για όλα αυτά τα θέματα. 

 

Κάντε μια δοκιμή. Αγοράστε ένα κομμάτι MDF 3 εκ. 1,00 * 2,00  και δοκιμάστε να το κάνετε sandwich με  καουτσούκ από κάτω και καουτσούκ από πάνω. Το καουτσούκ θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 2 εκατοστά  , το πάνω στρώμα σκληρό να αντέχει σε κρούση και το κάτω όσο πιο μαλακό γίνεται.

Δείτε αν μειώνετε η δόνηση , που πιστεύω θα μειωθεί πολύ και αναλόγως φτιάχνετε όλο το δάπεδο.

Αν δείτε ότι το MDF καταστρέφεται με την δοκιμαστική πτώση των βαρών , αγοράστε 5 εκ. για το υπόλοιπο δάπεδο.

 

Επίσης το να χτίσετε ένα τοίχο στο μέσο της πλάκας στο υπόγειο , μπορεί να μειώσει  τις δονήσεις , αν αυτές προκαλούνται από την ταλάντωση της πλάκας. Δοκιμαστικά μπορείτε να κοντράρετε το ταβάνι με μια σκαλωσιά με βίδες. 

Edited by Τσιγαρίδας Φραγκίσκος
Link to comment
Share on other sites

μιλάμε για impact loading !!!!!!!!!!!! και όχι για στατικό φορτίο. Δεν είναι καν απλό δυναμικό.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκεινο που χρειαζεται σιγουρα ειναι μια πλατφορα ωστε οι δυναμεις απο την κρουση να διανεμονται σε μεγαλυτερη επιφανεια και οχι σημειακα .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.