Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Annotation dimensions


Recommended Posts

Γεια σας
Μπορειτε να μου πειτε απλα πως τις διαστασεις που βαζω στο model space οταν εκτυπωνω σε layout με καποια κλιμακα δεν θα χρειαζεται να τις τροποποιησω ?
επισης ξερετε πιο ειναι το υψος των γραμματων και αριθμων σε mm ωστε στο σχεδιο να μην βγαζουν ματι και να ειναι ευαναγνωστα ?
ευχαριστω
 

 


Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις σου είναι επί της ουσίας ένα κείμενο το οποίο αυξάνεται σε μέγεθος και μειώνεται ανάλογα με την κλίμακα.

Άρα δεν υπάρχει default μέγεθος που να βγαίνει όμορφο σε όλες τις κλίμακες εκτύπωσης.

 

Αυτό που μπορώ να σου από τις δικές μου δοκιμές, είναι ότι η arial με μέγεθος κειμένου 0,10 δίνει καλό αποτέλεσμα σε κλίμακα 1:50.

Αν λοιπόν πας σε κλίμακα 1:100 τροποποιείς ανάλογα το μέγεθος των αριθμών της διάστασης.

 

Ανάλογα και για τα γράμματα αλλά εκεί παίζει και το είδος του κειμένου, αν χρησιμοποιείς κεφαλαία κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν φτιάξεις annotative διασταση που του οριζεις εσυ ποσο θες να τυπωνεται η διασταση στο layout σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κλιμακα...

 

Προσωπικα δεν μ εχει βολεψει η συγκεκριμενη μεθοδος και εχω καταλήξει οτι το καλυτερο ειναι να φτιαξεις διαφορετικα dim styles για καθε κλιμακα εκτυπωσης....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν μ εχει βολεψει η συγκεκριμενη μεθοδος και εχω καταλήξει οτι το καλυτερο ειναι να φτιαξεις διαφορετικα dim styles για καθε κλιμακα εκτυπωσης....

 

Αυτό ακριβώς έχω κάνει εγώ και τα έχω ονομάσει 1:50, 1:100 κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.