Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γεωαναφορά σκαναρισμένου χάρτη


Tom

Recommended Posts

Αχά, και πρέπει να το εγκαταστήσω χωριστά το RasterDesign?

Χωιρτα αλλα "παταει" πανω στο Autocad (δινει μια επιπλεον επιλογη στο menu του Autocad-Image)

 

 

Με τη βοήθεια του CoordGr μετατρέπω δυο ζεύγη συντ/νων ΗΑΤΤ σε ΕΓΣΑ87.

 

Μετά πάω στο Map και κάνω αλάιν, αφού έχω εισάγει πρώτα το ψηφιογράφημα σε αυθαίρετη θέση, προσανατολισμό και κλίμακα.

 

Η αλάιν (αγγλιστί align) είναι συνδυασμός των move+scale+rotate. Σκοπός της είναι να υπάρξει μια πρώτη προσέγγιση του ψηφιογραφήματος σε επίπεδες συντ/νες ΕΓΣΑ87 και να είναι καλύτερη η μετέπειτα εφαρμογή της rubbersheet για το τελικό αποτέλεσμα.

 

Πού κάνω λάθος;

Αυτο για το align ειναι σιγουρο ότι βοηθαει στην γεωαναφορά;

Τι επιλογες δινεις στο rubbersheet?Για ενα χαρτη με τεσσερα σημεια γνωστα (τις κορυφες του καναββου του) τι επιλέγεις triangular ή polynomial?Μηπως γνωριζεις τιποτα για τα errors και για το total RMS error?

Link to comment
Share on other sites

Τα τέσσερα σημεία είναι τα ελάχιστα που χρειάζεσαι και όχι μόνο στος κορυφές του κανάβου αλλά και στη κέντρο. Επιλέγεις polynomial 2ου βαθμού. Και το σφάλμα εξαρτάται από την κλίμακα και την ακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι βρίσκομαι στο κατάλληλο θέμα να ρωτήσω το εξής:Για την γεωαναφορά σκαναρισμένου χάρτη από τα λίγα που έχω καταλάβει απαιτείται κάποιο πρόγραμμα που συνεργάζεται με το autocad όπως το autodesk map και στη συνέχεια δεν έχω ιδέα τι κάνουμε.Θα μπορούσε κάποιος να αναφέρει κάποια βασικά πράγματα απλά ή να ανεβάσει κάποιες σημειώσεις ή κάτι σχετικό.Προσπαθώ μέσα από τα διάφορα θέματα να βγάλω συμπέρασμα αλλά δυσκολεύομαι.Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για το Autocad raster design.Οταν το εγκαταστήσεις θα σου εμφανίσει ένα επιπλέον menu ("Image").Αφού εισαγεις την εικόνα στο Autocad πηγαινεις Image->Correlate->Rubbersheet.Από εκεί με το Add Points επιλέγεις τα σημεία που θεωρείς γνωστα.Βέβαια παραπάνω λέμε για αν χρειάζεται να γεωαναφέρεις το χαρτη προσεγγιστικά.Ριξε μια ματια.

To Autocad Raster Design εχει και αλλες εφαρμογές (πχ μπορεις να ψηφιοποιησεις το χαρτη)

Δεν ξερω αν βοηθησα.Γραψε για οτι αλλο χρειαστεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Παιδιά μια βοήθεια, εχω σκάσει....προσπάθω και εγώ να κάνω rubbersheet στο raster design

καποιές σκάναρισμένες διάνομές Υπ. Γεωργ. και τα αποτελέσματα που παίρνω

δεν είναι ικανοποιητικά. Μετά απο πολυυυυύ ψάξιμο κατέληξα να

δουλεύω με όλα τα σημεία του καννάβου (70 σημεία - περίμετρος κ

εσωτερικά).Θέλω να κάνω polynomial method μετασχηματισμού. Το θέμα ειναι

οτι θέλω να κάνω 2ου βαθμου μετασχηματισμο αλλα το πρόγραμμα ειναι

κλειδωμένο στον 1ο. Δεν μπορω να το αλλάξω (το κουτάκι επιλογής ειναι

γκριζαρισμένο κ δεν μπορώ να επέμβω). Απο πού αλλου μπορώ να το

αλλάξω???

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να αλλάξεις βαθμό. Ελέγχει τα control points σου και ανάλογα αποφασίζει μέχρι τι βαθμό θα σου επιτρέψει. Τα 70 σημεία είναι πάρα πολλά για rubbersheet σε τέτοια δεδομένα (κακοσκαναρισμένες διανομές) και μάλλον κακοεπιλεγμένα για αυτό δε σε αφήνει να ανέβεις σε πάνω από 1ο βαθμό. Και 1ου βαθμού να κάνεις, πάλι κακό αποτέλεσμα θα έχεις. Θα σου παραμορφώσει την εικόνα ενδεχομένως και άσχημα. Κράτα τα 4 ακραία και επίλεξε καμιά 10αριά (το πολύ) ακόμα στο μέσον. Μετά ανάλογα τα σφάλματα θα αφαιρέσεις κάποια και από αυτά.

Σε τέτοιες δουλειές ισχύει πάντα το "ουκ εν τω πολλώ το ευ". Δεν το "λυσσάμε" όταν έχουμε δεδομένα που εκ των πραγμάτων έχουν μειωμένη ακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

οκ, το δοκιμάζω κ βλεπουμε.....μάλλον φταίει ο χάρτης, γι' αυτό δεν εχω καλα αποτελέσματα, thanx...

--------------------------------------

Δεν γίνεται τίποτα, ο χάρτης είναι πολύ χάλια...μου έρχεται καλά

απο την μία - μου φέυγει απο την άλλη....έχεις δίκιο για το βαθμό

δεν το ήξερα, με λιγότερα σημεία μπορώ να επιλέξω.

Εάν δουλεψω τοπικά κάθε φορα σε τμήμα του χάρτη θα έχω αξιόπιστη (λέμε τωρα...) πληροφορία?

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, DOOM.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δουλεψω τοπικά κάθε φορα σε τμήμα του χάρτη θα έχω αξιόπιστη (λέμε τωρα...) πληροφορία?

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να εντοπίσεις την περιοχή που σε ενδιαφέρει (υποθέτω ότι πρόκειται για συγκεκριμένη δουλειά) και εκτός των περιμετρικών σημείων ελέγχου, να βάλεις μερικά σημεία μόνο μέσα σε αυτήν. Όταν κάνεις "preview" με 1ο βαθμό στα 70 σημεία, το κόκκινο πλαίσιο πόσο παραμορφωμένο είναι; Με λιγότερα σημεία; Γενικά τι περίπου rms έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Με 1ου βαθμού μονο στα 4 ακραία σημεια του κανναβου εχω 1,80 total rms ομως

εσωτερικά τσεκάροντας αποστάσεις με to distance γίνεται χαμός (αποκλίσεις 6-8 μέτρα),

με τα 70 σημεια εχω 3,30. Ομως τωρα που το ξαναδοκιμασα με τα 70 το

πρόγραμμα μου επέτρεψε να αλλάξω βαθμό....δοκίμασα με 6ου και το ελάχιστο

που μπορώ να πετύχω είναι 0,9 rms - το πλαίσιο είναι ελαφρώς παραμορφωμένο

αλλα έχω δει και χειρότερα...τα όρια των τεμαχίων είναι κάπως κυματιστά αλλα

τουλαχιστον οι αποστάσεις κάπως ταιριάζουν. Δεν ανεφερα οτι ο κάνναβος του χάρτη

είναι διαστάσεων 4500 Χ 3000μ (κλιμ 1/5000).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.