Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή ( κοστολόγηση; ) αρχιτεκτονικών σχεδίων


Flora Bibikou

Recommended Posts

Γειά σας,
Θα ήθελα - αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει - να μάθω το κόστος των αρχιτεκτονικών σχεδίων και του Διαγράμματος Δόμησης.
Σχεδιάζω αρχιτεκτονικά και το Διάγραμμα Δόμησης, επίσης αποτυπώσεις για το Ν. 4178/13 και τελευταία με προτάσεις και κατασκευαστικά σχέδια για διαμόρφωση εσωτερικών χώρων, που είναι και η ειδικότητά μου.
 Επίσης, και ζητώ συγγνώμη από τους μηχανικούς, τις περισσότερες φορές που συνεργαζόμουν με Πολιτικό Μηχανικό αναλάμβανα τουλάχιστον το 70% της αρχιτεκτονικής μελέτης και του περιβάλλοντος χώρου, που αφορούσε κυρίως κατοικίες και εξακολουθώ να το κάνω εφόσον προκύπτει ανάγκη. Νομίζω πως κι αυτό θα έπρεπε να έχει κάποιο κόστος στην ελεύθερη αγορά.
Θα προτιμούσα να μη χρεώνω τη δουλειά μου με την ώρα.
Δούλευα πάντα ως υπάλληλος και δεν έχω εμπειρία από ελεύθερο επάγγελμα, γι ' αυτό οποιαδήποτε απάντηση θα μου ήταν πολύ χρήσιμη.
Ευχαριστώ πολύ





Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Για το υπολογισμός οποιαδήποτε αμοιβής μηχανικού (προμελετη-μελετη-επιβλεψη κλπ) θα βασιστείς στο θεσμοθετημένο σύστημα υπολογισμού ελαχίστων αμοιβών μηχανικού.

Σχετικές πληροφορίες,νομοθεσία κλπ θα βρείς εδώ:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/QandA

Πλέον για τις μελέτες που κατατίθενται στη πολεοδομία, όσον αφορά την αμοιβή μηχανικού, έχουν καταργηθεί αυτές οι ελάχιστες αμοιβές και πάει με συμφωνηθείσα και ανάλογο ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ εργοδότη και μηχανικού. Ωστόσο οι ελάχιστες αμοιβές είναι η βάση υπολογισμού και κοστολόγησης της εργασίας και από εκεί και πέρα μπορείς εσύ να αποφασίσεις εάν θα κάνεις κάποιο ποσοστό έκπτωσης η όχι.

Εκτός από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ και τα διάφορα εμπορικά λογισμικά υπολογισμού αμοιβών μηχανικού, υπάρχουν διαθέσιμες στο διαδίκτυο και αρκετές ελεύθερες εφαρμογές που έχουν αναπτυχθεί από συναδέλφους και λειτουργούν πολύ ικανοποιητικά,οπότε μπορείς να "πειραματιστείς" αρχικά με αυτές.

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάνε δοκιμή με προγράμματα αμοιβών που υπάρχουν στο ιντερνέτ, ώστε να έχεις ένα μπουσούλα και μετά ανάλογα με τις ώρες ή μέρες που διέθεσες για την εργασία σου κοστολόγησε την. Αν δεν θέλεις έτσι, τότε κάνε αναλόγια τιμή/σχέδιο και βγάλε κόστος ανάλογα με τα ποσά σχεδία ετοιμάζεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Με μια ματιά, βρίσκω τα εξής σημεία προς σχολιασμό...

α. Η Φλώρα δεν μπορεί να αποφασίσει τί κάνει τελικά... την σχεδίαση ή τη μελέτη; Αν ο όγκος της εργασίας είναι η μελέτη ή έστω η συμμετοχή σε αυτή, δεν είναι δυνατόν να πληρώνεσαι με την ώρα. Δηλαδή αν πάρω ένα οικόπεδο και περάσουν 5-6 μέρες μέχρι να καταλήξω στη λύση, τί ακριβώς πρέπει να πληρωθώ; Θα κοιμάμαι με τον πελάτη;

 

β. Αγαπητέ Themoiko υπολογίζεις τις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ αμοιβές από το ΤΕΕ και μετά κάνεις ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ;... Λίγο παράδοξο δεν ακούγεται;
Να σου πω ακόμη ότι όλες οι αμοιβές του ΤΕΕ κρύβουν και άλλες δραστηριότητες και δεν είναι για σχεδίαση ή για εν μέρει αρχιτεκτονική μελέτη σε συνεργασία με συνάδελφο. Οι αμοιβές θεσπίστηκαν με βάση τη συνεργασία με ιδιώτες... Αν έχεις ζήσει την διαδικασία ΠΡΟΜΕΛΕΤΗ - ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ - ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ - ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ - ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ - ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ - ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ - ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ - ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΦΑΚΕΛΟΥ - ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ - ΚΑΤΑΘΕΣΗ - κλπ... - ΑΔΕΙΑ θα καταλάβεις ότι δεν είναι η ίδια δουλειά.

Η συμμετοχή σε μελέτη παραμένει σχεδιαστική εργασία εφόσον δεν έχεις την ευθύνη και τη συνολική διαχείριση της μελέτης. Επίσης θεωρώ απαράδεκτη τη χρέωση με την ώρα γιατί αφαιρεί κάθε έννοια δυσκολίας και ιδιατερότητας από την εργασία της σχεδίασης. Ειδικά σήμερα που σχεδιάζουμε με Η/Υ και που τα προγράμματα δεν είναι πάντα τόσο "υπάκουα".

Εχοντας αρκετή εμπειρία σχετική με την εργασία που συζητάμε, νομίζω ότι η μόνη λογική λύση είναι μια μέση τιμή ανά σχέδιο και αυτό μόνο αν μιλάμε για τις βασικές εργασίες. Αν προχωράμε σε 3d και φωτορεαλιστικά τότε εξαρτάται από το κάθε έργο, τα στοιχεία του, τις δυσκολίες στη μοντελοποίηση, το ανάγλυφο του εδάφους κλπ και βέβαια το πόσα έχουμε δώσει σε χρήμα και χρόνο για να είμαστε ικανοί να κάνουμε αυτές τις εργασίες.
 

Εχει κάποιο ρίσκο η απόφαση, ίσως χαθούν και κάποιες δουλειές, αλλά για μένα τουλάχιστον έτσι δούλεψε τόσα χρόνια... Χρέωνα (με λογικές τιμές) κάθε δουλειά ξεχωριστά ενώ τώρα με τη κρίση έχω στο νού μου μια μέση τιμή ανά σχέδιο.

Κάθε δουλειά γίνεται για να έχει όφελος αυτός που την κάνει και όχι μόνο αυτός που πληρώνει. 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σχεδιάζω αρχιτεκτονικά και το Διάγραμμα Δόμησης, επίσης αποτυπώσεις για το Ν. 4178/13 και τελευταία με προτάσεις και κατασκευαστικά σχέδια για διαμόρφωση εσωτερικών χώρων, που είναι και η ειδικότητά μου.

 Επίσης, και ζητώ συγγνώμη από τους μηχανικούς, τις περισσότερες φορές που συνεργαζόμουν με Πολιτικό Μηχανικό αναλάμβανα τουλάχιστον το 70% της αρχιτεκτονικής μελέτης και του περιβάλλοντος χώρου, που αφορούσε κυρίως κατοικίες και εξακολουθώ να το κάνω εφόσον προκύπτει ανάγκη. Νομίζω πως κι αυτό θα έπρεπε να έχει κάποιο κόστος στην ελεύθερη αγορά.

Η αμοιβή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Οι νόμιμες αμοιβές δίνουν μια καλή ένδειξη της προτεινόμενης αμοιβής. Ανάλογα με την περιοχή και το πελατολόγιο, κάνεις έκπτωση ή ζητάς παραπάνω από την νόμιμη αμοιβή.

 

Στις αποτυπώσεις χρεώνεις τον χρόνο σου κυρίως και τα έξοδά σου (πάγια, τρέχοντα, φόρους, εισφορές, μεταφορικά, κτλ).

 

Στα αρχιτεκτονικά και γενικότερα στις δημιουργικές μελέτες, χρεώνεις επιπλέον και την δημιουργικότητα, την τέχνη. Δεν υπάρχει όριο, ανάλογα με τις ανάγκες και την τσέπη χρεώνεις. Δες το σαν έναν πίνακα. Μπορεί κάποιος να ζητήσει κάτι απλό άλλος όμως θέλει Ελ Γκρέκο ή Πικάσο. Ότι θέλει θα του δώσεις και θα το χρεώσεις αντίστοιχα.

 

Στις τυπικές μελέτες, π.χ. ΚΕΝΑΚ, χρεώνεις τον χρόνο σου και τις γνώσεις σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, κατά την προσωπική μου άποψη, η "ιδιαίτερη αγορά" (πιάτσα) και μόνον αυτή, διαμορφώνει τις αμοιβές, στις περιπτώσεις βεβαίως που θέλει κάποιος να είναι ανταγωνιστικός, να βγάζει άνετα τα προς το ζην και να χτίζει φήμη και πελατεία!

Link to comment
Share on other sites

το ερώτημα αγαπητέ ΙΑΣΟΝΑ 

προκύπτει ακριβώς επειδή όλα αυτά μαζί

πιάτσα 

ανταγωνιστικός

άνετα τα προς το  ζην 

φήμη και

πελατεία (προφανώς αύξηση)

 

δεν συνάδουν

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε, επίτρεψέ μου να θεωρώ ότι, συνάδουν!!!

Μια καλή έρευνα marketing της "ιδιαίτερης αγοράς του" αν κάνει ο καθένας και στη συνέχεια την εφαρμόσει πιστά, γίνεται ανταγωνιστικός, βγάζει άνετα τα προς το ζην και χτίζει φήμη και πελατεία....

 

Έλα μου όμως πόσοι μπορούν ή πόσοι γνωρίζουν να κάνουν μια "καλή έρευνα marketing";;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, προφανώς η Φλώρα δεν εργάζεται σαν ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός που συνδιαλέγεται με ιδιώτες ώστε να ανάγουμε το θέμα όπως έχετε κάνει σε συζήτηση περί ελάχιστων ή νόμιμων αμοιβών και διαμόρφωση της αγορας των μηχανικών κλπ..

Προφανώς εργάζεται ως υπάλληλος σχεδιάστρια σε κάποιον μηχανικό και εκπονεί αρχιτεκτονικά σχέδια για μελέτες που αναλαμβάνει αυτός απέναντι σε ιδιώτες. Οπότε η αμοιβή είναι προϊόν διαπραγμάτευσης και συμφωνίας μεταξύ 2 ιδιωτών. Μπορεί λοιπόν με βάση τη μεταξύ τους συμφωνία αυτή να ορίζεται με τα παραδοτέα πχ θα κάνεις αυτά τα σχέδια θα πάρεις Χ ευρώ ή μπορεί να δουλεύει στο γραφείο του πχ 4 ώρες την ώρα και να αμείβεται αναλόγως ή ότι άλλο συμφωνήσουν. Το ότι σε κάθε περίπτωση αυτή θα πρέπει να κινείται σε λογικά πλαίσια εννοείται αλλά πρόκειται σε κάθε περίπτωση για αμοιβή εργαζομένου.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ο σχεδιαστής μπορεί να τραβάει όλο το κουπί μιας μελέτης δε του δίνει το περιθώριο να πληρωθεί με ποσοστό επί της αξίας της μελέτης. Αυτό ξεχάστε το. Ο λόγος που ένας μηχανικός αναθέτει τη δουλειά σε τρίτους είναι οι χαμηλές τιμές. Αλλιώς θα κάτσει να την κάνει μόνος του.

 

Ειδικά για το σημερινό μηχανικό, ακόμα και η με την ώρα αμοιβή ενός σχεδιαστή είναι πολυτέλεια, γι' αυτό και οι "μόνιμοι" σχεδιαστές απολύονται και στην καλύτερη περίπτωση πληρώνονται με το κομμάτι, με τη λογική να μη πληρώνονται για τις ώρες που δε σχεδιάζουν αφού πια το γραφείο δεν έχει συνεχώς δουλειά. Στη χειρότερη περίπτωση δε δίνεται πια κανένα σχέδιο έξω, όσο φτηνά κι αν πρόκειται να κοστίσει. Το να προσπαθήσει ένας σχεδιαστής να ρεφάρει ζητώντας περισσότερα ευρώ/σχέδιο δε νομίζω πως έχει ελπίδες επιτυχίας.

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.