Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

επισκευή βιομηχανικού δαπέδου σε μεγάλη επιφάνεια


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι , γεια σας

πάλι περίεργη περίπτωση έχω και θέλω γνώμες.

 

Κτίριο μεταλλικό 17000 μ2 με βιομηχανικό δάπεδο. Χρήση logistics. Κατασκευή 2001.

 

Σε επιφάνεια 7500 μ2 έχει πάθε βλάβες το βιομηχανικό δάπεδο:

-ρηγματώσεις απο μικρές που μεγαλώνουν και πληθαίνουν, μέχρι και 0.5 εκ. πλάτος και με βάθος απο 1 εκ. μέχρι πολύ βαθιά. 

-αποσάθρωση κατά τόπους , του επιφανειακού φλοιού , στρώσης πάχους 3-4 χιλ. 

-σπάσιμο των ακμών των αρμών σε πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό. 

 

Ο συντηρητής του κτιρίου έχει πληρώσει αρκετές ρωγμές με ρητίνη ρευστή δύο συστατικών διαφανής , αλλού σκέτη , αλλού με προσθήκη χαλαζία. Σε κάποια σημεία αποσαθρωμένα , έχει χύσει την ρητίνη σαν αυτοεπιπεδούμενο. Η ρητίνη είναι εξαιρετικής ποιότητας και αντοχής και έχει συμπεριφερθεί άψογα.

 

Αίτια:

Η αποσάθρωση του επιφανειακού φλοιού οφείλεται στην διαβροχή του βιομηχανικού πριν στεγνώσει καλά , με αποτέλεσμα να χαλάσει επιφανειακά. Μάρτυρες το επιβεβαιώνουν.

Η ρηγμάτωση , έχω την άποψη ότι οφείλεται στο ότι οι αρμοί δεν είναι διαμπερείς , αλλά 3-4 εκ. βάθος. Ακούω γνώμες. 

 

Η εργολαβία αφορά την επισκευή του δαπέδου , σε βαθμό που να γίνει αψεγάδιαστο , γατί υπάρχει πρόβλημα με την δόνηση των κλαρκ ,  η πλήρωση των αρμών , η διάνοιξη νέων αρμών και  η επικάλυψη του μετά με αυτοεπιπεδούμενο . Ζητάνε εγγύηση 5 έτη με υποχρέωση αποκατάστασης τυχόν μελλοντικών φθορών.

 

Συνοπτικά η εργολαβία προβλέπει:

-επεξεργασία με μηχανή σφαιριδιοβολής

-πλήρωση ρωγμών και αρμών με υλικό που δεν προσδιορίζεται.

-αστάρωμα επιφάνειας με Sikafloor 161

-Διάστρωση με ρητινικό Sikafloor 263

-αυτοεπιπεδούμενο R10 ή R11

-διάνοιξη αρμών και πλήρωση με Sikaflex Pro 3

 

τα ερωτήματα είναι δύο:

 

Α. Θα αντέχει αυτή η μέθοδος για 5 έτη χωρίς φθορές ή θα ξανασχηματιστούν ρωγμές? Εγώ λέω θα ξανασχηματιστούν αφού τα αίτια παραμένουν. 

Β. Σκέφτηκα να τους προτείνω μια άλλη λύση πιο φτηνή και πιο σίγουρη.

Αγνοούμε το υπάρχον δάπεδο και ρίχνουμε νέα πλάκα σκυροδέματος πάχους ενδεικτικά 7 εκατοστά , πλωτή , χωρίς αστάρωμα για να κινείται ελεύθερα.

Βιομηχανική δάπεδο ως επιφάνεια με ελικόπτερο.

Διάνοιξη διαμπερών αρμών στην νέα πλάκα ή χρήση έτοιμων τεμαχίων αρμών κατά την σκυροδέτηση.

Μπετό ενδεικτικά 20/25 , πλέγμα Τ131 και ενδεχομένως όπλιση με ίνες χάλυβα ή συνθετικές. 

 

-Τα 7 εκ. πάχος θεωρείτε ότι επαρκούν? (πατάνε βαριά μηχανήματα , κλαρκ κλπ). Αλλά η υπόβαση είναι ακλόνητο μπετό. 

-Η όπλιση με ίνες επιβάλεται κατά την γνώμη σας ή είναι υπερβολή και αχρίαστη ?

 

Φωτογραφίες εδώ

 

https://drive.google.com/open?id=0B29AljW640_IaGhDdnRRQjIzOGc

 

 

Ευχαριστώ

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εάν μου επιτρέπεται, έχω κάποιες ενστάσεις και απορίες.

Το 263 η Sika το δίνει για δάπεδα με κανονική εώς μεσαία καταπόνηση φορτίων, μήπως δεν είναι κατάλληλο για την περίπτωση σας?

Το αυτοεπιπεδούμενο R10 πιο είναι? Γιατί θα βάλετε και δεύτερο αυτοεπιπεδούμενο κονίαμα?

 

Χρειάζεται αρκετή προσοχή γιατί προφανώς ο ιδιοκτήτης "κάηκε στον χυλό", οπότε τώρα "φυσάει και το γιαούρτι". 

Link to comment
Share on other sites

α) Θα μετρήσετε υγρασία σε βάθος 2/3 του πάχους. Είμαι σίγουρος ότι γίνετε της κακομοίρας. 

β) Θα πάρετε κανένα καρώτο. Είμαι σίγουρος ότι το σκυρόδεμα δεν έχει σωστή αντοχή

γ) Ελεγχο οπλισμού (κατα πόσο τηρήθηκε η μελέτη)

 

Όποιος έγραψε τα

 

Συνοπτικά η εργολαβία προβλέπει:

-επεξεργασία με μηχανή σφαιριδιοβολής

-πλήρωση ρωγμών και αρμών με υλικό που δεν προσδιορίζεται.

-αστάρωμα επιφάνειας με Sikafloor 161

-Διάστρωση με ρητινικό Sikafloor 263

-αυτοεπιπεδούμενο R10 ή R11

-διάνοιξη αρμών και πλήρωση με Sikaflex Pro 3

 

χωρίς να γνωρίζει το αίτιο είναι για κλάματα. Όποιος μελέτησε τους αρμούς είναι άσχετος. 

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Ροδόπουλε ,

θα ήταν μεγάλη βοήθεια αν μπορούσατε να μου υποδείξετε για ποιον λόγο θεωρείτε ότι η μεθοδολογία εργασιών που προδιαγράφεται από την προκήρυξη ή και τα υλικά δεν είναι τα κατάλληλα και ποιες εργασίες και υλικά θεωρείτε εσείς κατάλληλα. Εκτός αν εννοείτε πως χωρίς τις μετρήσεις της υγρασίας , το καρότο κλπ δεν είναι δυνατό να προταθούν εργασίες. Για τους αρμούς τι εννοείτε?

Για το πάχος νέας πλάκας 7 εκ. πάνω στην παλιά ποια είναι η γνώμη σας? Επαρκεί το πάχος?

 

Κύριε Χαρκιωλάκη .

R10 είναι σήμανση για βαθμό αντιολισθιρότητας. 

Ο ιδιοκτήτης είναι νέος ιδιοκτήτης , το αγόρασε έτσι. Αλλά υπάρχει πρόβλημα με τις δονήσεις στα κλαρκ γιαυτό το θέλει εντελώς λείο. Όσο αφορά την εγγύηση που ζητάει , το βρίσκω λογικό. Το θέμα είναι να δεχτώ να δώσω προσφορά , αν και εφόσον διαπιστώσω ότι οι εργασίες και τα υλικά είναι τα ενδεδειγμένα , για να μπορώ να δώσω και την εγγύηση. 

Edited by Τσιγαρίδας Φραγκίσκος
Link to comment
Share on other sites

Κύριε Ροδόπουλε ,

θα ήταν μεγάλη βοήθεια αν μπορούσατε να μου υποδείξετε για ποιον λόγο θεωρείτε ότι η μεθοδολογία εργασιών που προδιαγράφεται από την προκήρυξη ή και τα υλικά δεν είναι τα κατάλληλα και ποιες εργασίες και υλικά θεωρείτε εσείς κατάλληλα. Εκτός αν εννοείτε πως χωρίς τις μετρήσεις της υγρασίας , το καρότο κλπ δεν είναι δυνατό να προταθούν εργασίες. Για τους αρμούς τι εννοείτε?

Για το πάχος νέας πλάκας 7 εκ. πάνω στην παλιά ποια είναι η γνώμη σας? Επαρκεί το πάχος?

 

Κύριε Χαρκιωλάκη .

R10 είναι σήμανση για βαθμό αντιολισθιρότητας. Δεύτερο αυτοεπιπεδούμενο εκτός από αυτό πιο είναι?

 

Ο ιδιοκτήτης είναι νέος ιδιοκτήτης , το αγόρασε έτσι. Αλλά υπάρχει πρόβλημα με τις δονήσεις στα κλαρκ γιαυτό το θέλει εντελώς λείο. Όσο αφορά την εγγύηση που ζητάει , το βρίσκω λογικό. Το θέμα είναι να δεχτώ να δώσω προσφορά , αν και εφόσον διαπιστώσω ότι οι εργασίες και τα υλικά είναι τα ενδεδειγμένα , για να μπορώ να δώσω και την εγγύηση. 

 

Το πρόβλημα σου είναι 1000% παραμένουσας υγρασίας στην υπόβαση κοίτα φωτό 120434. Αν μετρηθεί σωστά με υγροθερμοκάμερα και μετά με hygropin θα δεις τι εννοώ. Τώρα με την υγρασία αυτή το σκυρόδεμα είναι κομμάτια απο κάτω οπότε θέλει μικρο καρώτα για να δούμε αν υπάρχει σοβαρή διαφοροποίηση. Οι αρμοί 100% δεν κάνουν για τα φορτία που περιγράφεις. Ομαλότητα δεν έχει (2mm στα 10 μέτρα). Ζητάνε 5 χρόνια εγγύηση με δική τους μελέτη?  να τους πεις να πάνε πίσω στο χωριό τους.

 

Εδω σου έχουν ανοίξει τον λάκκο διότι η SIKA γράφει Απουσία ανοδικής υγρασίας σύμφωνα με ASTM (Φύλλο πολυαιθυλενίου). Για εργό των +150Κ τέτοια μαλακία δεν έχω ξαναδεί. Αποψή μου να τους ζητήσεις να σου στείλουν τις μετρήσεις Φύλλο πολυαιθυλενίου που δεν κάνει για εποξειδικα αλλα τέλος πάντων απο 180 σημεία για 7 ημέρες. διαφορετικά να τους πεις να γυρίσουν στο χωριό τους.

 

Στο δικό μου το χωριό θέλει μετρήσεις, δοκιμαστικές επιφάνειας, επιλογή υλικών, κοστολόγηση και ποιοτικό έλεγχο που θα υπογράψουν όλα τα μέλη. Τα 5 χρόνια δεν ειναι πρόβλημα εφόσον γίνει η δουλειά σωστά. Το πήρα τηλέφωνο και μου πρότειναν αυτά τα ακούω βερεσέ. 

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ , μια διευκρίνιση.

όταν λέτε παραμένουσα υγρασία στην υπόβαση εννοείτε όταν έγινε η σκυροδέτηση το 2001 ή τώρα?

Εννοείτε ότι λόγω υγρασίας έχουν οξειδωθεί τα σίδερα και έχουν κάνει κομμάτια το μπετό από κάτω ή από μόνο του το μπετό λόγω υγρασίας θεωρείτε ότι χαλάει?

ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ , μια διευκρίνιση.

όταν λέτε παραμένουσα υγρασία στην υπόβαση εννοείτε όταν έγινε η σκυροδέτηση το 2001 ή τώρα?

Εννοείτε ότι λόγω υγρασίας έχουν οξειδωθεί τα σίδερα και έχουν κάνει κομμάτια το μπετό από κάτω ή από μόνο του το μπετό λόγω υγρασίας θεωρείτε ότι χαλάει?

ευχαριστώ. 

 

το σκυρόδεμα στεγνώνει σε <4% εξαιρετικά δύσκολα (σίγουρα όχι σε 10 χρόνια). Αν μάλιστα έβαλαν και νάιλον κάτω πριν την σκυροδέτηση το τσάκισαν. Το βιομηχανικό θέλει ειδική μελέτη σύνθεσης ώστε να στεγνώσει. Ασε τα σίδερα προς το παρόν. Το Sikafloor 263 δεν έχει διαπνοή. Αυτό που σου λέει η SIKA με την δοκιμή της μεμβράνης είναι σωστό αλλά το λέει για 2 λόγους. α) διότι με +4% θα σκάσει αμέσως και θα ξεκολλήσει και β) διότι αν έχει την πιθανότητα να σηκώσει +4% σε 1 χρόνο πάλι θα σκάσει το υπόστρωμα. Προσωπικά εποξειδικό μόνο αν έχεις <2%. Η ζωή είναι όμως απλή. Εσυ καλείσαι να υπογράψεις εγγύηση 5 ετων βασιζόμενος οτι κάποιος άσχετος σου έγραψε ότι έγραψε χωρίς να γνωρίζει αν είναι εφαρμόσιμο. Πήρε κάποιον άλλον άσχετο τηλέφωνο και του είπε τι να κάνει. Εσυ θα κινηθείς πιο έξυπνα. Θα φτιάξεις ενα γράμμα προς την SIKA και θα αναφέρεις οτι δεν υπάρχουν μετρήσεις και αν μπορεί η εταιρεία να σε διασφαλίσει. Η απάντηση θα είναι οτι χωρίς μέτρηση να μην γίνει καμία εφαρμογή με ευθύνη της εταιρίας.  Απλούστατο

Link to comment
Share on other sites

Η ΜΈΘΟΔΟΣ ΕΔΩ

 

βλακεία μέθοδος για μαστόρια οχι για βιομηχανικά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

 

Όσο αφορά την μεθοδολογία , είναι πολύ δυσνόητη και κακογραμμένη , τώρα που διάβασα κάθε υλικό τι κάνει ,νομίζω αυτό που λέει είναι

 

 

-επεξεργασία με μηχανή σφαιριδιοβολής

-Διάνοιξη των αρμών εκατέρωθεν και αφαίρεση σαθρών υλικών

-πλήρωση αρμών με κονίαμα ρητινικής βάσης.

-αστάρωμα επιφάνειας με Sikafloor 161

-Διάστρωση με ρητινικό Sikafloor 263

-διάνοιξη νέων αρμών και πλήρωση με Sikaflex Pro 3

Edited by Τσιγαρίδας Φραγκίσκος
Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι βγάζει νόημα.

Καλώς ή κακώς τα εποξειδικά δάπεδα είναι μονόδρομος σε τέτοιες περιπτώσεις. Το ξαναγράφω ότι το 263 η Sika το δίνει για δάπεδα με κανονική έως μεσαία καταπόνηση φορτίων.

Η υγρασία μπορεί να είναι είτε παραμένουσα είτε ανερχόμενη. Εάν υπάρχει θα πρέπει να μπει κατάλληλο αστάρι πριν το εποξειδικό δάπεδο. Θα συνεχίσει βέβαια να υπάρχει το πρόβλημα στο υπόβαθρο και αργά ή γρήγορα η κατασκευή θα αστοχήσει.

Σε έργο τέτοιου μεγέθους εννοείται ότι πρέπει να γίνουν μετρήσεις υγρασίας & αντοχής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.