Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανταγωνισμός τιμών για ΠΕΑ


T-911

Recommended Posts

Πολύ φεά ουσία για το τίποτα.

Και το 100ρικο που κάποιοι έχουμε θέσει ως κατώτατη αμοιβή για οποιαδήποτε εργασία μηχανικού πάλι οριακό είναι για το αν αξίζει να κάνει κάποιος ΠΕΑ.

 

Τα ΠΕΑ πλεόν είναι μόνο για δυο κατηγορίες μηχανικών:

α) Πιτσιρικάδες που δεν εχουν με τι άλλο να ασχοληθούν και είναι κι ενας τρόπος να τριφτούν με το επάγγελμα και να βγάλουν και ένα χαρτζιλίκι

β) Εταιρίες που έχουν τους δούλους να δουλεύουν με 3,60 και βαράνε δημοσια έργα (ΠΕΑ) αρχ. προυπολογισμού 20.000 με 1.500.

Δινουν 3.60 στον κακομοίρογλου και μένουν τα υπόλοιπα στον αφέντη να βάλει πετρέλαιο στο τζίπ.

Edited by qwert
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει στη νομοθεσία λόγος ακυρότητας συμβολαίου από λάθος πεα.....

 

Δεν υπάρχει, αλλά δεν είναι θέμα νομοθεσίας.

Την ακύρωση συμβολαίου μπορεί να διεκδικήσει κάποιος και να την πετύχει εφόσον ο λόγος που την επικαλείται γίνει απόδεκτός από το δικαστήριο. Είναι στην ευχέρεια του δικαστηρίου να ακυρώσει ή όχι.

Edited by T-911
Link to comment
Share on other sites

 

Για αυτό είναι χαλαροί και λάιτ. Όχι μόνο σήμερα που απεργούν. Γενικά. 10.00 - 17.00 δουλευουν και δεν θέλουν και πολλά πολλά σε αντίθεση με εμάς που τρέχουμε σαν τον Βέγγο.

 

Δεν επιμενω για τις ελαχιστες των συμβολαιογραφων και βαριεμαι να ψαξω.

Το οτι τρεχουμε σαν το Βεγγο ειναι κακο του κεφαλιου μας.

Την  περασμενη βδομαδα, πηγα για εξυπηρετηση δυο περιπτωσεων. Ο ενας ειναι πατερας της κουμπαρας της αδερφης μου και η αλλη ειναι καλη φιλη, του καλυτερου μου πελατη. Και οι δυο εξαφανιστηκαν. Ουτε με ενοχλησαν. Κακως πηγα και κακως δε ζητησα "επισκεψη". Δικο μου το λαθος, εγω φταιω!

Με τα παραπανω θελω να πω οτι εμεις "διαμορφωνουμε" τους πελατες μας.

 

Οτιδηποτε και να πουλας, το θεμα ειναι πως το πλασσαρεις.

Και το ΠΕΑ, πλασσαρισμα ηθελε, αλλα οχι "εδω το φτηνο ΠΕΑ με 30Ε και αυθημερον"...

 

Ο αριθμος των μηχανικων εχει τη σημασια του.

Αλλιως να ειναι 2, αλλιως 10.002...

Αλλα εχουμε ολοι μας μεγαλη ευθυνη.

 

Συναδελφος που κανει δουλειες στη Γερμανια, μου για μια περιπτωση:

Πηγε κοπελα για 6 κρουσιμετρησεις, πηρε 1500Ε.

Της ζητησαν αλλες 2, τους χρεωσε αλλα 500Ε.

2 ωρες δουλεια, 2000Ε.

Εδω αγοραζουμε ενα κρουσιμετρο και βαραμε στο γαμο του καραγκιοζη. "ελα μωρε θα ερθω να σου κανω 5 κρουσιμετρησεις, δε θελω τιποτα".

 

Το ιδιο και για τα ΠΕΑ.

Λεω τιμη και μου λενε "μα βρισκω με 50Ε". "εεε να πας στα 50Ε και εγω εκει θα πηγαινα".

Με γειτονα κανονισα να παω για 3 Τοπογραφικα, 50χιλ αποσταση. Ειπα 1200Ε (αν θυμαμαι). Με πηρε το απογευμα και μου λεει "ξερεις βρηκα και φτηνοτερα". "να πας στο φτηνοτερο και παλι φιλοι θα ειμαστε".

 

Αντιλαμβανομαι τις γενικοτερες δυσκολιες, αλλα αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να τα εκμηδενισουμε ολα.

Παρεχεις μια υπηρεσια που εχεις το δικαιωμα να το κανεις, που σπουδασες για αυτο, που διαβασες, που αγορασες εξοπλισμο και λογισμικο, που εχεις την ευθυνη για αυτο.

Δεν μπορεις να το χαριζεις.

Αν δεν εβρισκαν ΠΕΑ με 50Ε, αλλα με 200Ε, τι θα εκαναν? Δε θα εβγαζε κανεις ΠΕΑ?

Μη μου πειτε οτι δεν εχουν λεφτα.

Το ΠΕΑ εχει μια διαρκεια. Απο το ακινητο προς εκμετελλευση ο ιδιοκτητης εχει ενα εσοδο. Ας δωσει τμημα του εσοδου αυτου για το ΠΕΑ.

Edited by terry
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θα πω στο μηχανικό που καιγεται να πληρώσει τη ΔΕΗ για να μη μεινουν χωρις ρευμα τα παιδια του να μη σπάει τις τιμές;

 

Δεν γινονται αυτα τα πράγματα. 

 

Απλά θα περιμένω να ξαναπάρει μπρος η οικοδομή για να βρουν άλλη δουλειά κάποιοι που κάνουν ΠΕΑ μονο και μόνο για να πάνε μεροκάματο (εστω και κουτσουρεμένο στο σπίτι τους). Οταν η ανεργία στον κλάδο ήταν χαμηλή, θυμάμαι πολύ καλά κάτι 300άρια που έπεφταν για μια υπεύθυνη δήλωση.

 

Ή να φύγουν (φυγουμε) οι περισσότεροι στο εξωτερικό ώστε να μείνουν (μείνουμε)  μονο οσοι χρειάζονται για εκδοση πεα- δηλώσεις Ν4178 και τακτοποιήσεις. 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ΠΕΑ πλεόν είναι μόνο για δυο κατηγορίες μηχανικών:

α) Πιτσιρικάδες που δεν εχουν με τι άλλο να ασχοληθούν και είναι κι ενας τρόπος να τριφτούν με το επάγγελμα και να βγάλουν και ένα χαρτζιλίκι

β) Εταιρίες που έχουν τους δούλους να δουλεύουν με 3,60 και βαράνε δημοσια έργα (ΠΕΑ) αρχ. προυπολογισμού 20.000 με 1.500.

Δινουν 3.60 στον κακομοίρογλου και μένουν τα υπόλοιπα στον αφέντη να βάλει πετρέλαιο στο τζίπ.

 

Δηλαδή αν έχεις έναν παλιό πελάτη και σου ζητήσει ΠΕΑ θα τον στείλεις αλλού?

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον terry #23.

Ο ελεύθερος επαγγελματίας χτίζει σχέσεις με τον πελάτη του και κερδίζει την εμπιστοσύνη του. Προσδίδει στη δουλειά του αξία εστιάζοντας σε σημεία που ο πελάτης μπορεί να κατανοήσει και να τα θεωρήσει σημαντικά. Αυτό θέλει πρώτα γνώσεις και μετά δουλειά για την εφαρμογή των γνώσεων.

 

Πόσοι μηχανικοί έχουν παρακολουθήσει επαγγελματικά σεμινάρια πωλήσεων?

Όποιος παρακολουθήσει θα βρεθεί προ εκπλήξεων και θα ανακαλύψει θέματα που δεν έχει φανταστεί αλλά που στην πράξη αποδίδουν.

Ας μην λέμε τόσο εύκολα "και τι να κάνω?" "τι να πω στον πελάτη?". Εμείς μπορεί να μην ξέρουμε τι να κάνουμε αλλά υπάρχει κάποιος άλλος που ξέρει και παίρνει δουλειές.

 

Υπάρχει ένας κανόνας που επαλληθεύεται συνέχεια στην ελεύθερη αγορά. Όταν σπάνε οι τιμές επιβιώνουν πάντα οι ισχυρότεροι, αυτοί που θα αντέξουν. Στο τέλος δημιουργείται κάποιο ολιγοπώλιο και οι ρυθμισμένες πλέον τιμές πάνε στον ουρανό.

 

Δεν έχω την πρόθεση ούτε τις γνώσεις για να πω στον κάθε μηχανικό τι να κάνει. Έχω όμως φίλο μηχανικό που είναι τόσο καλός και επικοινωνιακός με τους πελάτες του που έχει πάντα δουλειά, όχι επειδή σπάει τις τιμές αλλά επειδή έχει βρει τον τρόπο να τους κερδίζει.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δυστυχώς αυτό ειναι σε κάθε δουλεια.. ο πελάτης δεν βλέπει λεπτομέρεια , θέλει απλα ενα χαρτί ή να κανει την δουλειά του.. 

Να σας φέρω ένα παράδειγμα... Απο τα δικά μου

Ο πελάτης βλέπει αυτό.. 18527726_1173218319472664_57838505768756

 

Και όχι αυτό 18519524_1173218626139300_80782148043364

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@t-911

Το πιο πιθανό είναι ότι θα πάει από μόνος του άλλου μόλις ακούσει την τιμή.

 

@μαρικα

Θα περιμένεις πολύ ακόμα, μέχρι να πάρει μπρος η οικοδομή.

Επίσης να σου θυμίσω ότι είμαστε τόσο σκατό φάρα που ακομα και τις εποχές των παχιων αγελάδων κάναμε εκπτώσεις ως 60% επί των ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ αμοιβών..!

Ψάξε βρε μου έναν κλάδο που είναι πιο ξεφτιλες από εμάς...

Ακόμα κ οι υδραυλικοί πιο πολύ κρατάν τις ελάχιστες αμοιβές του συλλόγου τους από εμάς....

Βάλαμε τα χέρια μας και βγάλαμε τα μάτια μας όπως λέει παραπάνω ο Τέρρυ...

 

Φάτε σκατα τώρα.

 

Εγώ τουλάχιστον χαίρομαι γιατί δεν ήμουν ποτέ Λιγούρι. Ακομα και τώρα που υποτίθεται ότι πινάμε προτιμώ να κλείσω παρά να ξεφτιλισω το επαγγελμα.

Edited by qwert
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.