Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scada pro


pallkod

Recommended Posts

ευχαριστώ για τις πληροφορίες.ένας από τους λόγους που θέλω να το πάρω είναι και τα μεταλλικά.η εισαγωγή δεδομένων με το pro είναι σαφώς καλύτερη (σύμφωνα με το demo

πάντα) 3-δ κ.λ.π.τα μεταλλικά με το παλιό είναι λίγο κουραστικά αλλά όπως λές κάνει τη δουλειά του καλά.έχω τσεκάρει τα αποτελέσματά του με το instant.και το κυριότερο λύνει

θεμελίωση.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

κανονικά,ότι θέλεις.και αν έχεις και τα 2-δ πεπερασμένα λύνει και κοιτόστρωση.

Link to comment
Share on other sites

Οντως τα μεταλλικά τα περιμένω προσωπικα από το 2005 που βγηκε το Pro!

θυμάμαι ότι τοτε είχα παει για μια παρουσίαση στο απεναντι κτιριο τους και μιλησα με ενα κυριο που ήταν στην ομάδα του προγραμματισμου, δεν θυμαμαι δυστυχως το ονομα του, ο οποίος μου φάνηκε πραγματικός γνώστης στα μεταλλικά και δεν δυσκολευτηκε να απαντησει ακόμη και στις πιο ζόρικες ερωτησεις που αλλοι σε άλλα προγράμματα δεν καταλαβαιναν σε τι πραγμα αναφέρομαι καν και κρατουσαν σημειωσεις για να τα συμπεριλάβουν σε επόμενες εκδόσεις.

Στην ίδια παρουσίαση μου έίχε δείξει και μια μελέτη όπου προσομειωνοταν θεμελίωση γέφυρας με πασσάλους με γραμμικα πεπερασμενα στοιχεία!

Δυστυχως καθυστερούν όμως, το ίδιο ισχύει και σε άλλες εφαρμογές τους όπως π.χ τις ενισχυσεις που τις διαστασιολογεις στο παλίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα προς τους γκουρού του scada pro. Είμαι καινούριος χρήστης του προγράμματος και προσπαθώ να μπω στη φιλοσοφία. Όσον αφορά τη θεμελίωση, θέλω να κάνω κοιτόστρωση αλλά θα ήθελα στην άποψή σας για το τι στοιχεία του πλέγματος θα δώσω ενδεικτικά στα στοιχεία πλάτους και πυκνότητας. Στα υποστυλώματα περνάτε γραμμές για περασιά; Επιπλέον αν έχουμε οπή ανελκυστήρα; Δημιουργούμε άλλο πλέγμα σε ανισοσταθμία;

Link to comment
Share on other sites

συνήθως μια τιμή από 0,20 έως 0,30 είναι επαρκής για την πυκνότητα.

σε ότι αφορά το πλάτος των πεπερασμένων είναι αλληλένδετο με το μέγεθος της κοιτόστρωσης. όσο πιο μικρό πλάτος πεπερασμένων στοιχίων δώσεις τόσο πιο λεπτομερής θα είναι η ανάλυση αλλά και χρονοβόρα... καλό είναι να κάνεις δοκιμές με δύο-τρία πλάτη και να δεις και την σύγκλιση των αποτελεσμάτων.αν ανέβαζες μια τάξη μεγέθους του εμβαδού της κοιτόστρωσης θα ήμουν λίγο πιο σαφής.

με τις περασιές των υποστυλωμάτων δεν κατάλαβα τί εννοείς..

υπάρχει εντολή οπής αν θες να δείξεις π.χ. φρεάτιο ασανσέρ.

τέλος για να αναλύσεις και να διαστασιολογήσεις κοιτόστρωση τρέχεις πάντα σενάριο απλοποιημένης φασματικής.

καλό είναι να έχεις ένα αντίγραφο της μελέτης όπου εκεί θα τρέχεις απλοποιημένη και γενικώς θα αναλύεις την κοιτόστρωση και ένα άλλο αρχείο για ανάλυση-διαστασιολόγηση ανωδομής.

Link to comment
Share on other sites

συνήθως μια τιμή από 0,20 έως 0,30 είναι επαρκής για την πυκνότητα.

σε ότι αφορά το πλάτος των πεπερασμένων είναι αλληλένδετο με το μέγεθος της κοιτόστρωσης. όσο πιο μικρό πλάτος πεπερασμένων στοιχίων δώσεις τόσο πιο λεπτομερής θα είναι η ανάλυση αλλά και χρονοβόρα... καλό είναι να κάνεις δοκιμές με δύο-τρία πλάτη και να δεις και την σύγκλιση των αποτελεσμάτων.αν ανέβαζες μια τάξη μεγέθους του εμβαδού της κοιτόστρωσης θα ήμουν λίγο πιο σαφής.

με τις περασιές των υποστυλωμάτων δεν κατάλαβα τί εννοείς..

υπάρχει εντολή οπής αν θες να δείξεις π.χ. φρεάτιο ασανσέρ.

τέλος για να αναλύσεις και να διαστασιολογήσεις κοιτόστρωση τρέχεις πάντα σενάριο απλοποιημένης φασματικής.

καλό είναι να έχεις ένα αντίγραφο της μελέτης όπου εκεί θα τρέχεις απλοποιημένη και γενικώς θα αναλύεις την κοιτόστρωση και ένα άλλο αρχείο για ανάλυση-διαστασιολόγηση ανωδομής.

 

Το μέγεθος της κοιτόστρωσης είναι 13μ*19μ

Όσον αφορά στις περασιές, εννοώ το εργαλείο γραμμή πλέγματος που υπάρχει στο μενού του πλέγματος 2D. Ποια είναι η λειτουργία αυτού του εργαλείου;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 9 years later...
On 21/1/2008 at 10:11 ΜΜ, Charlie said:

Γεια σας. 

Εγώ ψάχνω κάποιον***

Δεν επιτρέπεται η αναζήτηση μηχανικών και γενικά πάροχων υπηρεσιών σε θέματα του φόρουμ. Αν θέλεις, εναλλακτικά μπορείς να δημοσιεύσεις στην ενότητα "αγγελίες" του φόρουμ. 

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.