Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γεωαναφορά σκαναρισμένου χάρτη


Tom

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Έχω μια σειρά από σκαναρισμένους χάρτες 1:5000 της ΓΥΣ, που θέλω να γεωαναφέρω. Στο υπόμνημα εκτός των άλλων έχει και ένα παραλληλόγραμμο που δείχνει τα φ και λ των γραμμών του. Ο χάρτης φαίνεται να είναι σε Ηαττ αφού έχει συντεταγμένες της τάξης (4000,-24000). Βέβαια οι τετμημένες έχουν σημείο 0 τη μία γωνία του χάρτη οπότε συμπεραίνω ότι το κέντρο Φ.Χ. είναι κάπου αλλού. Τέλος πάντων κατέληξα ότι μάλλον πρέπει να μετατρέψω τα φ και λ σε συντεταγμένες Ηαττ και να τις εφαρμόσω στον χάρτη αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω, υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει? Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι σύστημα συντεταγμένων θα αναφέρεις; Ορθογώνιες ΕΓΣΑ πχ;

Αν θές μόνο ΗΑΤΤ τότε αρκεί ο ήδη χαραγμένος κάναβος στα πλαίσια των πινακίδων που - προσοχή - σπάνια συμπίπτει με τους σταυρούς μέσα στο σχέδιο.

Θα μπορούσες βέβαια να το κάνεις κι έτσι που είπες...μανούρα που λέμε...και θα έχεις δυσανάλογα σφάλματα στο κέντρο σε σχέση με τα άκρα του.

Προσωπικά και για ΕΓΣΑ:

1. Εισάγω την εικόνα στο δικό της λέιερ.

2. Υλοποιώ τον πλαϊνό κάναβο της πινακίδας με 4 ευθείες έτσι ώστε να σχηματίσουν παράθυρο που περικλείει την περιοχή ενδιαφέροντος.

3. Μετατρέπω τις ΗΑΤΤ σε ΕΓΣΑ87 από 2 σημεία τομής των ως άνω ευθειών.

4. Εκτελώ αλάιν με τα 2 αυτά σημεία.

5. Σε περιβάλλον Ραστερ Ντιζάιν ή Μάπ συνεχίζω με ράμπερσίτ (όχι γέλια, έτσι; ) σε περισσότερα σημεία μέσα στην περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο agior, αν κατάλαβα ,είναι οτι υπάρχει ήδη ο κάναβος της διαίρεσης σε 1:5000 και πάνω σε αυτόν μπορείς να "φέρεις" τα σκαναρισμένα διαγράμματα σου στις αντίστοιχες γωνίες. (πχ με την εντολή rubber sheet)

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα.

 

Όσο να ναι

 

Άμα κατάλαβα καλά και η απορία σου είναι για το πως θα κάνεις τη γεωαναφορά , μπορώ να σου πώ αναλυτικά πως θα την κάνεις στο arcMap .

 

Άμα θές πες μου μην γράφω τσάμπα

Link to comment
Share on other sites

3. Μετατρέπω τις ΗΑΤΤ σε ΕΓΣΑ87 από 2 σημεία τομής των ως άνω ευθειών.

4. Εκτελώ αλάιν με τα 2 αυτά σημεία.

 

Συναδελφε agior τι εννοεις;

Αν το καταλαβαινω καλα, νομιζω ότι δεν είναι και πολύ σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Με τη βοήθεια του CoordGr μετατρέπω δυο ζεύγη συντ/νων ΗΑΤΤ σε ΕΓΣΑ87.

 

Μετά πάω στο Map και κάνω αλάιν, αφού έχω εισάγει πρώτα το ψηφιογράφημα σε αυθαίρετη θέση, προσανατολισμό και κλίμακα.

 

Η αλάιν (αγγλιστί align) είναι συνδυασμός των move+scale+rotate. Σκοπός της είναι να υπάρξει μια πρώτη προσέγγιση του ψηφιογραφήματος σε επίπεδες συντ/νες ΕΓΣΑ87 και να είναι καλύτερη η μετέπειτα εφαρμογή της rubbersheet για το τελικό αποτέλεσμα.

 

Πού κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

τεράστια:!: Η του Map δεν κάνει σχεδόν τίποτα, άσε που δεν την ελέγχεις κιόλας... Η του RasterDesign έχει μενού ελέγχου, βγάζει αρχείο txt με τις ρυθμίσεις και είναι εργαλείο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.