Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή ( κοστολόγηση; ) αρχιτεκτονικών σχεδίων


Recommended Posts

On 14/6/2017 at 3:38 ΜΜ, JTB said:

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Με μια ματιά, βρίσκω τα εξής σημεία προς σχολιασμό...

α. Η Φλώρα δεν μπορεί να αποφασίσει τί κάνει τελικά... την σχεδίαση ή τη μελέτη; Αν ο όγκος της εργασίας είναι η μελέτη ή έστω η συμμετοχή σε αυτή, δεν είναι δυνατόν να πληρώνεσαι με την ώρα. Δηλαδή αν πάρω ένα οικόπεδο και περάσουν 5-6 μέρες μέχρι να καταλήξω στη λύση, τί ακριβώς πρέπει να πληρωθώ; Θα κοιμάμαι με τον πελάτη;

 

β. Αγαπητέ Themoiko υπολογίζεις τις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ αμοιβές από το ΤΕΕ και μετά κάνεις ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ;... Λίγο παράδοξο δεν ακούγεται;
Να σου πω ακόμη ότι όλες οι αμοιβές του ΤΕΕ κρύβουν και άλλες δραστηριότητες και δεν είναι για σχεδίαση ή για εν μέρει αρχιτεκτονική μελέτη σε συνεργασία με συνάδελφο. Οι αμοιβές θεσπίστηκαν με βάση τη συνεργασία με ιδιώτες... Αν έχεις ζήσει την διαδικασία ΠΡΟΜΕΛΕΤΗ - ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ - ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ - ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ - ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ - ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ - ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ - ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ - ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΦΑΚΕΛΟΥ - ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ - ΚΑΤΑΘΕΣΗ - κλπ... - ΑΔΕΙΑ θα καταλάβεις ότι δεν είναι η ίδια δουλειά.

Η συμμετοχή σε μελέτη παραμένει σχεδιαστική εργασία εφόσον δεν έχεις την ευθύνη και τη συνολική διαχείριση της μελέτης. Επίσης θεωρώ απαράδεκτη τη χρέωση με την ώρα γιατί αφαιρεί κάθε έννοια δυσκολίας και ιδιατερότητας από την εργασία της σχεδίασης. Ειδικά σήμερα που σχεδιάζουμε με Η/Υ και που τα προγράμματα δεν είναι πάντα τόσο "υπάκουα".

Εχοντας αρκετή εμπειρία σχετική με την εργασία που συζητάμε, νομίζω ότι η μόνη λογική λύση είναι μια μέση τιμή ανά σχέδιο και αυτό μόνο αν μιλάμε για τις βασικές εργασίες. Αν προχωράμε σε 3d και φωτορεαλιστικά τότε εξαρτάται από το κάθε έργο, τα στοιχεία του, τις δυσκολίες στη μοντελοποίηση, το ανάγλυφο του εδάφους κλπ και βέβαια το πόσα έχουμε δώσει σε χρήμα και χρόνο για να είμαστε ικανοί να κάνουμε αυτές τις εργασίες.
 

Εχει κάποιο ρίσκο η απόφαση, ίσως χαθούν και κάποιες δουλειές, αλλά για μένα τουλάχιστον έτσι δούλεψε τόσα χρόνια... Χρέωνα (με λογικές τιμές) κάθε δουλειά ξεχωριστά ενώ τώρα με τη κρίση έχω στο νού μου μια μέση τιμή ανά σχέδιο.

Κάθε δουλειά γίνεται για να έχει όφελος αυτός που την κάνει και όχι μόνο αυτός που πληρώνει. 

Η Φλώρα όσο δούλευε ως υπάλληλος σε γραφείο πολιτικού μηχανικού έκανε και τη μελέτη και τη σχεδίαση σε μικρής κλίμακας έργα. Όλο το πακέτο Προμελέτη- παρουσίαση-διορθώσεις-παρουσιαση κ.λπ. μέχρι την κατάθεση του φακέλου και τις επιπλέον διορθώσεις ήταν δική μου δουλειά (όχι τα στατικά και τα φορολογικά). Δε μπορώ να δεχτώ ότι αυτό είναι αποκλειστικά σχεδιαστική εργασία, τη στιγμή μάλιστα που κατά την κατασκευή συμμετείχα λύνοντας προβλήματα ή μελετώντας εξαρχής τμήματα του έργου (περιβάλλοντα χώρο π.χ.)

Σας βρίσκω αυστηρό, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Και επίσης η δουλειά γινόταν προς όφελος αυτού που υπέγραφε και όχι αυτού που δούλευε, αλλά κι αυτό είναι άλλο θέμα για τη νοοτροπία που έχουν πολλοί μηχανικοί στην Ελλάδα και εύχομαι οι νεότερες γενιές να αλλάζουν σιγά-σιγά.

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

 

On 15/6/2017 at 2:26 ΜΜ, georgios_m said:

Το ότι ο σχεδιαστής μπορεί να τραβάει όλο το κουπί μιας μελέτης δε του δίνει το περιθώριο να πληρωθεί με ποσοστό επί της αξίας της μελέτης. Αυτό ξεχάστε το. Ο λόγος που ένας μηχανικός αναθέτει τη δουλειά σε τρίτους είναι οι χαμηλές τιμές. Αλλιώς θα κάτσει να την κάνει μόνος του.

 

Ειδικά για το σημερινό μηχανικό, ακόμα και η με την ώρα αμοιβή ενός σχεδιαστή είναι πολυτέλεια, γι' αυτό και οι "μόνιμοι" σχεδιαστές απολύονται και στην καλύτερη περίπτωση πληρώνονται με το κομμάτι, με τη λογική να μη πληρώνονται για τις ώρες που δε σχεδιάζουν αφού πια το γραφείο δεν έχει συνεχώς δουλειά. Στη χειρότερη περίπτωση δε δίνεται πια κανένα σχέδιο έξω, όσο φτηνά κι αν πρόκειται να κοστίσει. Το να προσπαθήσει ένας σχεδιαστής να ρεφάρει ζητώντας περισσότερα ευρώ/σχέδιο δε νομίζω πως έχει ελπίδες επιτυχίας.

Ωραία, τότε να κάτσει να την κάνει μόνος του τη μελέτη. Με συγχωρείτε αλλά φαίνεται να μην εκτιμάτε τον κόπο οποιουδήποτε...μόνος σας λέτε "τραβάει κουπί", άρα; τον εκμεταλλεύεστε;

 

(1) Βάλε τη σωστή ειδικότητα στο προφίλ σου εφόσον είσαι μηχανικός.

(2) Μην κάνεις συνεχόμενες δημοσιεύσεις. Αν θες να διορθώσεις ή να συμπληρώσεις κάτι σε μήνυμα, πατάς την "επεξεργασία".

Παρακαλώ διάβασε τους κανόνες συμμετοχής

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Επειδή από τα γραφόμενά σας καταλαβαίνω ότι δεν είστε ιδιώτης --όπως φαίνεται στο προφίλ σας--, κάνετε έναν κόπο και ενημερώστε το, με την ορθή ιδιότητά σας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Flora Bibikou said:

Ωραία, τότε να κάτσει να την κάνει μόνος του τη μελέτη. Με συγχωρείτε αλλά φαίνεται να μην εκτιμάτε τον κόπο οποιουδήποτε...μόνος σας λέτε "τραβάει κουπί", άρα; τον εκμεταλλεύεστε;

Καλά, μη μας απευθύνεσαι σα να είμαστε εργοδότες, πολλοί από μας, αν και μηχανικοί την ίδια δουλειά με σένα κάνουμε. Σε μια ανάθεση εργασίας δε τίθεται θέμα εκτίμησης ή εκμετάλλευσης. Είναι προσφορά και ζήτηση. Κάνεις μια καλή τιμή για να στην αναθέσουν εσένα και να μη κάτσουν να την κάνουν μόνοι τους. Και αν παρουσιαστεί μια καλύτερη ευκαιρία και για σένα μπορεί και συ με τη σειρά σου να την αναθέσεις σε κάποιον άλλο ή να τους τη γυρίσεις πίσω.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Να θέσω ενα άλλο ζήτημα:

Εχεις επιλογή να μη κάνεις τη συγκεκριμένη εργασία? Αν ναι τότε μη την κάνεις και άλλαξε τομέα.

Αν όχι τότε η συμβιβάζεσαι ή αλλάζεις εργοδότη. Γενικά με τις αμοιβές που παίζουν στο κλάδο γενικότερα

σε συνδυασμό με φορολογία και ασφαλιστικό μη περιμένεις να παίζουν τπτ τρελά λεφτά για τα σχέδια. Άσε που πλέον

είναι λίγα τα γραφεία που συντηρούν σχεδιαστές όσο κάποτε.

Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, georgios_m said:

Καλά, μη μας απευθύνεσαι σα να είμαστε εργοδότες, πολλοί από μας, αν και μηχανικοί την ίδια δουλειά με σένα κάνουμε. Σε μια ανάθεση εργασίας δε τίθεται θέμα εκτίμησης ή εκμετάλλευσης. Είναι προσφορά και ζήτηση. Κάνεις μια καλή τιμή για να στην αναθέσουν εσένα και να μη κάτσουν να την κάνουν μόνοι τους. Και αν παρουσιαστεί μια καλύτερη ευκαιρία και για σένα μπορεί και συ με τη σειρά σου να την αναθέσεις σε κάποιον άλλο ή να τους τη γυρίσεις πίσω.

 

Ξεκαθάρισα από την αρχή ότι ήμουν υπάλληλος και φυσικά αισθανόμουν να με εκμεταλλεύονται, εφόσον έκανα πολύ περισσότερα από αυτά για τα οποία με πλήρωναν. Και δεν αναφέρομαι σε ώρες δουλειάς αλλά σε ποιότητα...Αλλά η ερώτηση μου ήταν άλλη. Αν υπάρχει κάποιο κατώτατο όριο αμοιβής...τώρα που δεν είμαι υπάλληλος πια.Την έχω πάρει την απάντησή μου. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λές με νόημα οτι δεν είσαι υπάλληλος μου γεννιεται η εξής απορία και με συγχωρείς:

Εισαι μηχανικός και δούλευες ώς υπαλληλος σε γραφείο κανοντας σχέδια στο παρελθόν?

Η είσαι πλέον σε φάση free launcher σχεδιαστής?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν υπάρχει κατώτατο όριο αμοιβής, ούτε και συγκεκριμένος τρόπος κοστολόγησης του φυσικού αντικειμένου της δουλειάς μας. Κάτι που σήμερα αξίζει 100 ευρώ επειδή εμπεριέχει κάποια δυσκολία ή μυστικό, αύριο που θα τυποποιηθεί η λύση και θα βγει ένα όργανο να την κάνει αυτόματα μπορεί να πέσει στα 10. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, laxanos said:

Να θέσω ενα άλλο ζήτημα:

Εχεις επιλογή να μη κάνεις τη συγκεκριμένη εργασία? Αν ναι τότε μη την κάνεις και άλλαξε τομέα.

Αν όχι τότε η συμβιβάζεσαι ή αλλάζεις εργοδότη. Γενικά με τις αμοιβές που παίζουν στο κλάδο γενικότερα

σε συνδυασμό με φορολογία και ασφαλιστικό μη περιμένεις να παίζουν τπτ τρελά λεφτά για τα σχέδια. Άσε που πλέον

είναι λίγα τα γραφεία που συντηρούν σχεδιαστές όσο κάποτε.

Η ερώτησή μου έγινε πριν αρκετό καιρό. Δεν δουλεύω πια συστηματικά στον τομέα αυτό. Ρώτησα για να ξέρω το κατώτατο όριο αμοιβής, αν υπάρχει. Δεν περιμένω να γίνω πλούσια από τα σχέδια...Κι έκανα μια, ας πούμε, παρατήρηση για την νοοτροπία που επικρατεί.Σίγουρα δεν είναι όλοι ίδιοι.

Και κάτι ακόμα, χωρίς να θέλω να θίξω προσωπικά κανένα, αφού δε σας γνωρίζω...Η νοοτροπία που συναντούσα στην πιάτσα, και ειδικά στον ευρύτερο χώρο που δούλευα, ήταν πως θα βγάλουμε περισσότερα χρήματα με το λιγότερο δυνατό κόπο και κόστος είτε ήσουν υπάλληλός τους είτε ελεύθερος επαγγελματίας. 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Σας το γράψαμε από 17/05/2017 και ακόμα δεν το έκανες.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Οκ. 

Κατώτατες αμοιβές δεν υπάρχουν. Είναι στα πλαίσια της φιλελε απελευθέρωσης του επαγγέλματος. Για 

αυτό φτάσαμε στις αμοιβές του σήμερα. Ως συνέπεια έπεσαν ακόμη περισσότερο οι αμοιβές και των 

συσχετιζόμενων επαγγελματιών όπως σχεδιαστές κλπ.

Γενικά, οφείλω να παραδεχθώ ότι η νοοτροπία που λες υπάρχει. Πόσο μάλλον δε σήμερα που έχει 

"ανοιξει" και το επάγγελμα. Διότι όταν ο άλλος χτυπάει δουλειές, πχ αυθαίρετα με 300ευρώ που λέει

και η διαφήμιση, και μαζέψει ξαφνικά 10-15 δουλειές, πρώτον δε μπορεί να τις βγάλει εις πέρας μόνος του,

δεύτερον θέλει βοηθό στο τζαμπα γτ δε γίνετε και αλλιώς λόγω προσφοράς...

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, laxanos said:

Οταν λές με νόημα οτι δεν είσαι υπάλληλος μου γεννιεται η εξής απορία και με συγχωρείς:

Εισαι μηχανικός και δούλευες ώς υπαλληλος σε γραφείο κανοντας σχέδια στο παρελθόν?

Η είσαι πλέον σε φάση free launcher σχεδιαστής?

 

 

Όχι, δεν είμαι μηχανικός. Interior design σπούδασα, πριν πολλά χρόνια και δούλεψα ως υπάλληλος κατασκευαστικής εταιρείας και σε γραφείο πολιτικού μηχανικού για πάνω από 15 χρόνια. Δεν έκανα τα σχέδια μόνο. Έκανα όλη την αρχιτεκτονική μελέτη εξ αρχής. Δε δουλεύω πια στον τομέα, από επιλογή. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.