Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέα τιμολόγια


garmpisb

Recommended Posts

Ορθότατος και λιτός γιατί εγώ βασικά το ξέσκισα στην ανάλυση στο #12 και στα επόμενα  :D

 

Επίσης να πω στο συνάδελφο που έθεσε το ερώτημα ότι κατα τη σύνταξη του προϋπολογισμού ας έχει υπόψη του και το με Αριθμ. ΔΝΣγ/οικ.38107/ΦΝ466 "Καθορισμός «Ομάδων εργασιών» ανά κατηγορία έργων για τις δημόσιες συμβάσεις έργων του ν. 4412/2016." που δημοσιεύθηκε χθες στο ΦΕΚ_1956/7-6-2017 και έχει ισχύ από την ημέρα δημοσίευσης, δηλ. από 7-6-17.

 

Ασχετο αλλά μέσα στο ΦΕΚ έχει και κάτι για το Μητρώο του έργου με πολλές υποχρεωτικές ομορφιές.

 

edit: Διορθώθηκε η ημερομηνία του ΦΕΚ. (από 7-7-2017 στο σωστό 7-6-2017)

ΦΕΚ_1956_7-6-2017.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 months later...

 

Είναι τα λεγόμενα "Ενιαία τιμολόγια" και αυτό που αναφέρεσαι αφορά σε οικοδομικές εργασίες.
Είναι το ενιαίο τιμολόγιο οικοδομικών εργασιών.
Τα Τιµολόγια αυτό χρησιµοποιούνται πλέον υποχρεωτικά για τις δηµοπρατήσεις των έργων, από όλους του φορείς που kατασκευάζουν δηµόσια έργα.
 
Σε αντίθεσα με τα αναλυτικά τιμολόγια (που ίσχυαν) αυτά δεν έχουν ανάλυση που οδηγεί στην τελική τιμή.
Σε διάφορες χρονικές περιόδους (όχι πρακτικά τακτικές όπως τα αναλυτικά τιμολόγια) γίνονται αναπροσαρμογές, βελτιώσεις, κλπ ουσιαστικά νέες εκδόσεις και όχι πάντα σε όλα τα άρθρα και προκύπτουν οι τιμές τους.
Οπότε ανάλογα την χρονική περίοδο, την κατηγορία και το μέγεθος των έργων χρησιμοποιείται και η αντίστοιχη ισχύουσα έκδοση του ενδιαφερόμενου άρθρου.
 
Σχετικά μπορείς να δει εδώ.

 

 

 

Καλησπέρα, προσπαθώ να συντάξω κάποιες νέες τιμές αλλά δεν μπορώ να βρω τις παλιές καλές αναλύσεις τιμών που υπήρχαν κάποτε. Γνωρίζει κανείς αν και που μπορώ να τις βρω?

Link to comment
Share on other sites

tekeler ενημέρωσε το προφίλ σου με την ιδιότητά σου. Προβλέπεται από τους Κανόνες Συμμετοχής.

 

Για το θέμα σου ψάξε στα Downloads, τα έχω ανεβάσει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Παιδιά μια ερώτηση αν γνωρίζετε...Σαν μηχανικός μπορώ να προσθέσω ΚΑΔ και να κόβω τιμολόγια οικοδομικών εργασιών? Τι πρέπει να κάνω? Θέλω να έχω συνεργείο να αναλαμβάνουμε κάποιες δουλειές αλλά να κόβω εγώ το τιμολόγιο, γίνεται? Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

το συνημμένο τιμολόγιο ΑΤΟΕ Ν10.2.63 είναι σχετικό ή υπάρχει στον ΑΤΟΕ ?

δεν μπορώ να το βρω στον ΑΤΟΕ αλλά δεν γράφει ότι είναι σχετικό

 

ATOE1.pdf

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά δεν υπάρχει στα ΑΤΟΕ, δεν υπάρχει γενικότερα σε επίσημα άρθρα. Είναι άρθρο που έφτιαξε η υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.