Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανταγωνισμός τιμών για ΠΕΑ


T-911

Recommended Posts

Ματαιοπονείς συνάδελφε Τ-911.

 

Το ΠΕΑ , ΘΑ είχε νόημα σε μια φυσιολογική αγορά ακινήτων. Το καλοπληρωμένο ΠΕΑ προυποθέτει και μια φυσιολογική κατάσταση στον κλάδο των μηχανικών.

 

Σήμερα  οι πωλήσεις και οι ενοικιάσεις γίνονται σε κατάσταση ανάγκης. Τα φέσια στα ενοίκια φτάνουν ως τα γόνατα.

Αν εξαιρέσεις - ίσως - νέα κτίρια κλάσης Α , ουδείς ενδιαφέρεται είτε ιδιοκτήτης είτε ενοικιαστής για το ΠΕΑ και μάλιστα όσο πιο παλιό είναι το κτίριο τόσο μεγαλύτερη και η αδιαφορία.

 

Από την άλλη , η κρίση στον κλάδο των μηχανικών τους έχει εξωθήσει στα όρια της επιβίωσης.

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : Τα ΠΕΑ τα θεωρώ οικονομικά τελειωμένη υπόθεση. Εγώ σταμάτησα να κάνω εδώ και καιρό.

 

H εικονα που εχεις στην πρωτευσουσα, για τον κλαδο των συμβολαιογραφων ειναι ιδια?

Εχουν ριξει τις τιμες τους, λογω της καταστασης στην αγορα ακινητων?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα νομικό θέμα για τον ιδιοκτήτη απο λάθος ή ακυρωμενο πεα. Η ευθύνη είναι αποκλειστικά του μηχανικού.

Μπορεί να κάνει συμβόλαιο πώλησης την τελευταία μέρα της 10ετους ισχύος.

Την επόμενη δεν θα έχει πεα το ακίνητο και δεν θα το χρειάζεται.

Ακόμα και αν δολίως λαδωνοντας έχει πεα Α και ξεγελάσει τον αγοραστή, δεν προβλέπεται καμία ποινή στο νομο, απλά δεν υπογράφει αυτος το πεα. Αν ο αγοραστής προσφύγει σε δικαστήριο για βλάβη λόγω αυξημένου τιμήματος θα ρίξει τις ευθύνες στο μηχανικό βέβαια ισχυριζόμενος οτι πλανηθηκε και αυτός.

Αλλά οπως ειπώθηκε η αγορά δεν είναι φυσιολογική για να υπάρξουν τέτοιες δίκες

Link to comment
Share on other sites

H εικονα που εχεις στην πρωτευσουσα, για τον κλαδο των συμβολαιογραφων ειναι ιδια?

Εχουν ριξει τις τιμες τους, λογω της καταστασης στην αγορα ακινητων?

 

Μήπως είναι λίγο....κλειστό το επάγγελμα τους με ελάχιστες αμοιβές ?

Link to comment
Share on other sites

Καθολου κλειστο δεν ειναι.

Πλεον δεν υπαρχει περιορισμος στον αριθμο τους (δινεις εξετασεις και γινεσαι συμβολαιογραφος, ναι ναι τις εξετασεις που εμεις δε θελουμε ουτε να τις ακουμε γιατι τα ξερουμε ολα) και απο οτι βλεπω εδω οι αμοιβες εχουν ενα μεγαλο ευρος.

Ελαχιστες σιγουρα δεν εχουν.

 

Απλα ειναι λιγοι, αυτο ναι.

 

 

ΥΓ. Εγω θα το ξαναγραψω οτι ειμαστε σκορποχωρι ως κλαδος. Ο καθενας κανει οτι γουσταρει.

Οι συμβολαιογραφοι εχουν 3ημερη απεργια. Σημερα επαιρνα τηλεφωνο τρεις διαφορετικους και κανενας δεν απαντουσε και μου φανηκε παραξενο, δεν ηξερα για την απεργια. Πηρα εναν τεταρτο στο κινητο και μου λεει "εχουμε απεργια μεχρι την Παρασκευη..."

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

... Αν ο αγοραστής προσφύγει σε δικαστήριο για βλάβη λόγω αυξημένου τιμήματος θα ρίξει τις ευθύνες στο μηχανικό βέβαια ισχυριζόμενος οτι πλανηθηκε και αυτός...

 

Μπορεί ο πωλητής να πλανήθηκε από τον μηχανικό αλλά ο αγοραστής μπορεί να διεκδικήσει ακύρωση συμβολαίου και να ανοίξει τους ασκούς του Αιόλου. Όπως είπες, η αγορά δεν είναι φυσιολογική για να υπάρξουν τέτοιες δίκες αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Καθολου κλειστο δεν ειναι.

Πλεον δεν υπαρχει περιορισμος στον αριθμο τους (δινεις εξετασεις και γινεσαι συμβολαιογραφος, ναι ναι τις εξετασεις που εμεις δε θελουμε ουτε να τις ακουμε γιατι τα ξερουμε ολα) και απο οτι βλεπω εδω οι αμοιβες εχουν ενα μεγαλο ευρος.

Ελαχιστες σιγουρα δεν εχουν.

 

Απλα ειναι λιγοι, αυτο ναι.

 

 

ΥΓ. Εγω θα το ξαναγραψω οτι ειμαστε σκορποχωρι ως κλαδος. Ο καθενας κανει οτι γουσταρει.

Οι συμβολαιογραφοι εχουν 3ημερη απεργια. Σημερα επαιρνα τηλεφωνο τρεις διαφορετικους και κανενας δεν απαντουσε και μου φανηκε παραξενο, δεν ηξερα για την απεργια. Πηρα εναν τεταρτο στο κινητο και μου λεει "εχουμε απεργια μεχρι την Παρασκευη..."

 

Αν θυμάμαι καλά, στις τελευταίες εξετάσεις υπήρχε συγκεκριμένος αριθμός εισακτέων. Ξανατσέκαρέ το.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ με το γενικό σκεπτικό σου Τέρυ.

 

Το θέμα δεν είναι πόσοι είναι και αν είναι κλειστό το να γίνεις. Το θέμα είναι οι αμοιβές. Γιατί και εμείς όταν είχαμε ελάχιστες και 100.000 να είμασταν είχαμε το ενεργειακο στα 100 ευρω + φπα μινιμουμ.

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι οι συμβολαιογράφοι έχουν ελάχιστες αμοιβές για τις μεταβιβάσεις. 

 

Δες εδώ.

 

Για αυτό είναι χαλαροί και λάιτ. Όχι μόνο σήμερα που απεργούν. Γενικά. 10.00 - 17.00 δουλευουν και δεν θέλουν και πολλά πολλά σε αντίθεση με εμάς που τρέχουμε σαν τον Βέγγο.

Edited by nik
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι συμ/φοι ΕΧΟΥΝ ελάχιστες αμοιβές για πράξεις αξίας μέχρι κάποιο ορίο. Το ψάξαμε πριν από ένα μήνα με συνάδελφο σε αναζήτηση φθηνού συμ,/φου. Από το όριο και πάνω είναι ελεύθερες

 

Θέλω και εγώ τίς ίδιες  ελεύθερες αμοιβές μελέτης - επίβλεψης έργου. Από κόστος έργου 20Μ   και άνω
 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η κατάργηση των εξετάσεων σαυτά τα αποτελέσματα οδήγησε δηλαδή :στον υπερπληθυσμό ,στην πτώση της ποιότητας των ΠΕΑ και στο ξεφτυλισμό των αμοιβών

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει στη νομοθεσία λόγος ακυρότητας συμβολαίου από λάθος πεα.

Αυτο που μπορεί να κάνει ο αγοραστής είναι να διεκδικήσει στα αστικά δικαστήρια αποζημίωση απο το μηχανικό εφόσον αποδείξει οτι πλήρωσε παραπάνω τίμημα για το ακίνητο λογω υψηλότερης ενεργειακής κατάταξης. Καθώς και ο πωλητής εφόσον αποδείξει οτι εισέπραξε λιγότερα λόγω χαμηλότερης.

Μεχρι τωρα οσα πεα ζητούνται αφορούν ήδη συμφωνημένες μεταβιβάσεις.

Στο το απώτερο μέλλον βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.